Pap Smear Testi: Rahim ağzı kanserine önlem

Pap Smear Testi: Rahim ağzı kanserine önlem

Bu testle rahim ağzı bölgesinde bulunan en küçük bir hücre değişimi bile fark edilerek, kanser, henüz oluşma aşamasında iken yakalanabiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, testle ilgili soruları yanıtladı:
Pap Smear Testi nedir?

“Pap smear testi, jinekolojik muayene sırasında uygulanan, rahim ağzındaki hücresel değişiklikleri taramaya yarayan bir testtir. Testin uygulanmasının ana amacı, tüm kadın kanserleri arasında en önde gelenlerden olan rahim ağzı (serviks) kanserinin yakalanmasıdır.

Rahim ağzı kanserleri erken yakalandığında hem tedavisi çok daha kolay yapılabilir, hem de iyileşme şansı çok daha yüksek olur. Pap smear testi, aynı zamanda enfeksiyon varlığını ve ileride kansere dönüşebilecek normal dışı hücreleri de saptayabilir.”

smear-testi

Bu test rahim kanserinde de kullanılabilir mi?

“Pap smear testi, rahim ağzı kanserinin erken tanısı için kullanılan bir tarama yöntemidir. Ancak kesinlikle rahim değil, rahim ağzı kanseri olduğunun altını çizmek gerekir. Rahim kanseri denildiğinde, rahmin daha üst kısımlarında oluşan kanser çeşidi ifade edilir.

Rahim bölgesi iki bölümden oluşuyor. Birincisi rahmin giriş kısmı olan ağzı, diğeriyse rahmin gövde kısmı. Rahmin gövdesinin kanseri konusunda bu test yeterince bilgi vermez. Rahmin ağız kısmı ise cilde benzer ince bir doku tabakasıyla örtülüdür. Bu dokuyu oluşturan hücreler sürekli çoğalırlar.

Bu çoğalma sırasında alt tabakayı oluşturan hücreler yavaşça rahim ağzı yüzeyine doğru yer değiştirerek vajinaya dökülürler. Bu çoğalma süresince bir şekilde değişiklik olduğunda anormal hücreler oluşur. İşte bu anormal hücreler kansere dönüşebilir.”

Pap Smear Testi nasıl uygulanır?

“Pap smear testi, kesinlikle cerrahi bir işlem değil. İşlem çok basit bir uygulamayla yapılır. Jinekolojik muayene sırasında bir fırçanın ya da tahta bir çubuğun rahim ağzı ve etrafındaki vajina dokusuna dokundurulmasıyla akıntıdan örnek alınır. Takiben alınan hücre örnekleri lam adı verilen cama yayılır ve alınan hücrelerin incelenmesi için patolojiye yollanır.

Örnekle birlikte rahim ağzında ve vajende bulunan hücreler aynı anda alındığından, test birden fazla hastalık ortaya koyabilir. Yani, bu test sadece hücre değişimini değil, aynı anda vajenin hormon durumunu, mikrobik hastalıkları da ortaya koyar.”

Test yapılırken kişinin canı acır mı?

“Kadınların birçoğu smear testinin ağrıya yol açtığını düşünür. Oysa bu testte örnek vajendeki akıntıdan alındığı için hiçbir ağrı oluşmaz ve özel bir alet gerekmez. Bu testi yapmak için vajinaya rahim ağzını gösteren spekulum isimli özel bir alet uygulanmaktadır.

Bazı kadınlarda pap smear testi öncesi vajinaya uygulanan bu alet rahatsızlık veya ağrı hissi uyandırabilir ancak işlemin kendisi kesinlikle can yakıcı değildir. Yani korkulacak bir işlem değildir.”

Ne sıklıkla yapılmalıdır?

“Pap smear testinin cinsel yaşama adımını atmış her kadına uygulanması gerekir. Sağlıklı bir kadında rutin jinekolojik muayene yılda bir kez önerilir. Ve kadının yaşı kaç olursa olsun, bu rutin muayenede pap smear testinin de yapılması önem taşır.

Ancak, Pap smear testinin genellikle yıllık yaptırılması önerilse de, 3 tane peş peşe pap smear sonucunuz normal bulunduğu takdirde, doktorunuz size 3 yılda bir tarama önerebilir. Buna karşılık pap smear sonucunuzda normal dışı veya riskli bir durum söz konusu ise yılda birden daha sık tarama da gerekli olabilir.”

