Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi

Yazan: Dafhne Tarih: Eki 13th, 2012 | Kategori:: Kanser, Lenf Kanseri

Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi

Lenfoma , onkolojik hastalıklar içinde yaşamın uzatılması ve daha kaliteli yaşam sağlanması ve hastaların kurtarılmaları açısından daha fazla başarı elde edilmiş bir hastalıktır. Lenf sisteminden köken alan habis bir hastalıktır. Lenfoma öncelikle 2 gruba ayrılır. Hastaların az bir kısmı Hodgkin Hastalığı denilen lenfoma türüne sahiptir. Çoğunluk, Hodgkin dışı (Nonhodgkin) denilen lenfoma grubunda yer alır ve hastaya sadece lenfoma deniliyorsa genellikle bu grup kastedilmektedir.

lenf kanseri,lenfoma

LENFATİK, İMMÜN SİSTEM HANGİ ORGANLARDAN OLUŞMAKTADIR

Lenfatik, immun sistem , vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini sağlayan sistemin içinde yer alır. Lenfatik sistemde lenf bezeleri denilen boyun, koltuk altı, kasık bölgelerimizde normalde erişkinlerde genellikle ele gelmeyen küçük yapılar vardır. Ayrıca lenfatik sisteme dahil olan organlar vardır. Bunlar bademcikler, dalak, karaciğer, kemik iliği ve göğüs boşluğumuzda bulunan ve çocuklukta aktif olan bir organ timusdur. Ayrıca mide, ince barsak ve cildimiz katmanları arasında bu lenfatik yapılar yer almaktadır. Hastalık , yukarda bulunan lenfatik yapılardaki normal hücrelerin yerinde anormal şekil, yada hızlı bölünme özellikleri olan hücrelerin ortaya çıkması ile gelişmektedir. Bu hücreler ayrıca dalağa, karaciğer ve kemik iliğine yayılma özelliği gösterebilmektedir.

HODGKİN DIŞI LENFOMALAR VE BELİRTİLERi NELERDİR ?

En sık görülen belirti boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenf bezelerinin ağrısız şişerek ele gelmesidir. Hastalarda diğer bulunabilen belirtiler ise söyledir; sebebi tam açıklanamayan ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, halsizlik, ciltte kaşıntı…. Bu şikayetler, grip gibi başka hastalıkların seyrinde de görülebilir. Bu nedenle bu tür bulguları olan hastalarda lenfoma teşhisini ancak doktor koyabilir.

TEŞHİS NASIL KONUR ?

Lenfoma olasılığı düşünülen hastada kesin tanı konulabilmesi için büyüyen lenf bezinin tümünün çıkartılması ya da her hangi bir organda yerleşmiş ise parça alınması ilk işlemdir. Yapılan bu işleme biyopsi denir. Elde edilen dokuların patolog tarafından çeşitli işlemlere tabi tutularak mikroskop altında incelenmesiyle tanı konur.

Hodgkin dışı lenfoma için çok farklı sınıflamalar vardır. Patolog tarafından hangi tipi olduğu tanı raporunda verilir. Bu tiplerin önemi; hangi tedavi seçeneğinin hasta için uygun olacağını göstermesidir. Doktor hangi tedavi seçeneğini uygulayacağına patoloji raporunda belirtilen tiplemeye göre karar verir.

GELİŞİMİ NEDİR VE NASIL YAPILIR ?

Evreleme hastalığın yaygınlığının belirlenmesi işlemidir. Hastada lenf bölgeleri taranmalıdır. Hastanın el ile saptanabilecek boyun, koltuk altı, kasık vb bölgelerindeki lenf bezlerine muayene sırasında bakılır. Elle saptanamıyan diğer bölgelerinde ise basit direkt röntgen grafileri, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT) yada magnetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılır. Görüntüleme yöntemleri ile genellikle boyun, göğüs (toraks), karın (abdomen) ve alt karının (pelvis) bölgeleri incelenir. Ayrıca kemik iliği biyopsisi yapılarak kemik iliğinde yayılım olup olmadığı araştırılır.

