Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Yemek Borusu Kanseri

Yazan: Dafhne Tarih: Ara 30th, 2006 | Kategori:: Kanser, Yemek Borusu Kanseri

Yemek borusu kanseri yöresel beslenme alışkanlıklarına göre coğrafi dağılım farkı en yüksek olan kanserlerden birisidir.Farklı coğrafyalarda Özofagus(Yemek borusu) kanseri sıklığı 100-200 kat değişim göstermektedir.İçinde ülkemizin(özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinin) de yer aldığı ortadoğuda ve uzak doğuda yüksek sıklıklar bildirilmektedir.

Uzun süreli alkol ve tütün kullanımı yemek borusunda hem adeno hem yassı epitel hücreleri (epidermoid) kanser sıklığını arttırmaktadır.

Tanı

Yutma güçlüğü klinikte ilk oluşan şikayettir.Önce katı gıdalara karşı başlar,ileri dönemlerde sıvı yutması da eklenir.Bilgisayarlı tomografi evreleme için yardımcıdır.

Evreleme

Halen hastalığın evrelemesinde TNM (T=tümör N=nodal tutulum M=metastaz) sistemi kullanılmaktadır.Erken evredeki özellikle N0 M0 hastaların sağkalımları daha iyidir.Ancak hastaların büyük kısmı ilk tanıdan itibaren 1 yıl içinde kaybedilmektedir.Tüm tedavi çabalarına rağmen 5 yıl sağkalım ise %5′ten azdır.

Tedavi

Özofagus tümörlerinde temel tedavi yöntemi cerrahidir ancak ameliyat mortalitesi nispeten yüksektir ve tümörün çıkarıldığı vakalarda bile lokal ve sistematik nüksler nedeniyle 5 yıl sağkalım %20 dolayındadır.Agresif cerrahinin yararı sadece alt özofagus tümörlerinin tedavisinde gösterilmiştir.

En korkular komplikasyon uygulama sırasında oluşabilecek perforasyonlardır.Kanama,basınç nekrozu,yabancı cisim reaksiyonu ve tıkayıcı fibrozis bildirilen diğer komplikasyonlardır.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar37 Responses to “Yemek Borusu Kanseri”

Sayfalar: [3] 2 1 » Show All

 1. 37
  okan Says:

  Tahir Benimde annemin başına geldi daha yeni öğrendik haberleşelim ne yapmamız gerekiyor hiç bir fikrim yok daha bugün ögrendik kalbe yakın bi yerde oluşmuş göğsün oralarda ve kötü huylu değilmiş Mart ayında yazmışsın nasıl gidiyor tedavi

 2. 36
  tahir Says:

  herkese acil şifalar.bu sayfaya uzun zamandır mesaj atılmamış.daha önce yazıp tedavi süreci devam edenlerde geri dönüş yapmamış.eğer sayfayı yeni takip edenler olursa (ki kimsenin başına gelmeden bilmiyor)tedavi süreci hakkında bilgi almak isterim canlı yaşayan kişilerden.2 hafta önce anneme yemek borusu kanseri teşhisi kondu.kalbinden dolayı cerrahi operasyon riskli.tümörün dağılım riski olmadığı söyleniyor ama hastanede gördüğüm aynı hastalar vede netten edinebildiğim bilgiler zor bir sürecin bizi beklediğini gösteriyor.bilgi paylaşmak isteyenler yazarsa sevinirim.

 3. 35
  esra Says:

  Benim babam 59 yaşında ve okisijenli tüp kullanıyor bundan 6 ay önce yemek borusu kanseri tanısı konuldu ve radyoterapi kemoterapi aldı.Ameliyat yapılamazdı. Ama çok bitkin ve halsiz düştü. 5 6 Gündür yemek yemiyor su içmiyor öksürüğü çok kötü kokuyor… Ve sürekli yatıyor.. aynı zamanda sağ akciğeri bitmiş durumda. ne diyorsunuz bu duruma.. doktorlar her seye hazırlıklı olun dediler..

 4. 34
  müşerref Says:

  meşek hanım. benım annem de yemek borusu kanserı. 3 ay once teshıs kondu
  kıtle bogaz kısmındas toplam 3 tane war ama vucudundıter yerlerıne yayılma yok. annemı de amelıyat etmedıler. ımrt dıye bı tedavı yontemı war. ısın tedavısı doktorlar cok faydalı oldugunu soyluyolar fakat turkıyede cok fazla yerde yk. doktorlar bıse yuzde 85 basarı oranı verdı sızde deneyın umarım bı faydası olur allah acıl sıfalar versın herkese

 5. 33
  melek Says:

  merhablar babamın 2 hafta önce yemek borusu kanseri oldugunu ögrendik… kitle bogaz kısmanda oldugu için ve biraz büyük oldgu için yemek yiyemiyor çok zayıfladı kanser baska hücrelere sıçramamıs ama dr ameliyat etmiyor ısın tedavisi olcak sanıru-ım ama pek bi faydası olmaz diyolar ne yapacagımı sasıırdım lütfen bilgisi oln benimle ilitişime geçebilir mi???

 6. 32
  derya çulhaoğlu Says:

  merhaba. ben birkaç yıl oluyor ama yine de paylaşmak istedim. marmara üniversitesinde onkoloji bölümünde tüm umutsuz denilen kanser vakalarının iyileştirilebildiği bir yöntem kullanıldığını okumuştum gazetede. ama hangi doktordu tam olarak hatırlamıyorum adını. malesef. bu bölümde normalde pek kullanılmayan bir yöntem kullanılıyormuş sanırım. kanserli hücreleri kemoterapi olmaksızın yakıyorlarmış ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyormuş. bu yöntem yemek borusu kanserinde de kullanılırmı bilemiyorum tabi ki ama bir faydam olsun diye bilgiyi paylaşmak istedim. biz bu gazete haberini babamı yemek borusu kanserinden dolayı kaybettikten birkaç ay sonra okuduk. biz geç kalmıştık ama inşallah sizlere bir faydam olur…..

 7. 31
  MUSTAFA GERÇEK Says:

  merhabalar bende 30 yaşındayım 14.02.2011 de teşhis kondu şuan 2. kür kemoterapim bitti yanlı kafatasında met oluşturduğu için kafatasındanda radyo terapi alıyorum. bu hastalıkla ilgilivbilgi alış verişinde bulunmak isteyenler için cep numaram:05389795656 mustafa gerçek herkese sağlıklı günler

Sayfalar: [3] 2 1 » Show All

Leave a Reply