Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Cilt ve Deri Kanseri Melanom

Yazan: admin Tarih: Ağu 5th, 2008 | Kategori:: Cilt - Deri Kanseri, Kanser

Cilt Kanseri – Deri Kanseri Melanom

Genel Kanser oluşumu içinde deri – cilt- kanseri ( Melanom ) en sık rastlanandır. Deri kanserinden korunmak için yapılması gereken zararlı güneş ışınlarından korunmaktır. Güneşe aşırı maruz kalma ( bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanığı deri kanserinin temel sebebidir. Daha az önemli faktörler tekrarlayan tıbbi ve endüstriyel X ışınlarına maruz kalma, yanık veya yara izi bırakarak iyileşen cilt hastalıkları, kömür katranı veya arsenik gibi kimyasal ürünler içeren maddelere mesleki olarak maruz kalma ve genetik olarak ailede cilt kanseri bulunmasıdır. Açık tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir. Güneş ışınları deri kanserine sebep olan en önemli neden olduğundan en önemli koruyucu önlem güneşten kaçınmaktır.

Güneşin dünyaya en dik ulaştığı saatler olan saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten korunun. Güneşin yeryüzüne dik ulaştığı saatlerde gölgeniz kendi boyunuzdan daha kısadır.
Açık renkli sıkı dokumalı koruyucu giysi ve geniş şapka kullanın.
Koruma faktörü en az 15 olan güneşten koruyucu kremler kullanın.
20 dakika güneşte kaldığında güneş yanığı geçiren bir kişi, 15 faktörlü bir güneşten koruyucu kullandığında 15 kat daha fazla süre (300 dakika) yanmadan güneşte kalabilir. Bununla beraber güneşten koruyucu kremler kullanarak da güneşte fazla kalınmamalıdır. Çünkü UVA gibi güneş ışınları ki bunlar derideki bağışıklık sistemi ve deri yaşlanmasında sorumludur, güneş koruyucular olsa da deriye ulaşabilir.

Güneşten koruyucu kullanımına çocukluk döneminde başlayın, çünkü yaşam boyu güneşe maruz kalmanın % 80′i 18 yaş altında olmaktadır. 6 ayın altındaki bebekler uzun süre güneşe maruz kalmamalı, eğer kalacaksa güneşten koruyucular kullanılmalıdır.

Erken tanı kesin tedavinin en önemli ilk adımıdır.

Derinizi belli aralıklarla muayene edin. Eğer benlerinizde büyüme değişiklik olursa, derinizde renk değişikliği ve iyileşmeyen yaralar varsa bir an önce Dermatoloji Uzmanına muayene olunuz.

Kanser öncesi deri bulguları :

Aktinik keratozlar özellikle güneş ışınlarına aşırı maruz kalmış açık tenli kişilerin yüz, el sırtı ve kollarında rastlanılan küçük üzerleri pullu lekelerdir. Tedavi edilmezlerde deri kanserine dönebilir. Eğer erken evrede yakalanırsa buz tedavisi ile çıkartılabilir, kemoterapi ilaçları içeren krem veya losyonlar kullanılabilir, kimyasal peeling işlemi, dermabrasyon,laser tedavisi veya klasik cerrahi ile tedavi edilebilir. Güneşten koruyucular aktinik keratoz gelişimini engellerler.

Deri kanseri Tipleri:

Üç tip deri kanseri vardır,
Bazal hücreli karsinoma – Bu kanser tipi genellikle deride küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebilir. Daha sıklıkla açık tenli kişilerde görülür. Bu kansere yakalanan kişiler açık tenli ve renkli gözlüdür ve güneş yanığına eğilimlidir. Bu tümörler hızlı yayılmazl. 1-2 cm boyutuna ulaşmaları için aylar yıllar gerekir. Tedavi edilmezse; kanserli alan kanamaya başlar, üzeri kabuklanır. Zaman zaman iyileşip, zaman zaman tekrarlama özelliği gösterir. Bu kanser tipi nadiren metastaz (diğer organlara sıçrama) yapmasına rağmen, derinin altındaki kemiğe yayılabilir ve kanserli dokunun yakınındaki dokuları harap edebilir.

