Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Kemoterapi tedavisi nedir nasıl uygulanır?

Yazan: masklow Tarih: Eki 26th, 2009 | Kategori:: Kanser

Kanser hücrelerinin ilaçla tedavi edilmesine kemoterapi adı verilmektedir. Peki kemoterapi nasıl uygulanır ve hastayı nasıl tedavi eder? Kemoterapi tedavisinin nasıl ve ne şekilde uygulanacağı kanserin nerde bulunduğu, ne kadar ilerlediği ve seyrine göre değişiklik göstermektedir.

Kemoterapide amaç anti-kanser ilaçlarıyla kanserli hücrelerin yok olmasını sağlamaktır.Cerrahi operasyonlarla birlikte uygulanabildiği gibi kemoterapi,yanında radyoterapi(ışın tedavisi) ile birlikte de uygulanabilmektedir.

İlaçla tedavi(kemoterapi) de verilecek ilaç damardan ve ağız yoluyla(oral) verilmektedir. Fakat bazı özel durumlarda direkt olarak hastanın omuriliğine de verilebildiği gibi çok nadir olarak adale bölgesinden de verilebilmektedir.

Hastaya kemoterapi tedavisi uygulanırken kanser hastalığının seyrine göre serumdan damar yoluyla damla damla ilaç verilmektedir. Bazı kanser hastaları ilaç verilirken serumun etkisiyle damar yolunda ağrı, acı ve yanma hissedebilmektedir. Bu durum normal olup,hastayı rahatsız eden bu belirtiler,verilen ilacın yan etkisi olmaktadır.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar5 Responses to “Kemoterapi tedavisi nedir nasıl uygulanır?”

 1. 1
  ilhan Says:

  benim babamda akciğer hastası akciğerde iki üçtane kitlevar kemotarepi alıyo inşallah iyi olacak allah herkeseşifalar versin okuyucu kardeşlerimden ricam hiç bir zaman allaha isyan etmeyin hastalığa bile şükredin allah sevdiği kullarına hastalık verir ğülahlarına keffaret olur bu dünyada cezasını çekmiş olur böyle hastalar şehit mertebesi alır sabırlı olumn allaha amanet olun

 2. 2
  nazlı Says:

  babam pankreas kanseri ameliyat oldu ama çok fazla ömrünün olmadığı söğleniyor doktorlar lenfine geçtiği için diğer organlara yayıla bileceğini söylüyor. kemoterapi alıcak ve radyoterapide alıcak bu hatalığın çözümü yok sanırım gözümün önünde erimesi beni çok üzüyor bir çare bilen varsa ne olur bana bildirsin. allah herkese yardımcı olur inşallah

 3. 3
  Kübra Says:

  ablamda 3-4 ay kadar önce rahim ağzı kanseri teşhis edildi kendisi almanyada yaşıyor ve durumu hakkında bilgi alamıyorum kemoterapiye başlandığını söyledi ancak erken teşhis olmuştu biri bilgilendirebilir mi rahim ağzı kanserinde erken teşhise karşın kemoterapi normal midir? hangi evre var sırada

 4. 4
  kardelen Says:

  benim babaannemde rahim kanseri.kemoterapi görecek radyoterapi görüp görmeyeceği daha belli deil.inşallah babaannem iyileşir.

 5. 5
  sahinsayan Says:

  bazıların şansı yok bazıların şansı biraz daha yok benim gibiler içinse ölüm norma 4 evre belki ölme şansım yüksek ama ölmeyi hiç düşünmüyorum

Leave a Reply