Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Radyoterapi nedir nasıl uygulanır?

Yazan: masklow Tarih: Eki 27th, 2009 | Kategori:: Kanser

Tıpta radyoterapi adı ile bilinen ışın tedavisi,kanserli hücreleri yok etmek için radyoaktif ışınlar kullanılarak uygulanan kansere yönelik bir tedavi şeklidir.Radyoterapi,kemoterapi de olduğu gibi cerrahi operasyon sırasında,ameliyat öncesinde,sonrasında ve kemoterapi ile birlikte de uygulanmaktadır.

Günümüzde radyoterapi sayesinde kanser tedavisinde büyük başarılara imza atılmaktadır.Çoğu kişinin kafasını kurcalayan ise radyasyonun sağlam olan dokulara da zarar verdiği yönünde.Uzmanlar,günümüz teknolojisinde sağlam dokuların korunarak zarar verilmediğini bildirerek,kanser hastalarının gönül rahatlığı ile korkmadan tedavi olabileceklerini bildirdiler.

Radyoterapi de amaç kanserli hücrelerin büyümesi,üremesi engellemektir.Çoğu durumlarda ise kanserli hücreler tamamen yok edilmektedir.Böylece kanserli hücreler diğer sağlam dokulara yayılmadan önlenmektedir.

Peki ışın tedavisi olan radyoterapi nasıl uygulanmaktadır? Bu tedavi kanserli tümörlere uygulanabildiği gibi kanserli olmayan,çok fazla tahrip edici etkisi görülmeyen iyi huylu tümörlere de uygulanabilmektedir.

Radyoterapi yan etkilerini;iştahsızlık ve mide bulantısı şeklinde göstermektedir.Radyoterapi fazla kiloya sahip olan ya da olmayan herkese sağlam dokular korunarak güvenli bir şekilde uygulanmaktadır.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilarOne Response to “Radyoterapi nedir nasıl uygulanır?”

  1. 1
    sema Says:

    radyoterapide tedavi başarısı nedir?
    Kemoterapi almadan tedavi edilebilr mi?

Leave a Reply