Squamöz Hücreli karsinoma – Bu deri kanseri deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Squamöz hücreli Karsinoma açık tenli kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür.Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir. Büyük kitleler oluşturabilir. Bazal hücreli karsinomanın tersine diğer organlara yayılabilir. Erken yakalandığında tedavi oranı yüksektir. Bazal hücreli karsinoma ve Squamöz hücreli karsinomada tedavi başarısı % 95 dir.

Melanom – Bütün deri kanserleri içinde en öldürücü olanıdır. Bazal hücreli ve squamöz hücreli karsinoma da olduğu gibi melanomda da erken tanı tedavi şansını arttırır.

Melanom melanin denen pigmenti (deriye rengini veren madde) üreten melanosit dediğimiz hücrelerde başlar. Melanin derimizin rengini verir ve güneşten kısmi olarak korur. Melanom hücreleri melanin üretmeye devam eder ve bu nedenle kanser alanı kahverengi veya siyahtır.Fakat melanom beyaz ve kırmızı da olabilir.

Melanom yayılma özelliği gösterdiğinden muhakkak tedavi edilmelidir. Melanom dikkat çekmeden hızla büyüyebilir. Genellikle bir ben olarak veya kahve renkli bir benin üzerinde veya yakınında ortaya çıkar. Vücudunuzdaki benlerin yerleşimi ve şeklinden haberdar olmalısınız ki, bunlar üzerinde olan değişiklikleri ve yeni ben çıkışını fark edebilesiniz. Yapabileceğiniz en önemli adım benlerinizde herhangi bir değişiklik saptadığınızda hemen bir Dermatoloji uzmanına muayene olmanızdır. Bu sayede derinizdeki melanom tedavi edilebilir aşamada iken yakalanmış olur. Aşırı güneşe maruz kalmaktan, özellikle güneş yanıklarından kaçınma açık tenli kişilerde melanomdan korunmanın en iyi yoludur. Melanomun kalıtsal özelliği de vardır. Ailesinde melanom olan kişilerin riski daha fazladır. Sıra dışı beni olanlar, çok sayıda beni olanlar melanom açısından yüksek riske sahiptir.

Koyu renkli tene sahip olmak melanoma olma riskini ortadan kaldırmaz. Esmer kişilerde de özellikle avuç içi, ayak tabanı, tırnak yatağı ve ağızda melanoma gelişebilir.

Melanom şüphesi oluşturabilecek bulgular: kabuklanma, kanama, sızıntı, üzerinde kabarma, etrafındaki deriye doğru çıkıntı gösterme, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı hissedilmesidir.

Cilt kanserlerine nasıl teşhis konulur ?

Deri biyopsisi kanserin teşhisini koydurur. Erken teşhis, cerrahi tedavi şansını arttırır.
Dermatoloji uzmanları kanseri erken yakalayabilmek için kişisel cilt muayenesinin önemine dikkat çekmektedir.
Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Dermatoloji Uzmanına başvurunuz.

Melanoma ait Bulgular

Asimetri – Benin bir tarafının diğer tarafından farklı olması. Benin ortasından hayali bir çizgi çiziniz. Benin her iki yanı aynı büyüklük ve aynı şekilde mi? Melanomda genellikle asimetri vardır.

Sınır Düzensizliği – Melanomun sınırı veya kenarı genellikle pürüzlü, çentikli veya bulanıktır.

Renk – İyi huylu benler herhangi bir renkte olabilir, fakat genellikle tek renklidir. Melanom ise sıklıkla birden fazla rengi içinde barındırır.

Büyüklük – İyi huylu benler küçük kalırken melanom büyümeye devam eder. Genellikle 6 milimetreden büyüktür çaptadır.

Kendinizin yapacağı periyodik muayene melanom ve diğer deri kanserlerinden korunmak için en güçlü silahtır. Melanom ancak erken yakalandığında tedavi edilebilir. Aşağıda belirtilen sırayı takip ederek hiç bir yeri atlamadan tüm deri muayenenizi kendiniz yapabilirsiniz. Kendi deri muayenenizi yapmak için bir boy bir de el aynasına ve ışıklı bir odaya ihtiyacınız vardır.

