Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Aşırı terleme, hastalık belirtisi olabilir

Yazan: admin Tarih: Ara 17th, 2008 | Kategori:: Genel Sağlık Haberleri

Genel SAGLIK Uz. Dr Murat Görgülü, ellerinde ve vücudunun çeşitli noktalarında gün içinde devamlı terleme olan insanların mutlaka bir hekimden yardım alması gerektiğini belirterek, “Aşırı terleme, kalp hastalıklarından sinirsel hastalıklara kadar pek çok rahatsızlığın belirtisi olabilir” dedi. Etiler Memorial Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr Murat Görgülü, aşırı terlemenin hastalıklarla ilişkisi hakkında bilgi verdi. Uz. Dr Görgülü, “Elleriniz sürekli terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorsanız. Koltuk altlarınız terlediğinde ter ya da koku önleyici ne kullansanız fayda etmiyorsa ve yalnız sıcak ortamlarda değil; gün içinde de devamlı olarak terlediğinizi düşünüyorsanız, bu durum aşırı terleme sorununuz olduğu anlamına gelir ve mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekir.

Terleme insan vücudunun ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olaydır. Terin buharlaşması ile ısı kaybedilir ve vücut ısısının sabit kalması sağlanır. Bir günde salgılanan ter ortalama 100 cc’dir, aşırı efor ve sıcakta bu rakam saatte 1,5 litreye çıkabilir. Vücudumuzdaki ter bezi sayısı 2-3 milyon kadardır ve en fazla ter bezi avuç içinde bulunur. Terin içeriği; su, sodyum, klor, potasyum, üre gibi maddelerden oluşur; içindeki organik madde miktarının artması terin kötü kokmasına neden olur.

Terlemeyi artıran normal durumları şöyle sıralayabiliriz; ortam sıcaklığının artması, efor yapılması, aşırı heyecanlanma, nemli ortama girmek” dedi.

Aşırı terlemenin, kalp hastalıklarından sinirsel hastalıklara kadar pek çok rahatsızlığın belirtisi olabileceğine dikkat çeken Uz. Dr Murat Görgülü, “Böbrek üstü bezlerinin ani bir stres ile uyarılmasına neden olan durumlar: Ani tansiyon düşmesi, ani şeker düşmesi, aşırı kanamalar, kalp krizi ve erken dönem sıcak çarpması gibi rahatsızlıkların belirtileri arasında aşırı terleme görülebilmektedir” diye konuştu.

Uz. Dr Murat Görgülü, bazı sistemik hastalıklarda da terleme ile ilgili bozukluklar olduğunu belirterek, bunları şöyle sıraladı: “Enfeksiyon hastalıkları: Ateşli hastalıklarda ateş, ani ve çok miktarda terleme ile düşebilir, özellikle zatüre, sıtma, tifo ve bademcik iltihaplanmalarında bu olay görülür. Hipertiroidi denilen tiroid bezinin aşırı çalışması da aşırı terlemenin bir nedenidir. Artmış metabolizma hızı ve vücut ısısı nedeniyle sürekli terleme oluşur. Menopoz ve menopoz öncesi durum da kadınlarda ani gelen aşırı terleme nedenlerinden biridir. Kanser rahatsızlığı özellikle de omurga çevresinde bulunan ya da “Mediasten bölgesi” denen alanda bulunan tümörler sempatik sistemi sürekli uyararak aşırı telemeye neden olurlar. Ağır kalp yetersizlikleri nefes darlığına neden olarak terlemeye neden olurlar. Akciğer rahatsızlıklarına bağlı nefes darlığı bir terleme nedenidir. “Raşitizm” denilen çocukluk çağı D vitamini eksikliği çocuklarda özellikle de kafa arkasında terlemeye neden olur, çocuklarda C vitamini eksikliği de terleme yapar. Sürekli kaygı oluşturan ruhsal sıkıntı durumları da sempatik sistem uyarısı ile terlemeyi artırır. Çocuklarda “Pembe hastalık” da denen “Akrodini” rahatsızlığı terlemeyi artırır, bu hastalıkta aşırı terleme ile birlikte el ve ayak parmaklarında ağrı, şişme ve pembeleşme olur. “Fenilketonüri” dediğimiz ve doğuştan gelen fenil alanin hidroksilaz enzimi eksikliğinde hastada gelişim ve zeka geriliği ile birlikte aşırı terleme gözlenir.”

