Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Mesane – idrar torbası kanseri

Yazan: admin Tarih: Ağu 5th, 2008 | Kategori:: Kanser, Mesane Kanseri

Mesane – idrar torbası kanseri

Mesane- idrar torbası idrarımızın toplanması ve boşalmasını sağlayan organımız olup, idrar torbası hücrelerinin kontrolsüz olarak çoğalmasına da mesane kanseri denir.
Eğer bu hücre çoğalması yalnızca mesanenin dışı ile sınırlıysa buna yüzeysel mesane kanseri denir. Eğer hücre çoğalması derinleşip kas ve yağ tabakasına da geçerse buna derin – invaziv – mesane kanseri denir.
Kas tabakasına geçmiş mesane kanseri çevre dokulara yayılabilir. Kan dolaşımı sayesinde uzak metastaz yapabilir, akciğer, karaciğer gibi organlara atlayabilir.

Belirtiler :

Tam olarak sebebi belirlenmemiş olan bu hastalığın her yaşta görülebilir ve, çoğunlukla 60 yaş üstünde görüldüğünden ileri yaş hastalığı olarak düşünülebilir. Kadınlara göre erkeklerde 3 kat daha fazla görülen bu hastalığın en önemli sorumlusu, sigara kullanımıdır.
Sigara içmeyenlere göre içenlerde 10 kat daha fazla rastlanan bu kanser, genetik yatkınlığı olanlar ile kimyasal maddelere uzun süre maruz kalanlarda (boya, lastik, deri vb sanayiilerinde çalışanlar gibi) sıklıkla gözlenmektedir.

Tekrarlayan idrar yolu hastalıklarında, böbrek taşı rahatsızlığı olanlarda, uzun süre sonda kullanmak zorunda olanlarda mesane kanseri riski artmaktadır.

Hastalığın belirtileri arasında kanlı idrar, idrar sırasında ağrı ve sık idrar isteği bilinen bulgular olmakla beraber, farklı hastalıkların da belirleyicisi olduklarından kesin değillerdir. Fakat idrardan kan gelmesi ciddi bir olaydır ve hastanın mesane kanseri olmadığı teyit edilmelidir.

Tanı ve Tedavi : 

İdrarda kan tanısı ileri teşhis yöntemlerinin uygulanmasını gerekli kılar. Genellikle ilk test sitoloji olmaktadır. Mesanede tümör varlığı, sistoskopi ile araştırılır. Bu işlemde sistoskop denilen özel bir aletle cinsel organdan girilerek mesane göz ile değerledirilir. Tümör görüldüğünde patolojik inceleme için parça alınır.

Hastalığın tedavi şekli ve yoğunluğunun belirlenmesinde evre ve derecesi, tümörün yeri ve hastanın genel sağlık durumu göz önüne alınır.

Tümörün derinliği ve mesane dışında yayılımı bu planlama için esas teşkil eder. Cerrahi, kemoterapi, radyoterapi gibi metodlar sözkonusudur. Tümör saptanan hastalara transuretral tümör rezeksiyonu (TUR) yapılır. Yapılan cerrahi müdahale sonrası patolojik inceleme evrelendirme için gereklidir. Tanı konduğunda %85 mesane ile sınırlıdır. Lenf modülleri tutulumu ve uzak metastazlar %15 lerdedir. Tümörün ilerlemesi, tekrarlaması, karakterinin kötüleşmesi, patolojik derecesiyle yakın olarak ilişkilidir. Patolojik dereceleri yüksek olanlarda yaşam şansı %30larda kalmaktadır.

Mesane kanserindeki en büyük handikap, tekrarlama oranı en yüksek kanserlerden biri olmasıdır. Bu yüzden hasta sık sık doktor tarafından kontrol edilmelidir. Operasyondan hemen sonra birden fazla tümör varsa, 2cm den büyükse, kötü yerleşimliyse ürologun tecrübesine göre tam temizlenememişse ve tekrarlama etme ihtimali varsa, 8 haftada bir olmak kaydıyla BCG (tüberküloz aşısı), Mitomycin, Ebirubicin gibi kimyasal ajanlarla yıkanarak ameliyattan kalan tümör hücreleri öldürülmeye ve tekrarlama ihtimali en aza indirilmeye çalışılır.

Mesane duvarında derinleşmiş olan tümörler için ise TUR denilen operasyon kesinlikle tedavi sağlayamayacağı için radyoterapi, yani ışın tedavisi gerekmektedir.