Pap smear testinin değerlendirilmesi

“Pap smear testi sonucunun normal bulunması, hücrelerin normal görünümde olduğunu gösterir. Ancak enfeksiyon varlığında tedavi verilip, test bir süre sonra tekrar edilir.

pap-smear-testi

Sonuç anormal çıktığında ise ek testlere ihtiyaç duyulur. Ancak pap smear testinin kesin tanı değil, bir tarama testi olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle anormal çıkan bir pap smear sonucu her zaman kanser veya kanser öncesi durum anlamına gelmez.”

Test olumsuz çıkarsa bu kanser olduğunuz anlamına gelir mi?

“Test sonucu olumsuz çıktığı takdirde genellikle bir kez daha tekrarlanıyor. Bulgular aynıysa, vajifa ve rahim ağzının kolposkopik muayenesini yapılır. Kolposkop adı verilen aletle ve genellikle poliklinik şartlarında uygulanabilen bu muayenede rahim ağzı ve vajen adeta mikroskop altındaymış gibi büyütülerek incelenir ve şüpheli yerlerden biyopsi alınır.

Sonuçlara göre jinekolog bundan sonra yapılacaklar ve takibin nasıl olacağı konularında hastayı bilgilendirir.”

Pap Smear testinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

“Pap smear testinden önce dikkat etmek gereken birkaç durum:

-Pap smear testinden önce vajina sabun veya benzeri maddelerle yıkanmamalı.
-Kullanılıyorsa vajinal ovül (fitil) veya kremlerin kullanımı bırakılmalı.
-İşlemden 1 gün önce cinsel ilişkiye girilmemeli.
-Mümkünse regl dönemlerinde pap smear testi yapılmamalı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

12 yorum

 1. Merhaba benim testimde hücre değişikliği söz konusu olmuş enfeksiyonla beraber yakilsa yara gecermi

 2. merhaba benim annem bugün smear testi sonucunu aldı test sonucuna göre kanser başlangıcı olduğu söylendi ankaraya gidip doktorlarla görüşmemiz önerildi.ne yapabileceğimizi düşünüyoruz fakat bu durumda olanlar veya atlatanlar varsa lütfen bilgi verebilir mi. çok ihtiyacımız var. şimdiden teşekkürler

 3. Evet evet rahim ağzı kanseri aşısı artık ülkemizde de sıklıkla uygulanıyor. Birçok insan birbirinden duyarak gidip aşı oluyor. Bazılarıyla doktorlarının önerisiyle rahim ağzı kanseri aşısı olmaya karar veriyorlar. Sonuç olarak da birçok insanımız kanserden korunmuş oluyor.

 4. Ben bu aşıyı doktorumun tavsiyesiyle oldum, 22 yaşındaki ve bekar olan kızıma da yaptırdım.

 5. Derya Hanım bu aşıyı HPV’den korunmak isteyen herkes olabiliyor. Bekar veya evli olmanız aşı açısından fark etmiyor.
  Yani rahim ağzı kanserinden korunmak için sizde bu aşıdan yaptırabilirsiniz.

 6. Sanırım rahim ağzı kanseri konusundaki gelişmeler bu yazıdan sonra hız kazanmış. O nedenle burada konuyla ilgili pek bilgi yok.
  Ama bugün doktorlar rahim ağzı kanserine karşı e etkili korunma yönteminin aşı olduğu konusunda birleşiyorlar.

 7. bu yazıda aşı konusunda detaylı bilgi verilmiyor olması çok ilginç. benim doktorum rahim ağzı kanserine karşı alınabilecek en mantıklı önlemin aşı olduğunu söylediği için bu konuyu webde araştırıyorum. birçok sitede doktorumu doğruluyor.

 8. rahim ağzı kanseri nedeniyle her iki dakikada bir kadın hayatını kaybediyor. ve istatistikler gösteriyorki bir insanın hayatı boyunca bu kansere neden olan HPV virüsüne hedef olma ihtimali yüzde 80. o nedenle doktorlar HPV aşısına karşı aşı yaptırıp, başta rahim ağzı kanseri olmak üzere HPV’nin birçok negatif etkisinden korunmayı öneriyorlar.

 9. Bu haber 2007 yılında yazılmış. O zamandan bu zamana rahim ağzı kanseri aşısı konusunda çok büyük gelişmeler oldu.
  Örneğin başta Amerika olmak üzere birçok ülke bu aşıyı zorunlu aşı listesine ekledi. Sonra yapılan araştırmalar sonucu aşının 9 ve 45 yaşındaki herkese yapılabileceği belli oldu.

 10. Derya Hanım merhaba,
  bu aşıyı rahatlıkla bekarlarda olabiliyor. hatta erkekler bile yaptırıyor bu aşıyı.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2017-05-10 22:15:15
2017-05-10 13:13:51
2017-04-27 15:54:26
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |