Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Beyin Kanseri – Tümörleri

Yazan: Dafhne Tarih: Nis 20th, 2008 | Kategori:: Beyin Kanseri, Kanser

Beyin Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde oluşan tümörler birincil ya da ikincil olarak sınıflandırılırlar.Bunlar (genellikle) vücudun herhangi bir yerinde başlayıp beyne metastaz yapanlar ve beyinde oluşanlardır.

Genellikle 9 yaş altı ve 55 yaş üstü daha sıklıkla görülen beyin kanserlerine, beyaz ırkta ve erkeklerde daha çok rastlanır.

Beyin kanserlerinin belirtileri tıbbi olarak teşhisi zorlaştıracak şekilde zaman zaman yok olup zaman zaman ortaya çıkabilirler. Yukarıdaki belirtiler söz konusu olduğunda kafa içi basıncın artmasından şüphelenerek tam bir teşhis için beyni görüntülemek gerekir ve bu amaçla beyin tomografisi ve MRG çekilir.

Beyin tümörleri kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verirler.

Ancak kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler.. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkanı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar. Beyin baskı altında normal görüntüsünü kaybeder ve işlevlerini yerine getiremez.
Beynin her iki yarım küresi simetrik olarak yerleşmişlerdir. Her iki tarafta düzenli sınırlarla ayrılmışlardır. Bu normal yapıya giren herhangi bir yer kaplayan oluşum simetrik yapıyı bozacak ve beyin üzerine baskı yapacaktır. Beyin Tümörleri iki çeşittir
1- İyi huylu tümörler:

Beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir ve tamamına yakını çıkartılabilir. Bu nedenle operasyon sonrası sonuçları iyidir. Ancak tümör her ne kadar iyi huylu da olsa beyinde bulunduğu bölge hayati önem taşıyan bir bölge ise ameliyat sonrası sonuçlar maalesef yüz güldürücü olmayabilir. Yavaş üreme hızına sahip olmalarına rağmen öldürücü olmasalar dahi vücutta kalıcı harabiyete ve işlev bozukluklarına sebep olabilirler.
2- Kötü huylu tümörler:

Çok hızlı üreyen, çamur kıvamında ve operasyonla alınması oldukça zor olan tümörlerdir. Opere edilseler dahi belli bir süreçten sonra tekrar nüksederek beyne baskı yapmaya devam ederler. Ameliyat sonrası 5 yıl yaşama şansı veren tümörler olduğu gibi 5-6 ayda da hastanın ölümüne sebep olacak türleri mevcuttur.

Beyin Kanseri Belirtileri:

1- Başağrısı

2- Kusma (Fışkırır tarzda)

3- Sara tarzında bayılma nöbetleri

4- İlerlemiş dönemlerde (Beyinde yerleştiği yere göre) vucudun bazı bölgelerinde felç belirtileri

5- Kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma yazı yazma gibi) bozulma

Yukarıdaki Belirtiler gözlemlendiği taktirde zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir

Beyin Kanseri Tedavisi:

Beyin tümörlerinin tedavisi cerrahidir. İster iyi huylu, ister kötü huylu olsun, tüm tümörler cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir. Şayet tümör beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmişse bu bölgelere dokunmak hayati tehlike yarattığından tümör yerinde bırakılabilir. Bu durumda sadece ışın tedavisi ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması yapılabilir.