TEDAVİSİ ?

Her lenfoma hastası için tedavi kendine özgündür. Çünkü hastalığın evresine, hücre tipine, hastanın yaşına, hastanın tedaviyi kaldırıp kaldıramayacağına ve lenfoma tipinin hızlı yada yavaş seyirli oluşuna göre doktor tedavinin şeklini ve verilecek ilaçları belirler.

Hodgkin dışı lenfomanın tedavisi ilaçlarla (kemoterapi), ışın tedavisiyle (radyoterapi) veya ikisi birlikte olarak yapılmaktadır. Ayrıca hastadan kök hücre toplanarak yüksek doz kemoterapi sonrası bu kök hücreleri tekrar hastaya verme işlemi (yüksek doz kemoterapi ve otolog periferik kök hücre transplantasyonu), biyolojik ilaçlarlai ve cerrahi olarak da tedavi edilebilmektedir. Bazen yavaş seyirli lenfomalarda hastaya tedavi verilmez ve hasta belli aralarla doktor tarafından kontrol edilerek izlenir. Hastanın tedavisine karar veren uzmanlar tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğu olmaktadır.

TEDAVİ YAN ETKİLERİ NELERDİR ?

Tedavi sırasında kullanılan ilaçları tipine ve dozuna göre bazı istenmeyen etkiler olabilmektedir. Bunlara yan etkiler denir. Burada sık görülenler belirtilecektir. Ancak siz bu tedaviler sırasında fark ettiklerinizi doktorunuza bildirerek bunlarında değerlendirilmesini ve bunlar için yapılabilecek tedavileri öğreneceksiniz.

Hodgkin dışı lenfoma tedavisinde kullanılan ilaçların bulantı ve kusma yan etkisi genellikle hafif ve kısa süreli olmaktadır. Saç dökülmesi bazı tedavilerde hafif bazılarında tamamen dökülme tarzındadır. Ancak tedavi bittikten sonra 6 ay içerisinde genellikle eskisi kadar güzel saçlarınızın geri geleceği bilinmelidir. Kemoterapi sırasında kan hücrelerinin üretim yeri olan kemikiliği de tedaviden etkilenmektedir. Bu karşımıza kırmızı küreciklerin azalması (anemi), beyaz kürelerimizin azalması (lökopeni), enfeksiyonlarla savaşan beyaz küreler içinde önemli bir grup olan nötrofillerin azalması (nötropeni) ve kanama olmasını önleyen trombosit denilen küçük kan hücrelerinin azalması (trombositopeni) olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu kan hücrelerindeki azalma, doktorunuz tarafından belli aralarla yapılan kan sayımları ile izlenecek ve gerekli görülen kan ürünleri başkasından elde edilerek size verilecektir. Kemoterapi böbrek ve karaciğer işlevlerini etkileyebilir ; bu durum gerekli kan tetkikleri ile izlenir. Hastalarda iştahsızlık, damak tat alımında değişiklik, cilt ve tırnaklarda renk koyulaşması, geçici yada kalıcı fertilite(üreyebilirlik) değişiklikleri olabilmektedir. Burada bildirilmiş olan yan etkiler her hastada mutlaka olacak belirtiler olarak düşünülmemelidir.

Radyoterapiye bağlı yan etkiler, ışın yapılan bölge ve verilen doza göre değişkenlik gösterir. Genellikle hastalarda radyoterapinin ilerleyen günlerinde yorgunluk hali gelişmektedir. Hastaya dinlenmesi, yapabildiği kadar hareket etmesi önerilir. Radyaterapi yapılan alanlarda kıl ve saç kaybı, kızarma, kuruluk, duyarlılık ve kaşıntı, cilt koyulaşması sık görülen yanetkilerdir. Boyun ve göğüs bölge radyoterapisi sonrası boğazda kuruluk ve yutma güçlüğü olmaktadır. Karın bölgesine yapılan radyoterapilerde bulantı, kusma, ishal ve idrar şikayetleri ortaya çıkabilmektedir. Kan hücreleri etkilenebileceğinden kan sayımları ile yakın takip edilir.

