Mikroplara Karşı Temiz Eller Savaşı

Genel SAGLIK JohnsonDiversey’in 5 kıtada 25 ülkede, binlerce çalışanı aynı gün ziyaret ettikleri okullarda, düzenledikleri etkinlikler ile el yıkamanın önemini anlattılar. JohnsonDiversey’in 5 kıtada 25 ülkede, binlerce çalışanı aynı gün ziyaret ettikleri okullarda, düzenledikleri etkinlikler ile el yıkamanın önemini anlattılar. Kasımpaşa Hüviyet Bekir İlköğretim Okulu’nu ziyaret eden JohnsonDiversey Türkiye ekibi, hastalıklardan korunmada el yıkamanın önemine dikkat çektiler, sergiledikleri oyun ve
seslendirdikleri şarkılarla öğrencilere unutamayacakları bir gün yaşattılar…

Dünyada ve Türkiye’de temizlik ve hijyen alanında ürün ve sistemleriyle, konaklamadan gıda endüstrisine, sağlık sektöründen temizlik firmalarına, ofislerden okullara kadar pek çok sektör ve kuruma hizmet veren JohnsonDiversey’in, 5 kıtada, 25 ülkede binlerce çalışanı, aynı gün kardeş okul seçtiği okullarda el yıkamanın önemini anlattılar.

JohnsonDiversey, UNICEF’in açıkladığı “el yıkama sayesinde her yıl bir milyon çocuğun hayatının kurtarılabileceği” gerçeğinden hareketle, hizmet alanıyla, “Bulunduğumuz toplumları biz bulunduğumuz için daha güzel hale getirebilmek” felsefesini birleştirerek, Global Children’s Initiatives programı çerçevesinde “Tüm Dünyada Temiz Eller” projesi ile global bir sosyal sorumluluk etkinliğini uyguladı. Başta UNICEF olmak üzere birçok önemli kamu ve özel sektör kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşan “Sabunla El Yıkama Kamu Özel Ortaklığı”nın, el yıkamanın önemine dikkat çekmek için bu sene ilk kez kutladığı “Dünya El Yıkama Günü”ne destek olmak amacıyla, JohnsonDiversey Türkiye de Kasımpaşa İlköğretim Okulu’nda etkinlik gerçekleştirdi.

Genel müdüründen en sade çalışanına kadar Kasımpaşa’da bulunan Hüviyet Bekir İlköğretim Okulu’nu, mikropları ve çocukları sembolize eden maskotlarıyla ziyaret eden JohnsonDiversey Türkiye ekibi, okulun 1500 öğrencisine eğlenceli ve bilgi dolu bir gün yaşattı. Mikropları, mikropların bulaşma yollarını ve hastalıklardan korunmak için el yıkamanın önemini anlatan Bugblasters isimli bir çizgi film gösterildi, JohnsonDiversey çalışanlarından oluşan müzik grubu “Musinessmen”, canlı olarak etkinlik için oluşturduğu şarkıyı çocuklarla birlikte seslendirdiler. Ardından, doğru el yıkamanın nasıl yapılması gerektiği çocuklara uygulamalı olarak eğitmen tarafından anlatıldı. Çalışanlar, tiyatrocu Ayşan Sönmez’in senaryosunu yazdığı ve el yıkamanın önemini anlatan tiyatro gösterisini, Ayşan Sönmez’den aldıkları oyuncu koçluğu ile profesyonel bir şekilde eğitim içinde sergilediler. Eğitim, etkinlik şarkısının JohnsonDiversey çalışanlarının koreografili dansı eşliğinde, maskotlar ve çocuklarla birlikte
seslendirmesi ile sona erdi. JohnsonDiversey okula aynı zamanda sıvı sabun, kağıt havlu ve tuvalet kağıdı dispenserleri ile temizlik ürünü desteği de sağladı.

JohnsonDiversey Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Onat Bayraktar ise proje ile ilgili şunları belirtti: “Sürdürülebilirlik kavramı çok önem verdiğimizin vazgeçilmez değerlerimizden biri. Sürdürülebilir bir toplum, sürdürülebilir bir ekonomi, sürdürülebilir bir dünya için sosyal sorumluluk projelerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz içinde yer alan “Tüm Dünyada Temiz Eller” etkinliğimiz ile hem topluma değer katabilmeyi hem de çalışanlarımızı sosyal sorumluluk projelerine teşvik etmeyi hedefliyoruz. Bu projede çocukların sağlıklı bir gelecek için çok faydalı bilgiler ile eve döndüklerini, çalışanlarımızın da kendi özel zamanlarından vakit ayırarak çok özenli bir şekilde çalışmalarını ve ortaya çok güzel bir başarı çıkardıklarını görmek bizi son derece onurlandırdı.”
www.mikropavcilari.com web sitesinden hem çocuklar hem öğretmenler el yıkamanın önemi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ve interaktif oyunlara ulaşabilirler.

Korkunç istatistikler…
•Her yıl 164 milyondan fazla gün okul devamsızlığı yaşanıyor. Okul devamsızlıklarının en önemli iki nedenini, el yıkamayla önlenebilen soğuk algınlıkları ve ishaller oluşturmaktadır.
•Gelişmekte olan ülkelerde her yıl yaklaşık 4 milyon çocuk ishal ve zatürre yüzünden hayatını kaybetmektedir.
•Sabunla el yıkamanın, beş yaş altı çocuklarda ishal ve zatürre ile ilintili enfeksiyonların sayısını yüzde 50’den fazla azalttığı ispatlanmıştır.
•Parmak uçları ve dirseklerde 2 ila 10 milyon arası bakteri yaşıyor.
•Tuvaleti kullandıktan sonra parmak uçlarımızdaki mikrop sayısı iki katına çıkıyor.
•Nemli eller, kuru ellere oranla bin kat daha fazla mikrop yayıyor.