Vücudun diğer bölümlerinde oluşan tümörler beyine yayılabilir. Buna metastaz denilmektedir. Özellikle akciğer kanseri beyine yayılabilir ve kötü huylu tümörlerdendir. Cerrahi müdahale yapılsa bile sonuçlar yüz güldürücü değildir. Hatta bazı vakalarda birkaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi bile uygulanmayabilir. Hasta kemoterapi ve ışın tedavisine alınır.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar180 Responses to “Beyin Kanseri – Tümörleri”

Sayfalar: [12] 11 10 9 8 7 6 5 4 3 21 » Show All

 1. 180
  admin Says:

  Kanseri öldüren kök hücre geliştirildi
  Harvard Üniversitesi’nden biliminsanları, beyin tümörünü yok edebilen kök hücreler geliştirdi. Fareler üzerinde yapılan deneyde, laboratuvarda geliştirilen kök hücreler beyin tümörünün bulunduğu bölgede kalan kanserli hücrelerin tümünü ortadan kaldırdı.
  Devamı: http://www.diken.com.tr/kanseri-olduren-kok-hucre-gelistirildi/

 2. 179
  orhan Says:

  Değerli Arkadaşlar gamma knife yaptırmadan önce dünyada 7 ülkede bulunan ve gamma knifedan daha çok etkili ve zararsız olan hadron terapiye bakmanızı tavsiye ederim.Eğer doktorlar cerrahi operasyondan kaçıyor ve ışın tedavisi öneriyorsa dünyadaki hadron terapi merkezlerini araştırmanızı tavsiye ederim!Şu an ülkemizde en iyi bildiğim beyin cerrahları Uğur Türe ile Hakan Oruçkaptan ikiside bir ameliyata 100 bine yakın para istiyor fakat neticeler olumlu.Herkese Allah Şafi hürmetine şifalar nasip etsin….

 3. 178
  nur Says:

  iyi gunler benim erkek arkadasimin beyninde tumor var ama 6 ay sonraya amelyat tarihi verildi hemen amelyat olunmasi gerekmez mi gec kalinmis olabilirmi

 4. 177
  emrah yıldız Says:

  slm arkadaşlar cerrahi uzmanlardan yardım bekliyorum annemde beyin tümeri vardediler bunun üzerine biz acıbadem hastanesinde lazer tetavisi ugguladık ama annemde yüzünün sagtarafında hafif kayma beydana geldi gözünde kayma oluştu 3yıldan beri devam ediyor bana yardım edebicek cerrahlardan haber bekliyorum tlfnum .05415979153 hertürlü yardımlarınız için teşekkürler

 5. 176
  ahmet Says:

  öncelikle herkese ALLAH açil şifalar versin kızım kusma ve baş ağrısı nedeniyle 3 aralık 2013 beyin tümörü ameliyatı oldu 3 yaşında.patoloji pilositik astrisitom yani iyi huylu 10 aralıktada kalan parçalar için ameliyat oldu 10 gün arayla aradan yaklaşık 1 yıl geçti ve durumu hamdolsun iyi ALLAH herkese yardım etsin zor bir dönem geçiriyoruz eşim böbrek hastası hastane yolunda geçiyo ömrümüz buna da şükür.

 6. 175
  burcu Says:

  Babamın beyninde timör varmıs cok korkuyoruz kotu huylusuymus ameliyat olduktan 5 yıl yada 5 veya 6 ay sonra ölünüyomus cok korkuyorum babama bisey olucak diye allah butun hastalara şifa versin bide ben ve kardeslerim daha cok kucuguz hastalagın nasl oldunu saklamaya calıstılar ama ben arastrdım ins babamm iyilesir

 7. 174
  mltm Says:

  Annem bu hastalığa yakalandı ameliyat olalı 7 ay oldu 4.dereceymiş ve kötüymüş ışın ve kemoterapi gördü hala görüyor.doktor yormayın gerek yok en fazla 6 ay ile bir yıl yaşar demiş.ama annem çok iyi.biz doktoru dinlemedik.annem hastalığını bilmiyor en büyük şansımız bu o ameliyat oldum ve bitti iyi huyluymuş ve ben iyi oluyorum diyor hep ve gerçekten bulaşık yıkıyor,çamaşır seriyor yani normal hayatına devam ediyor sadece kendini çok yormaması gerekiyor. biz doğal ilaç,ısırgan bal ve çörek otu karışımı,propolis,polen,buğday şırası içiyor.bu durum normal mi her hasta bu kadar iyi olur mu hastalık bu şekilde mi ilerler yoksa iyi mi cvp verirmisiniz