Uz. Dr Murat Görgülü açıklamasını şöyle tamamladı: “Böbrek üstü bezinin ani olarak uyarılması ile sempatik sistemin aktive olması, bunun sonucunda bol miktarda soğuk terleme ile karakterizedir. Nedenleri başlıca; şiddetli ağrılar (Böbrek taşı, doğum gibi), ani şeker ve tansiyon düşmesi, mide ve bağırsak kanamaları, iç kanamalar, böbrek üstü bezi tümörleri ve bazı psikiyatrik ilaçların kullanılması olarak sayılabilir. Aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olup olmadığını anlamak için bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir, bu nedenle mutlaka bir dahiliye uzmanına başvurulmalıdır.”


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar5 Responses to “Aşırı terleme, hastalık belirtisi olabilir”

 1. 1
  cenk kerim Says:

  slm yorumdan cok sorunumuyazacagım .. ve ben son 1 senedır cok fazla terlıyorum el ayak vede ınanılmaz derecede koltuk altı ?ne yapmam gerekıyor ve bıktım bu durumdan alkolde alıyorum ve psıkolojık te olabılırmı?bunun sebenı nedırsızce ?cvb yazmanızı rıca edıyor hangı ne doktoruna gıtmelıyım tesekkurler..

 2. 2
  cenk kerim Says:

  tesekkurler ?
  cvb ınızı beklıyorum

 3. 3
  gülseren Says:

  benim eşim akçiğer kanseri küçük hücre dışı sol akçiğer üst lobda 6.5mm sğ akçiğer alt lobda 4.5mm vede orta lobda 1.5mm küçük hüce dışı yassı crsinom vede sukumuz hücreli krsinom nedeniyle ameliyat olamadı kemoterapi aldı 1 yıldır tedavi oluyor lakin son zamanlarda öksürükle gelen kan vede aşırı terlemeleri başladı bunun yanı sıra denge bozukluğu tırnakların atması tırnak etrafı kaşıntısı vede şiddetli baş ağrıları var sol karın altta iki kitle tespit edildi hiç birşey yapmıyorlar bu konuda çok aydınlatıcı bilgilerde verilmiyor acaba bu sorunlar hastalığı ilemi ilgili yoksa başka yerde metaztas belirtilerimi ne yapmalıyız

 4. 4
  gülseren Says:

  maalesef daha önce aşırı terlemelerden bahsetmiştim sizlere ciddi bir rahatsızlık böbrekler calışmadı diye eşimi kaybettim:(43 önce allah kimselere dert verip derman aratmasın herkese sağlıklı br yaşam dilerim sizlerede teşekkür ederim

 5. 5
  hasan Says:

  merhabalar bende terlediğim zamanlar oda sıcaklığı ne olursa olsun hep soğuk terleme oluyor oda sıcakta olsa genelde yaz aylarında terlediğim zaman buz gibi oluyor ter olan yeri silmezsem orası buz gibi oluyor spor yaptığımda da oluyor buz oluyor anında hele yaz ayları klima karşısında herkez normal iken ben buz oluyorum üzerimde az biraz ter olsada daha önce böyle birşey olmuyodu bende terim hep sıcak olurdu şimdi 1 senedir böyle bi hastalığım var ne yapmalıyım dahiliyeye gittim hiç birşeyim çıkmadı gezen ağrıların var dediler yolladılar psiklojik dediler büyük ihtimal ne yapmalıyım sizce ?

Leave a Reply