Acısız ve yan etkisi az olan ışın tedavisi

Adı Uzay neşteri  olan bu tedavi ilk kez Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde denenecek.
Hacettepe Üniversitesi kanser hastalarına umut verebilecek yeni bir teknolojiyi Ankara’ya getirdi.
Uzay neşteri adı verilen yeni tedavide, kanser hastalarının acısız ve yan etkileri daha az olan bir ışın tedavisi görmeleri öngörülüyor.

Türkiye’de 2. Ankara’da ise ilk kez uygulanacak “uzay neşteri” teknolojisini Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi tanıttı.

Bilgisayar kontrollü robot teknolojisinin kullanıldığı uzay neşteri sistemi, beyin ve boyun tümörleri için kullanıldığı gibi vücudun diğer kısımlarındaki tümörlerin tedavisinde de kullanılıyor.

Bu tedavinin diğer tedavi sistemlerinden en büyük ayırıcı ve olumlu özelliği ise , bir çerçeve ya da can acıtıcı bir mekanizmanın içine hastayı sokmadan tedavi edebilmek.
Getirdiği esneklik sayesinde vücudun diğer bölgelerindeki tümörlerinde de -sınırlar içinde kalmak şartıyla- tüm vücudu ilgilendiren tümörlerde kullanma imkanına sahip.

Mevcut tedavi sisteminde kanserli dokuya uygulanan ışın tedavisi çevredeki doku ve organlara da zarar verirken bu risk yeni tedavi sistemiyle birlikte en aza iniyor.
Sistem yeni olduğu için sosyal güvenlik kuruluşları bu teknolojiye özel bir ödeme yapmıyor. Bu nedenle hastanın da maliyete katılması gerekiyor.

Devlet tarafından 6 milyar YTL ödenen tedavi için hastadan istenen ek katkı miktarı 4 milyar YTL.