Ateş yükselmesi ve beklenmeyen kanamalar olduğunda takip eden doktorun hastalar tarafından uyarılması gerekir.

Biyolojik tedaviler aşı tarzında (interferon) uygulanır. Bunların yan etkileri soğuk algınlığı bulgularını andırır. Kırıklık, yorgunluk, titreme, ateş, kas ve eklem ağrıları, iştah kaybı, bulantı, kusma ve ishal olabilir.

Yüksek doz kemoterapi ve periferik kök hücre transplantasyonunda yan etkiler normal dozda kemoterapi tedavisinden daha fazladır. Hastalar kanama, infeksiyon organ yanetkileri açısından yakın takibe alınır.

HODGKİN HASTALIĞI

Lenfomalar içinde yer alan bir alt gruptur. Diğer lenfomalara hodgkin dışı lenfomalar denir. Hodgkin hastalığı lenfomaların yaklaşık dörtte birini ,yani oldukça azını oluşturmaktadır. Vücudumuzdaki lenf organlarından köken alır, genellikle tek veya birkaç adet lenf bezesinin büyümesi hasta tarafından fark edilen ilk olaydır.

RİSK ELEMENTLERİ NELERDİR?

Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bulaşıcı değidir. Kardeşlerinde hodgkin hastalığı olanların bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Ebstein Barr adlı virusun hastalığa yakalanmayı arttırdığı düşünülmektedir. Hastalar genellikle 15 ile 34 yaşları arasındaki genç erişkinlerdir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ TEŞHİS VE TEDAVİLERİ

Hodgkin hastalığının belirtileri, tanısı, evrelemesi ve tedavisi (kemoterapi ve radyoterapi) ve yan etkileri Hodgkin dışı lenfoma ile benzerdir (bakınız lenfoma).
Ancak tedavide kullanılan ilaç ve şemalar, veriliş zamanları farklıdır. Hastalığın genel seyri hodgkin dışı lenfomalara nazaran daha iyidir. Hastaların büyük çoğunluğu uygun tedaviyle iyileşmektedir.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar

 • Lenf Kanseri ve Kök Hücre Nakli
 • Kadın ve Erkeklerde Kanser oranları
 • Erkan Topuz kanserle ilgili tüm bilinmesi gerekenler
 • Lenfoma
 • Modern çağın kan bilimi problemleri
 • Kadınlarda daha çok görülen sinsi hastalık
 • T hücreli lenfoma
 • Vejetaryenlik kanseri önlüyor
 • Siren Ertan kanserle savaşını kazandı
 • Geceleri terliyor musunuz?


 • 673 Responses to “Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi”

  Sayfalar: [27] 26 25 24 23 22 21 20 19 18 171 » Show All

  1. 673
   Barış Says:

   Selam aleyküm arkadaşlar Kolumda nerden baksan 4 senedir yağ bezesi var daha önce hastaneye gittim ve doktor yağ bezesi olduğunu söyledi kendinden emin bir şekilde rahatsız ediyorsa ayak üstü aldırmamı teklif etti şimdide çenemin altında boğaz kısmında 2 tane şişlik var hareket ediyolar ağrı sızı falan yok kesin lenfoma olduğumu düşünüyorum doktora gidicem inşallah birşeyim yoktur tabiki herşeye hazırlıklı olmak lazım derdi veren RABBİM Çaresinide verir inşallah ….

  2. 672
   ozlemm Says:

   Mrb Osman TAygur bey nasilsiniz?kuzenimde bu rahatsizliga yakalandı.

  3. 671
   ece Says:

   sağ kotukaltımda bir miktar içten şişlik var gibi . Yaşım henüz 12 kansere yakalanmış olailirmiyim ?

  4. 670
   istanbullu Says:

   merhaba arkadaşlar.Allahım herkese acil şifalar versin.Babamın boynunda beze gibi birşey çıktı.boyun ağrıları olmaya başladı doktora gitti.ağrı kesici verip gönderdiler birkaç sefer tekrar gitti kan testi yaptılar.CA-19-9 çok yüksek çıktı Ankarada tanıdık doktora yönlendirik.Ve sonuç LENF BEZİ KANSERİ yani LENFOMA KANSERİ çıktı.bütün boğazlarını sardı ve vücuduna hızlı bir şekilde yayılmaya bşladı.Alahım kimseyi zor durumda bırakmasın.