Radikal sistektomi denen yöntem ise, bölgesel lenf bezleri ve mesanenin olduğu gibi parçalanmadan çıkartılmasını takiben, barsaklardan alınan parçalarla yapılan bir mesaneye bağlanan idrar yolları, ve yeni mesanenin anüse, cilde ya da eski idrar kanalına bağlanmasıdır.

Bu ameliyatlar erkekte ve kadında bazı farklılıklar gösterir ki erkeklerde lenf nodülleri mesane ve prostat, bazen üretra; kadınlarda ise lenf nodülleri, mesane, yumurtalıklar, rahim ve vajinanın üst bölümü çıkartılmaktadır. Operasyonlar öncesi ve sonrasında kemoterapik uygulamalar da söz konusu olabilir.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar26 Responses to “Mesane – idrar torbası kanseri”

Sayfalar: [2] 1 » Show All

 1. 26
  serkan Says:

  Merhaba. Benim de babam TUR yöntemiyle ameliyat oldu. Şimdi mesane içine BCG aşısı verilecek 6 hafta boyunca haftada bir kez. Kendimizi ekonomik anlamda biraz zorlayıp ameliyatı özel bir hastanede yaptırdık. Şunu öğrenmek istiyorum. Bu, mesane içinin ilaçlanması işlemi özel hastanelerde aşağı yukarı ne kadardır? Yaptıran olduysa lütfen yardımcı olabilir mi?

 2. 25
  asli Says:

  Mrb bnm ananem mesane tumoru teshisi konuldu 4 kes amaliyat oldu simdi raoru kotu geldi yani kas dokuya ilarlamis doktor mesane alinabilir ama yaninda bir idrar torbasi tasiyacagini soyledi biz ise tedavinin devam etmesini soyledik haftada 1 ilac veriliyo ve 1 gece hastanede yatiyoruz bilgi sahibi olanlar bilgilerini paylasirsa sevinirim

 3. 24
  derya Says:

  İyi gunler babam 53 yasinda ve 3 ay once mesane kanseri teshisi koyuldu pazartesi gunu mesane alinip bagirsaktan mesane yapacaklar doktorlar cok uzun suren riskli bir ameliyat diyor ve cok korkuyorum . Allah herkesin yardimcisi olsun dua etmketen baska carem yok

 4. 23
  tugra Says:

  Benim Babamda mesane tümöründen tur gecirdi 2 evredeymis tamami alindi.Suanda yaklasik haftada birdefa olmak sarti ile mitomiycin c uygulaniyor fakat enfeksion orani yani crpsi 45 cikmis ve hastanede antibiotik uyulaniyormus serum ile birlikde,korkuyorum kesinlikle ben bu hastalikla ilgi görüyorum crp sinin yüksek olmasini.Kendisi 77 yasinda onu cok seviyorum ben gurbetde yasiyorum bir ay önce tur öncesi yanina gitdim fakat iki hafta sonra dönmeli idim cocuklarimin okulu yüzünden haziran ayinda temelli dönecegim fakat babama o zamana kadar birsey olacak ve ben gec kalacam diye cok üzülüyorum,cünkü ona doyamadim.Arkadaslar hepinizin duasina ihtiyacim var allah hepimizin yakinlarina acil sifalar versin.Ama ne mutlu sizeki siz ailelerinizin yanindasiniz inaninki uzakda gurbetde olupda ailenizin birisin hasta olmasi daha zor allahim kimseleri bu derde koymasin.

 5. 22
  Oya ay Says:

  Benimde annem kalp hastası kansulandırıcı kanama yapıyo sanıyoduk meger degilmiş gezmedik dr kalmadı en sonunda 1 hafta önce mesane kanseri oldugunu ögrendik 30 35 mm büyükmü tümör bilen varmı çok korkuyorum annemide kaybetmekten allah herkeze önce saglık versin çok zor bilmiyo bide nasıl açıklarız bilmiyorum ama işşallah iyileşir lütfen fua edin perşembe sabah ameliyat olucak herkeze geçmiş olsun

 6. 21
  AKIN Says:

  bu hastalığa yakalanlara tavsiyem erken teşhis önmeli.yok eğer geç kalınmışsa ve mesane alınırsa , alındıktan sonra 2-3 ayda bir kontrollere gidilmeli.kesinlikle ihmal edilmemeli.kemiğe sıçrama olasılığı yüksek. ondan sonra işiniz zor olur. bitkisel tedavileride araştırın derim.ben babam için aklıma gelmedi bitkisel tedaviler.yani doğal ilaçlar. bunlarla ilgili araştırmada yapın derim ben.