 8. 173
  rabia Says:

  Ben lösemi hastasıydım ama ameliyat olduktan bir süre sonra beyin tümörüne yakalandığımı öğrendim ve tekrar ameliyat oldum ameliyat olalı çok oldu ama bende hala şiddetli baş ağrıları olyor ve hastahanede kalmam gerekiyor ama ben kalmak istemiyorum ya ne yapmalıyım yardım edin bana hastaneden bıktım…

 9. 172
  Genç İnsan Says:

  Bende gamakinefe tedvisi gordum beyinde kanama olduğundan dolayı. Başıbüyük marmara üni hastahanesindeki doktorlardan allah razı olsun. Doktorum Aşkın Hocaya çok teşekürler ediyorum. Gerçekten zor ameliyatları allahın izni ile yapıyorlar.

 10. 171
  çiçek Says:

  bu hastalığımı öğreneli bir hafta oluyor moralim bozuk deeil çünkü ben herşeye dolu trafından bakmayı ,timörün iyi huylu olduğu beni çok rahatlattı haftaya ameliyat olucam korkuyormuyum hayır korkunun ecele faydası yok

 11. 170
  nermin karataş Says:

  beyin tümörünü atlattım ama çok öksürüyorum göğsümde ağrıdan duramıyorum doktora gitmeye korkuyorum kanserim akciğere atlamış olabilir mi

 12. 169
  Mehmet Says:

  Bu hastalık 8 yaşımda babasız bıraktı beni. 34 yaşında vefat etti babam. Astrositom diye çok nadiren! kötü huylu olabilen bir beyin tümörü yüzünden. O zamanlar 94 yılıydı. Şimdi bir sürü şey çıkartıyorlar. Annemde de oldu böbrek kanseri hem de en tehlikelisinden ama grade1 yani erken teşhis kurtardı. Canınızı seviyorsanız, arkanızda gözü yaşlı yetim dul bırakmak istemiyorsanız her sene komple tarama yaptırın kendinizi. Kanserin en net tedavisi erken teşhis. Yılan küçükken başını ezin bu şeyin.

 13. 168
  ÖZGE Says:

  ALLAHIM BOYLE DERDI OLAN HERKESIN YARDIMCISI OLSUN 3 GUNDUR NE HALDEYIM BI BEN BI ALLAH BILIR BABAMIN BEYNINDE TÜMOR OLDUGU TESPİT EDILDI AMA ILAC TEDEVIMI YOKSA AMELIYATTMI BLMIYORZ ALLAM YARDIMCIMIZ OLSN COK ZOR BI ACI BILGISI OLAAN ARKADASLAR EN UFAK MUTLU EDECEK BISIY BILE BILIYOSANIZ YAZIN:(

 14. 167
  kadriye yigit Says:

  arkadaslar gecmiş olsun benim başımdan 1 yıl öce gecti gözle kafatası içinde tümör vardı alınması zordu tehlikeli amaeliyattı allahtan iyi huyluydu ameliyatta yarısını alıp gerisini gamalayf uygulandı şuan doktor iyi oldugumu söyledi marmara üniverstesi hastanesi başıbüyük dr türker kılıç aşkın şeker önce allahtan sonra doktorlardan allah razı olsun herzaman duva ediyorum felc kalma itmalim vardı bide kör kalma itmalim vardı şuan iyim allahıma şükürler olsun herkeze acil şifallar versin arkadaslar allahtan ümit kesilmez üzülmeyin

 15. 166
  nurşe Says:

  kanserde mucize diye bir şey yoktur.Edindiğimiz tecrübelerden söylüyorum. Sadece tümörün cinsi ve tedavi eden doktorun mahareti vardır.Allah herkese yardım etsin.

Sayfalar: [12] 11 10 9 8 7 6 5 4 3 21 » Show All

Leave a Reply