Gövdenizin ön ve arka yüzünü ve de kollar kaldırılarak gövdenin sağ ve sol yanını ayna karşısında muayene edin.
Kolunuzu dirseğinizden kıvırarak avuçlarınıza, kol iç yüzüne ve üst kola dikkatlice bakınız.
Sonra bacaklarınızın arkasına, ayaklara, ayak parmak aralarına ve ayak tabanına bakınız.
Boynun arkasını, saçlarınızı kaldırarak el aynası ile kafa derinizi muayene edin.

Tedavisi :

Deri – Cilt kanserleri kitlenin bir kısmının çıkartılıp mikroskop altında incelenmesi ile teşhis edilir. Kanserin tipine bulunduğu evreye ve yere göre bir çok tedavi metodu vardır.
İlk tedavi seçeneği cerrahi müdahaledir ve çıkartılan kanserli doku yerine başka bölgeden alınan dokunun naklidir. Kanserli parça, çıkarılamayacak boyutta ya da diğer organlara yayılmış ise, radyoterapi ve kemoterapi söz konusu olabilir.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar

 • Deri Kanseri
 • Cilt ve Deri Kanseri Video
 • Erkan Topuz kanserle ilgili tüm bilinmesi gerekenler
 • Ordulu en çok cilt kanserine yakalanıyor
 • Melanom hastalarının kanser türlerine yakalanma riski
 • Soğuk hava, cilt hastalıklarını tetikliyor
 • Tatil sonrası cilt hastalıklarına dikkat
 • Melanom ve Deri kanseri hakkında Sn.Prof.Dr.Sıdıka Kurul’un bilgilendirme yazısı
 • Problemli ciltlere göre bakım
 • Akciğer kanseri en büyük tehdit


 • 47 Responses to “Cilt ve Deri Kanseri Melanom”

  Sayfalar: [2] 1 » Show All

  1. 47
   Hulya Says:

   Merhabalar, esimin yegeni 1977 dogumlu, sirtinda cikan bir ben aldirdi. Kotu oldugunu ama iyice temizlediiklerini soylediler. Aradan gecen 7 ay sonra saci ektirdi ektirdikten sonra kafasinda bir ben cikti patoloji sonunda kanser denildi. Cigerlerinde ve vucudunda yayildi. Kagasinda 22 tane cikti. Hastanede yatiyor. Doktorlar tibben yapacak birsey kalmadigini sadece morfinle az aci cekmesini sagliyabiliyoruz diyorlar. Yani sayili gunleri varmis. Sizce bu cocugun yasama sansi yokmu,hic mi care yok. Acil yardim. Bu arada isvicrede tedavi oluyor ve burada istikamet ediyor.ailesi perisan.cocuklari kucuk bir umut insallah.

  2. 46
   Yaren Says:

   merhaba ben 16 yaşındayım, vücudumda devamlı küçük ve orta boyutlu benler çıktığını ve büyüdüğünü farkettim. Sizce bunlar sıradan ben ler mi yoksa melanom başlangıcı mı, lütfen bana yardımcı olun

  3. 45
   melike kurt Says:

   Merhabalar Ozan Bey,

   Öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler fikrinizi almak inan içimizi çok rahatlatıyor…

   Anneannem bir hafta önce yanağındaki benini aldırdı. Doktorumuz benini tamamen çıkardığını söyledi.Biyopsiye gitti.

   Makroskopik Bulgularda:1,5x1cm deri 0,8cm derialtı dokusu tamamı:2P1K 1 adet histokimyasal boyama uygulandı.

   Mikroskopik Bulgularda:

   Tanı:Malign Melanom,Nodüler Tip,Clark Level:3

   Epikriz:Cerrahi sınırlarda tümör yoktur.