  5. 669
   EMRE Says:

   Merhaba arkadaşlar benimde boynumda ve kasığımda şişlikler ile hastahaneye gittim. 1 ayda 15 kilo verdiğimi söyledim. Kan testi ve ultrason istedi yarın çektiricem inşallah bir sorun çıkmaz.

  6. 668
   Mehmet Says:

   Allah herkese acil şifalar versin öncelikle çok araştırdım ve bütün belirtiler bende bulunuyor en belirginide ayıptır söylemesi günde yaklaşık 3,5 ekmek yiyorum fakat hiç kilo almıyorum.17 yaşındayım boyum 1.68 kilom 51.Aileme rahatsızlığımı söyleyip onları üzmek istemiyorum.Kendim doktora başvurmak istiyorum hangi bölüme gitmem lazım ve bu hastalığın tedavisi yokmudur,Teşekkür ederim.

  7. 667
   fatih Says:

   oncelikle hepinize gecmis olsun tum hastalarimiza Allah tan acil sifalar dilerim.Arkadaslar ben hollandada yasamaktayim benim esim bundan yaklasik 3yada 4 ay once gogsunun ortasinadan baslayarak sag cene ve basaina dogru agri ve ses kisikligi suphesiyle doktora gitti doktor sag bademcigi sismis olmasindan dolayi 2 kez antibiyotika verip eve gonderdi esim 1 sene once sismanligindan dolayi gasdtrik pypass ameliyati oldu ve nerdeyse 30 kilo verdi biz bu ameliyattanda suphelendik saglik sorunlarindan dolayi ama sonrasinda vucudunun rontgeni fotografi cekildi ve iki cigerinin ortasinda kalp damarinin ustunde oldukca buyuk bir kitle bulundu teshisler sonucu lenf kanseri oldugu saplandi ve kalb damarina baski yaptigi icin cok zor bir operasyonla stent takildi chop diye gecen hafta kemoterapi uygulandi 8 kur verilecekmis istahsizlik yok kilo kaybi yok ama terapi sonrasi oldukca togun halsizlik ve mide bulantisi var kitle oldukca buyuk ve zor yerdeymis arka iki cigerin ortasinda kemik iligi testleri temiz cikti tavsiyelrinize cok ihtiyacimiz var lutfen yardim edin bana facebooktan ulasabilirsiniz facebook ismim Anotherearth Kngc Allah hepinizi sifasini versin destek ve mesajlariniza cok ihtiyacimiz var lutfen yardim edin yol gosterin esim daha cok genc 34 yasinda onun icin cok uzuluyorum ama herzaman yaninda destek ve dik duruyorum moral icin

  8. 666
   sümeyye Says:

   mrb arkadaslar allah hepınıze sıfa versın benım kardesımde yaklasık bır yıldır ates ve terleme+ kılo kaybı vardı antıbıyotıkle gecıyor yalnız 15 gunde bır tekrar edıyordu malatyada ne kadr doktr varsa goturduk ama kımse teshıs koymuyor bogaz enfeksıyonu dıyorlardı sonra kendısı boynunda kucuk bezeler hıssetmıs kbb doktoruna goturduk lenf bezlerınde kıtleler sagda ve solda varmıs bıyopsı ve bt ıstedı onların sonucuna gore amelyat yapıcam dedı bılgısı olan varmı amelyat olmalımı bırde bu hastalıgı olanlarda bel agrısı varmı aydınlatırsanız sevınırım

  9. 665
   sahil kentli Says:

   selam arkadaslar ben 14 senedir lenfomayım sürekli tekrarlıyordu 2 sene önce kök hücre nakli oldum allah nasip ederse insallah sanırım kurtuluyorum…bi ortam olusturalım görüşelim faceden bulabilirsiniz beni gonul_recetem35@hotmail.com sorularınız varsa görüşelim yardımcı olabilir inşallah….allah şifa versinn hepimize moralinizi bozmayın