 7. 20
  Yaşam Says:

  Merhaba,
  benim babam da bu hastalığa yakalandı ve biz bunu 3 ay önce farkettik.Bize sadece bir ultrasonla taş var dediler ve diğer tahlilleri yaptırma gereği duymadı doktor.bizde o taşı kırdırdık ama babamın kanlı idrar şikayetiyle başka bi üroloji doktoruna gittik ve bize mesanesinde ur olduğunu kesin bir teşhis konulması için endoskopi yaptılar ve kesin olarak mesane kanseri lduğunu söylediler.Biz bşka bir doktotra daha gitik ve bunun 10 yıldır olduğunu ve şimdi babamın mesanesinin alınıp yerine bağırsakla mesane yapılacağını söylediler.Lütfen bana ulaşır mısınız babamın durumu ne yöne gider iyileşir mi acil bilgilendirirseniz çok sevinirm..

 8. 19
  murat Says:

  ne yazıkki babamı kaybettik.Araştırma ve uygulam hastaneleri sistektomi konusunda bilgisiz ve beceriksizler.babam da ameliyat sonrası enfeksiyon tüm vücudu sarmış ve babaım 22 kasım günü kaybettim.bu hastalığın tedavisi hastalığı bilen doktoru bulmak…7 ay sü
  ren tedavi T3 seviyesindeki babamı kurtaramadı.
  hastalıkla ilgili tecrübelrimizi sizlerle paylaşabilirim.

 9. 18
  nevin hancar Says:

  annemin mesane kanseri olduğunu yeni öğrendik pamukkale araştırma hastanesine gidiyoruz idrar torbasında ve dışında et oluşmuş.içindeki amaliyatla alındı. ama dışındakiler duruyor şimdi perhise girdi ve nereden gelip nasıl olduğu araştıracaklarmış.annemi kaybetmekten çok korkuyorum.bu hastalığın başka tedavi yöntemleri varmıdır acaba

 10. 17
  adem Says:

  allah hepinize şifalar versin arkadaşlar..bende bu hsatalıkla ilgili araştırma yaparken bu sayfaya uzandım mesajları okudum unutmayalımki allah insanları kımı zmana sağlıkla kımı zaman maddıyatla kımızaman yoksulukla hastalıkla eş veya çocuk vs vs herşeyle ımtıhan ediyor bunun karşsında bizler isyan etmeden şükrederek herşeyin ondan geldiğine inanarak öte yandan mücadele ederek inancımızı koruyarak dua ederek savşmak zorundayız her durumda..benımde kayınpederım meane kanserıne yakalndı..şu aşamadama mesanesi alındı..sanırım doktorlar bir sire sonra kemoterapiye başlayacak allah herkesın yar ve yardıcmsı olsun..hakıkaten zor bır durum eşime destek olmaya çalışıyorum..

 11. 16
  murat Says:

  Benim babamda mesena kanseri 3. evre teşhisiyle 5 ay önce ameliyat oldu.sidik torbası komple alındı ve ince bağısaktan yeni mesena yaptılar..fakar 12. günde ince bağırsaktan parça laınan yerden sızıntı yaptı ve bababım karın boşluğundaki ameliyat deliklerinden bağırsak içindeki sindirilmemişi gıdalar patladı..tam 59. gün hastenede bağısağı tamir etmeye çalıştılar…neyseki taburcu oldu eve getirdik ama bu sefer de evde sürekli ishal ve kusma oldu ve devam etmekte..defalarca emar a ve bt ye girdi…bagırsaklarda sorun bulamadılar…başka bir kliniğe götürdük yapılan testlerde kan ve böbrek değerleri çok düşük çıktığı için aynı tıp fakültesini gastro bölümüne yatıdık dün itibariyle…bize söylenen bağırsak mide ve yeni yapılan mesanenin enfeksiyon kaptığıydı..şimdi tedavi devam etmekte…sinirlerimiz alt üst olmuş durumda..ne yapacağımızı kime güveneceğimizi bilemez haldeyiz…umarım acilen iyileşir…insanın anansının babasının gözünün önünde eriyip gitmesi dünyanın en büyük acısı…kısacsı bu ameliyat sonrası psikolojik destek şart..genç yaşta bu ameliyatı olanların en büyük sorunu iktidarsızlık…bu amaliyatı olanlar anlatmasada psikoljik olarak yıkım oluyor.

Sayfalar: [2] 1 » Show All

Leave a Reply