   şeklinde bir sonuç geldi.Bizi bilgilendirebilir misiniz?Annanemın yaşı 83,baska sağlık problemi yok.Bundan sonra ızleyeceğimiz yol nedir?Farklı bir yere yayılır mı?Bu konuyla ilgili kimlerle görüşmem gerekiyor?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  4. 44
   Büşra Says:

   Ozan bey merhaba,
   Kardeşime yaşı:28 Erkek başından alınan koyu renkli benin alınması sonu Olgu :Malign Melanoma(Verical growth phaze tumorigenic)teşisi kondu.
   Icd-O code:8720/3 sınıflaması,Saçlı deri;Eksizyonel biyopsi
   Pataloji detayları: Tümör uzun çapı:16mm.Hücre tipi:Spindle.Breslow ölçümü:Regresyon gösteren komponenti,içeren kalınlık baz alındı.1,2mm olup,Grup 11(1,5 altında)Pigmentasyon:Var-Belirgin,Bazalde Lenfoid yanıt:Var-Kuvvetli
   Detaylar bunlar.Onkolojiye yönlendirildi.Şimdi vücutta geniş çapta tarama yapılıyor.
   Sizden bu konu ile ilgili bilgi ve kök hücre ile ilgili düşüncelerinizi almak istiyorum.Bu hafta sonu tarama sonuçlarını da size bildireceğim. Şimdiden teşekkür ederim.

  5. 43
   nagihan Says:

   merhaba ben açıkten li deilim ama kolumun üstünde küçük bir ben vardı üstünde siyah kıllar vardı ben sürekli kopardım ve 2aydı retrafının daha acık kahverengı bir şekilde dagılıyor ama ben böle kansermiyim acaba

  6. 42
   Hazal Says:

   Merhaba ben hazal Facebookta bir video gördüm ve bu hastalığı araştırmaya başladım. Ama malesef bulduğum şeyler fazlasıyla içimi kararttı. Babamın melanom olmasından korkuyorum babamın cildinde yaklaşık 100-200 tane beni var ve babam sarışın küçükken midesinin yarısı iltihaplanmış o yüzden midesinin yarısı yok ben küçükken melanom olmasından şüpelerim var lütfen yardımlarınıza ihtiyacım var !!!!

  7. 41
   Mert Says:

   Meraba Kafa derimde 6 tane Displastik Nevus bulundu 1 tanesini aldırdım Sonuç temiz çıktı. Diğerlerinide aldırmalımıyım Diğer Displastik Nevuslarda Değisim olup beni tehtit edecek bir durum olusurmu ?

  8. 40
   remiz Says:

   ALLAH BU HASTALIĞA YAKALANAN HERKESE SABIR VE ACİL SİFALAR VERSİN.

  9. 39
   kubilay beder Says:

   arkadslar bana yardım edin ya çok korkuyorummm benim sol kolumda günes lekesi warr we melonomla ilgili olmasından korkuyorumm 2 yıl önce doktara gittiğimde günes lekesi koruman gerekli dem,iştii bende o günden sonra kolluk takıyorum basketçiler gibi bu melenom nasıll bişe ben şeklindemii benimm kolumm öyle değil çünkü büyük bi şekilde kahverengilikk war kolumda lütfen bilgi werin cok tesekkür ederimm şimdiden

  10. 38
   ahmet Says:

   merhabalar ben bu melanom denilen hastalığın adını şimdi öğrendim size şöyle söyliyweyim bu hastalık cinsel yollardanda bulaşabiliyor benim kız rakadaşımdaşımın karın bölgelerinde vardı dağınık bi şekilde banada ondan bulaştı zaten ben askerde iken fark ettim bu durumu gelince doktora gittim ama doktorlar okadar endişeli davranmadı açıkçası bende sadece (ben) olarak biliyordum, bu ellerde ayaklarda çıkan halk dilindede (sihil) diye adlandıran beneklere kullanılan ilaçtan kullandılar bende aynı bölgede yanyana 15 tane çıktı ama birkaç santim altına üstüne dağılmaya başladı o 15 tanesi bitilşikti vede büyüdüler birleştiler bu ilacı 20 gün arayla iki sefer sıktırdım şimdi birdaha sıktırcam ama geçti yüzeysel bi kalıntı yok şimdilik. herkese geçmiş olsun