  10. 664
   çisem Says:

   bende lenf kanseriyim soluk borumun hemen üstünde bütün leflerin olduğu yerde şişlikler oluştu allah hepimize şifa versin

  11. 663
   Ezgi Says:

   hepinize acil şifalar.. aylardır boynumdaki ve boğazımdaki lenf bezlerimin şişip inmesiyle, ağrılarıyla, antibiyotiklerle uğraşıyorum. hala antibiyotik kullanıyorum ama geçmedi.röntgen çektireceğiz. antibiyotikle geçmemesi bana lenfomayı düşündürdü. bilgisi olan var mı basit bir lenf şişmesinin de antibiyotikle giderilemeyebileceği hakkında?

  12. 662
   hakan Says:

   Aynı yerdede çalıştığımız bir tanıdığımın boğazının hemen alt kısmında iki parmak genişliğinde bir şişlik oluştu. Genel cerrahi bölümünde şişliğin yağ bezesi olduğu söylediler. Fakat 2 aydır geçmek bilmedi. Biz tümörden şüpheleniyoruz. Umarım ciddi birşey değildir :(

  13. 661
   mustafa selim Says:

   Tüm hastalara acil şifa diliyorum. Kızım 19 yaşında iken guatr kanseri teşhisi ile 1996 ve 1997 de 2 kez ameliyat ve atom tedavisi gördü. Devamlı kontrol altında iken 1 yıl önce boynunda bir şişlik nedeniyle doktoruna gitti çekilen ultrason ile kontrol edilmek üzere beklenildi. Bugün yapılan ultrasonda 2 adet şişliğin varlığı saptandı. Perşembe günü yapılacak biyopsi sonucu inşallah iyi çıkarsa mesele yok, eğer kötü çıkarsa ameliyat önerildi. Dilerim iyi sonuç gelir. Tüm hastalara asla doktorlarıyla irtibatı kesmemeleridir.

  14. 660
   sahil kentli Says:

   çok degerli arkadaslarr 2000 yılından beri ugrasıyorum şimdi otolog kök hücre nakli oldum gayet iyiyim çalısıyorum…. facedee bu konularela ilğili soru ve cevaplarımız içinarkadaslık vs grup olabilirizz faydalı olabileçeğini düşünüyorum gecmiş olsun gonul_recetem35@hotmail.com

  15. 659
   pinar_arvas@hotmail.com Says:

   Merhabalar.yendm hastaligi cok sukur :) darisi butun hastalarin basina.benimde hodgin lenfoma idi.kemoterapi isin tedavisi ile bitti son PET cd sonuclarm tertemiz cikti elhamdullahg.

  16. 658
   merve Says:

   Merhaba benim kasigimda hemen hemen iki aydir bezeler var ilk basta agri yoktu fakat simdi ara ara agrilarim oluyor. Bezeler ayaktayken belli oluyor yatinca belirgin degil doktora gittim oda yatarak muayene etti anlamadi bise fitik diye ultrasona gonderdi. Ultrasondaki doktora sikayetimi anlatinca ayakta inceledi ve lenflerle alakali dedi sonucu doktora gostermedim ama bezeler buyumuyor. Sancim cok oluyor. Yumurtaliktan supheledim fakat adet duzensizligim yok. Bu konuda bilgi verirmisiniz.
   tesekkurler.

  17. 657
   gonul_recetem35@hotmail.com Says:

   hodgkin lenfoma hastasıyım 2000 de başladı 2003 ve 2010 da tekrarladı 1 yıl once ilik nakli oldum … bu durumda yüzdelik engelli raporu alabilirmiyim bilgisi olan paylaşsın teşekür ederim

  18. 656
   sefa Says:

