Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri

Yazan: Dafhne Tarih: Mar 24th, 2008 | Kategori:: Kanser, Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

Kadın rahmi gövde ve rahim ağzı kısımlarından oluşur. Rahim ağzı rahmin doğum sırasında genişleyerek bebeğin çıkmasını sağlayan kısmıdır. Bu kısmı oluşturan hücrelerin anarmal bölünmesi ve üremesi sonucunda rahim ağzı kanseri oluşur.

Rahim ağzı kanseri, jinekolojik tümörler içinde sağlıklı kadınlarda yapılan düzenli tarama ile önlenebilen yegane kanserdir. Uygulaması oldukça kolay olan Pap-smear testi rahim ağzında kanserleşme eğilimi olan hücrelerin saptanmasını sağlar. Bu hücrelerin kanserleşmeden tedavisiyle tam iyileşme mümkün olur.
Rahim ağzı kanseri oluştuktan sonra lenf bezlerine, çevre organlara ve kan damarları yardımı ile uzak organlara yayılabilirler.

RİSK ELEMENTLERİ

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında bulunan AIDS virüsü ( HIV ) ve insan papilloma virüsü ( HPV ) enfeksiyonları serviks kanseri oluşumunda önemli risk faktörlerindendir. Sigara kullanımı, çok sayıda kişiyle cinsel temas, cinsel hayatın erken yaşlarda başlaması diğer risk faktörleridir.

BELİRTİLERİ ?

Cinsel temas sırasında kanama veya ağrı, anormal vajinal akıntı veya kanama, bel ve kasık ağrıları en sık belirtileridir

TEDAVİSİ ?

Hastalığın yaygınlığı tedavinin şeklini belirler. Hastalığın evresine göre cerrahi, radyoterapi, radyoterapiyle eşzamanlı kemoterapi veya sadece kemoterapi uygulanabilir.
Cerrahi tedavi yerleşimi rahim ağzı bölgesinde sınırlı tümörlerde uygulanır.
Bu girişim tümörün boyutuna göre küçük cerrahi tekniklerden (biopsi), tüm rahim, rahim ağzı ve lenf bezlerinin alındığı (histerektomi ve lenfodenektomi) büyük cerrahi tekniklere kadar değişmektedir.
Radyoterapi rahim ağzı kanserinin her aşamasında uygulanabilen tedavi yöntemidir.Rahim ağzında sınırlı tümölerde cerrahi veya radyoterapi ile şifa oranları benzerdir. Ayrıca radyoterapinin etkisini arttırmak amacıyla radyoterapiyle birlikte kemoterapi uygulanabilir. Bu durumda radoterapinin yanetkileri artabilir.

ERKEN TEŞHİS MÜMKÜN MÜDÜR?

Cinsel yaşamın başladığı yaştan itibaren kadınlar her yıl düzenli olarak kadın-doğum uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Düzenli aralıklarla rahim ağzı ve hazne akıntısından alınan örnekler patolog tarafından incelenir. Bu sayede kanser oluşmadan önce veya çok erken evrede tanı koymak mümkündür. Erken tanı konan hastalar tamamen iyileşir.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar10 Responses to “Rahim Ağzı Kanseri”

 1. 1
  sultan Says:

  teşekkürler

 2. 2
  sevim Says:

  ben belcikada bi ogrenciyim ve bu konuda bi odevim var 25 sayfa yazmam gerek acaba biraz daha bilgi verebilirmisiniz

 3. 3
  pelin Says:

  selam daha vazla bilgi verilirse iyi olur.özellikle belirtileri hakkın da biraz daha geniş bilgi verilmesini rica ediyorum.teşekkürler

 4. 4
  rahim agzi kanseri asisi Says:

  serap. bende sizden rahim agzi kanseri asisi konusunda bilgi istiyorum acaba kizlarda kac yasina kadar rahim agzi kanseri asisi yapilmaktadir cok tesekkurler

 5. 5
  nuran Says:

  rahim ağzı kanseri belirtileri hakkında daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim acaba rahim ağzında bilye şeklinde şişlik olurmu?

 6. 6
  elif demir Says:

  geç teşhis edilen rahim ağzı kanserleride tedavi edilebilirmi yüzde kaç iyileşme şansları vardır?

 7. 7
  qülşah Says:

  radyoterapi ve kemoterapi aldığı halde kitlesi erimeyen 4.evreye qelmiş bi hastanın iyileşme ihtimali ne kadardır?

 8. 8
  ayşe Says:

  benim yengem rahim kanseri olsu kanamasını durduramamışlar tekrar ameliyat oldu ışın tedavisini kaldıramadığı için iğne vuruluyor acaba ölüm riski varmıdır?çokmu fazla?

 9. 9
  hakan Says:

  rahim kanserinin tedvisi varmıdır arkadaslar varsa bunun tedavisi nedir .

 10. 10
  ÖZNUR Says:

  erken evreyse var kardesım.bız 3.evreyız.oldu 4.evre.allah yardımcınız olsunnn

Leave a Reply