  11. 37
   çağdaş Says:

   arkadaslar bende 5 ay once babaöı maling melonom kanserınden kaybettım hemde 3 ay gıbı kısa bı surede bu hastalıgı daha onceen ne duydum nede bıldım.olunca cok arastırdım ama hıcde ıyı olmayan seyler okudum ınsanın bı yakının helede babasının olecegını duyması bılmesı okadar kotu bıseykı.babamın kı aksıne benle olusmayan kan yoluyla tasınıp bagırsaklarda ureyıp orda metastaz yapıp mıdeye sıcramıstı sonrada sonrada hızlıca atlayarak dagıtldı.kucagımda oldu babam vucudunda kan dıye bısey kalmamıstı artık butun hucrelerı dıskısıyla bosaldı cok kotu ya gercek gunumuz cagında herseye bı halt buldular ama bu kanser turunde gerceken yapacak bısey bulamadılar abı ınsan olecegıne bıle alısıo ama enazından 3 5 yıl yasasın dıor ınsan kabullenemıo kı babamın ınanan bugune kadar hıc bıseyı yoktu 53 yasında oldu.babamda acık tenlı yesıl golu artı ınsaat ustası oldugundan kucuk yaslardan erı gunese maruz kalmıstı.ıste bılmezsen bılınclendırılmezsen bole seyler olur.kım bılıyorkı bu hastalıgı basına gelmedıkten sonra..ALLAH HEPIMIZIN YARDIMCI OLSN SIMDIDEN IYI BAYRAMLAR…

  12. 36
   BİLAL Says:

   Merhabalar

   benimde cildimde göbek bölgesine yakın bi yerde ufak bi ben gibi bi şey çıktı kabuklu idi biraz kaşıyınca kabuları gitti önceleri sivilve gibi bi şey zannettim ama değil bu et çıkıntısı gibi konu ile ilgili araştırma yaparken sitenizi inceledim açıkçası ürktüm sizce bende çıkan da bir tür cilt kanserimi yoksa evhammı yapıyorum doktora gitmek için randevu alamadım o yüzden ön bilgi olsun diye araştırma yapıyorum ayrıca benim cildimde vitiligo olduğundan dolayı puva tedavisi gördüm ve bu puva tedavisininde cilt kanserine yakalanma riski olabileceği söylenmişti bize yardımlarınızı bekliyoruz

  13. 35
   Fatih Says:

   Bende de Siyah ve Normal Olmak üzere Ben Var Ne YApmalıyım ?

  14. 34
   Ozan Says:

   Merhaba kunter bey,
   normalde melanom hücreler cok koyu renkli oldugu icin ameliyatda belli oluyor, o yüzden anlattiklariniza göre herhalde ciddi birsey cikmaz umarim. Belki yag bezesidir.
   Selamlar

   @Admin
   Ben öbür konuya geciyorum o zaman.

  15. 33
   admin Says:

   Ozan bey merhaba

   Yorumunuzla ilgili konu açtım.Oradada sizi bekleyen cevaplar var.Bakarsanız sevinirim.
   http://www.kanseroloji.com/melanom-cilt-kanseri

   Hoşçakalın

  16. 32
   kunter çelik Says:

   Ozan Bey Merhaba,

   ablam bugün size bahsettiğim operasyonla yumruları lokal aneztesi ile aldırdı. ameliyatı yapan plastik cerrah prof. dr. ciddi birşeyler çıkacağını sanmadığını söyledi ama sonuçlar 1 hafta sonra belli olacak. daha önceki pataloji raporunda ulceration olmadığı belirtilmişti. ayrıca akral lentiginöz değil. primer melanoma ayağının üstünde bacak arkasında görülmüştü.breslow kalınlığı 2.5 mm ve clark 4 idi. geçen hafta kan değerleri ve ayrıntılı MR bakıldığında doktor temiz demişti.büyük bir ümitle sonuçların negatif çıkmasını bekliyoruz. yardımlarınız için teşekkür ederim

   kunter

  17. 31
   Gül Says:

   Merhaba Ozan,
   Cevabin icin Tesekkürler. Yegenim Beyine bakilmadan önce, cok güclü kuvvetli Atletik Boy 188, Kilo 95 Dag yikilir bu genc yikilmaz derdiniz. Dedigim gibi Kanserin türünü anlamamislar, Beyini actilar. Doktorlarin demesine göre ona sonra uygun Tedavi baslanilacakti. Ilk Künstliche Komadan sonra daha iyiydi Kafasi acildikca hep birseyler Kaybetti, Son olarak bütün Vucüdu Felc oldu. Thalidomid Beyinde Tumorlari kücültücekti Profösere görede son umut buydu.
   Cok hata yapildigina Saglik Kasasida inandi, nitekim hic birsey Yegenimi geri getiremez artik.
   Selamlar