   Arkadaşlar öncelikle herkese rabbim acil şifa versin. Bende yaklaşık bir yıl önce boynumda çıkan şişlikler nedeniyle servikal lenfadenit ultrason sonucu saptandı. Ve ileri tetkik için araştırma hastanesine gittim. Yaklaşık iki ay kadar günlük hastaneye gittim geldim. Sonucların hepsi doktora göre lenf kanseri olduğumu belirtiyordu. İnanın insan hayattan hiç zevk almıyo, üstelik gecesi gündüzü olmayan polis memuruyum. Neyse en sonunda bir tanıdık bir doktor gel yanıma biopsi yapalım dedi. Bu arada kemoterapi yapılıp yapılmayacağı aşamasındayken gittim biopsi yaptırdım ve çok şükür ki rabbime doktor bi sıkıntı olmadığını söyledi. Doktorun bana bişe yok demesi eğer şuanda hastaysam bile bana yetti. İnsan Moralle yaşar şuan evlendim ve Rabbim Herkese nasip etsin bir de oğlum var. Arkadaşlar Eğer bu hastalık şüphesi varsa elbette endişeleneceksiniz ancak lütfen karamsar olmayın. Rabbimin verdiği canı ancak o isterse alır. Unutmayın ki Kimsesiz Hiç kimse yok, herkesin var kimsesi FSM

  19. 655
   ayşe Says:

   nasıl yaa kanser nasıl çabuk dağılıyo anlamadım gitti benim kardeşim de kanser herkesin allah şifasını versin kardeşim daha 4 yaşında

  20. 654
   MUSTAFA KÖKSAL Says:

   sevgılı dostlar, herkese selam, ALLAH TUM KULLARINA ÖMÜR BICMISTIR. BU BIR SEKILDE NIHAYETLENECEK.AMA DERT VERIRKEN DERMANINI DA ARASTIRMAMIZI ISTER.YANİ ÇABALAMAMIZ GEREKIR. TIBBIN YANI SIRA BITKILSE DESTEKLERDE ALIN,ÖRNEK ÇÖREK OTU,BAL AYRICA MARI TREBEN+IN KITABINDA OKUDUM LENF HASTALIKLARI ICIN DIL VB.KANSERLER ICIN YOGURT OTU CAYINI TAVSIYE EDIYOR. LUTFEN ARASTIRIN. ALLAH BITKILERI ,HAYVANLARI INSANLAR ICIN YARATMISTIR. LUTFEN BAGISIKLIK SISTEMINIZI GUCLENDIREN, ZERDECAL,ZENCEFIL,BAL ÖZELLIKLE ÇÖREK OTU VE MEYVELERI BOL TUKETIN.KIMSE HANGI SEBEBTEN ÖLECEGINI BILEMEZ.AMA MORALINIZI BOZMAYIN.BOL DUA VE ALLAHTAN SIFA DILEYIN VE SIZDE BOLCA IYILESME ICIN SEBEBLERINI YERINE GETIRIN.DERTTE ,ŞİFASIDA ALLAHTANDIR.

  21. 653
   elif çelik Says:

   herkese acil şifalar boynumda şişlikler vardı doktorlara gittimdefalarca ama b iyanıt alamadım en sonlenf büyümesidışardan bellioluyordu doktora gittim lenfoma dediler ama yinede dimdik ayaktayım ve ailem bilmiyor söyleyemedim

  22. 652
   selcuk Says:

   öncelikle herkese acil şifalar.
   babam mide kanseriydi. şimdi iyi 2 yıl oldu. fakat bir anda kötüleşti şimdi lenfoma teşgisi konu. biopsi sonucunu bekliyorum.
   fakat babamın kasıklar bölgesinde çok ağrısı var. 52 yasında cocuk gibi ağlıyor.

   sizlerden ricamağrıları için bi ilaç bilen ağrı kesici iğne yada bitkisel ilaç bilen varsa irtibata geçebilir mi

   selcukcakirci@gmail.com

  23. 651
   gönül Says:

   benim boynum var doktrlenfoma dedi ama biyopsi yartırmadım verdigi antibiyotik birini eriti ama hala bir tanesi duruyor allah nerirse razıyız herkese geçmiş olsun

  Sayfalar: [27] 26 25 24 23 22 21 20 19 18 171 » Show All

  Leave a Reply