  18. 30
   Ozan Says:

   Merhaba Gül.
   Neden Thalidomid kullanildi anlamiyorum. Daha bu sene yeni cikan calismalar bu ilacin melanomda pek faydasi olmadigini gösteriyor. Beyin metastazinda durum izin verirse ya ameliyat edilir ya da radyoterapi uygulanir. Vücudun baska yerinde metastaz varsa bir de kemoterapi yapilir. Tabii yegeninin durumu nasildi bilmiyorum. Hasta cok gücsüz bir haldeyse dedigim gibi agir terapi yapilmaz. Öyle bir durumda bende baska bir sey denerdim. Cok az hastada thalidomidin az faydasi olabilir. Hic birsey yapmadan daha iyi.

   Merhaba Kunter bey,
   eger sentinel pozitifse yüksek risiko melanomdan bahsediliyor. Öyle bir durumda hücreler lenf damarlarina gecmis demekdir ve nüks olabilme ihtimali yüksek. IIIB evresinde standard tedavi interferondur. Ama interferonun sadece cok az hastalarda faydasi var. Normalde interferon verilmesede hastalar ortalama yinede tedavi olan hastalar kadar yasiyorlar. IIIB evresinde kanserin nüksetme ihtimali 5 sene icinde yüzde 60′dan fazla. Bence ciltdeki yumrular metastaz olabilir. Ilkden o yumrulari ameliyat etmek gerekiyor. Gercekten melanom cikarsa en iyisi tomografiyle gögüsde ver karinda metastaz varmi bakmak gerekiyor. Gögüs ve karinda bir sey cikmazsa, yani vücut ameliyatdan sonra melanomdan temizlenmis olursa, acil asi tedavisi tavsiye ederim, cünkü yine metastaz olusma risikosu yüksek. Bu tedavi ancak sadece calisma cevresinde mevcuttur. Maalesef Türkiye bildigime göre bu calismalara katilmiyor. Lütfen doktorunuza sorun Ipilimumab veya MAGE üzerine Türkiyede calisma varmi. Ipilimumab sene sonunda belki arastirma disindada her hasta icin elde edilebilir. Melanom ablanizda ayaginda olustu demisdiniz. Bu melanoma akral lentiginöz türünden mi, cikarabilirmisiniz? Patoloji raporunda yazmasi gerekiyor.
   Umarim kanser nüks etmemisdir. O durumda yukarda yazdiklarimi yine unutun. Lütfen yumrulardan ne cikti haber verin. Ablaniza selam söyleyin.

  19. 29
   kunter çelik Says:

   Ozan Bey Merhaba,
   yardım teklifiniz için çok teşekkür ederim. ablam 47 yaşında ve ekim 2008 de malign melanom hastalığına yakalandı.melanom sağ ayak arkasında ben olarak çıktı sentinel biyopsi yapılda ankara üniversitesinde ve 1 pozitif node çıktı ve ameliyatla temizlendi stage IIIB evresi olduğu söylendi.interferon tedavisine başlandı ve geçen sene 2009 ekimde bitti ve bir kaç gün önce sol omuzda leke ve şişlik çıktı bel ortasındada küçük bir yumru çıktı. nüksetmesinden korkuyorum. ama bu arada tüm kan ve ultrason değerleri sorunsuz çıktı.çarşamba günü lokal anaztezi ile ameliyat yapılacak ve bu yumrular temizlenecek ve galiba patolojiye gönderilecek. bu konuda bilgi vermeniz mümkünmü ?
   nüks olabilme ihtimali nedir ? buralar temizlenince metasatz oluşurmu ? ablam sarışın yeşil gözlü ve beyaz tenli.

   cevabınızı bekliyor teşekkür ediyorum

   kunter

  20. 28
   Gül Says:

   Merhaba Ozan,
   sürekli kanamalar oluyordu o yüzden actilar kapadilar. Kafasina yerlestirdikleri Schand tikaniyordu. 12 nci defasinda dediler ( genc bir doktordu) simdi hatirlamiyrum tam, simdi Kafasina yerlestirdigimiz Schand kaliteli Schand kolay bozulmaz. Benim Yegenim 25 yasinda nasil Kalitesiz cabuk tikanan Schandi koydular Kafasina önce?? Sigortanin ödemedigini söyleselerdi biz kendimiz öderdik Kalitelisini gereken herseyi hem Sigortaya sorduk biz bunu Sigorta sasti kaldi, ve her Tedaviyi hatta daha fazlasiyla bize yardimci oldular. Kac kez sahit olduk Hemsirelerin yalanlarina. Doktor soruyor Hemseriye hasta nasil? Hemsire iyi diyor.. Kustumu diyor yok diyor.. Oysa bunu söyleyen Hemsire hanima yarim Saat öncesinde Yegenim kusutugundan dolayi kirlenen Carsaflari degistirmesinde yardimci olmustuk…göz göre göre yalan!! Son olarak Gertrauden Hastahanesinde Prof. Dr. Vogel Thalidomid Tedavisini uyguladi ve hic bir Faydasi olmadi.
   Allah hic bir Anneye Babaya Evlat acisi göstermesin.
   Allaha Emanet olun.

  21. 27
   Ozan Says:

   Merhaba Gül.
   Dedigim gibi bazen teshisi koymak kolay degil. Teshis icin tabiiki en önemlisi patoloji raporu. Ondan ayri bir de kanda S100 proteini melanom hastalarinda yükseliyor. Bir tane patolog melanom derse ve dedigim protein yüksekse asil teshis icin yeterli olabilir. Neden 14 kez ameliyat oldugunuda anlamiyorum. Melanomda beyinde bir kac tane metastaz dagilik sekilde varsa asil ameliyat edilmez cünkü faydasi yok. Bazen melanom ciltden kaynaklanmiyor. Mukozadan, gözden veya direk beyindende basylayabilir. Ne yazik ki önceden tanismadik. Benjamin Franklin hastanesinde cok samimi bir arkadasim beyin cerrahi bölümünde Oberarzt olarak calisiyor. Ama ne olduysa oldu artik. Olanlari degistirkem mümkün degil. Yinede hastalar umudunu kesmesinler. Bence yakin zamanda bir kac tane yeni ilac cikacak.
   Selamlar

  22. 26
   Gül Says:

   Merhaba Ozan,
   Tesekkür ederim Cevabin icin.
   ilk defa 23.4.09 Yegenimi Campus Benjamin Frankline Beyin kanamasi Süphesi ile Tedaviye alindi, orada Abtelung für Neurolgie= Schlaganfälle. Sonra eve saldilar. Iki hafta sonra Vivantes AVK ya yatirdik, orada Kanserden süphelenmisler fakat hangi Kanser türü anlamadilar 3 hafta sürdü testler, 3 degisik KLinigin Pathologie bölümden gelen sonuclarin ikisi malignes melanom, biri ise malignes melanomu desteklemiyordu. AVK Neukölln Vivantese yolladi orada Beyine Biopsie yapildi ondan sonra 14 sefer Ameliyata girdi. Ilk Komaya alindiginda Doktorlar beyinin büyük zarara ugradigini söylediler. Ama hersey yalandi, benim Yegenim uyandi ve cok üstün sekilde kafasi calisiyordu ve bizimle konustu güldü yedi icti.Bize Ameliyata giren bir Hemsire Ameliyatta Komplikasyondan Bahsetti. Primärtumor hic bulunmadi. Beyinde Metastaslar olustu. Acimiz cok Büyük. Aslinda anlatilacaklar o kadar cokki. Cok Rica ediyorum burada Hasta yakinlarina herzaman hastaniza Inanin ve savas verin cünkü bunu kendinize ve hastaniza borclusunuz. Tib biliminin sonu vardir, nitekim Allahin mücizeleri sonsuzdur.
   Allaha Emanet olun

  Sayfalar: [2] 1 » Show All

  Leave a Reply