Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Yumurtalık Kanseri

Yazan: Dafhne Tarih: Mar 17th, 2008 | Kategori:: Kanser, Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık Over Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Ovarian cancer

Yumurtalıklar, Vücudun alt karın bölgesinde rahmin her iki yanında yer alan bir çift organdır. Büyükleri birer badem kadardır. İşlevleri yumurta üretmek ve dişilik hormonu salgılamaktır. Her adet ayında, yumurtalıklardan birisinden bir yumurta salgılanır. Bu yumurta, yumurtalıklardan rahme bir tüp aracılığı fallop tüpü ile ulaşır. Orada döllenirse, gebelik oluşur. Döllenmezse, adet kanaması başlar.

Salgıladığı dişilik hormonlarına östrojen ve progestron denir. Bu hormonlar memeleri, vücut şeklini ve vücut kıllarını kontrol eder, aynı zamanda adet dönemini ve gebeliği ayarlar.

Yumurtalık – over – Kanseri

Kanser vücudumuzun temel taşı olan hücreyi etkilemektedir. Kanser hücreyi çeşitli mekanizmalarla etkileyince, hücreler ihtiyaç dışı anormal bölünmeye ve sonucunda kontrol dışı çoğalmaya başlar.

Sağlıklı kişilerde yumurtalıklar vücudun ihtiyacı doğrultusunda çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Oysa ihtiyaç dışı oluşan hücreler anormaldir ve bunlara “tümör��� adı verilir. Tümörler selim ya da habis olabilirler. Örneğin, 30 yaş altı kadınlarda görülen içi sıvı dolu yumurtalık kistleri selimdir. Kendiliğinden kaybolabilceği gibi gerekirse operasyonla çıkartılabilir. Selim huylu tümörler çevre dokuları istila etmezler. Ama habis diye adlandırdığımız tümörler hem yumurtalıkları hem de çevre dokuları işgal ederler. Yumurtalık kanseri karnın içinde barsaklara, mideye, hatta kan veya lenfatik yolla vücudun uzak bölgelerine kadar yayılabilirler. Böyle yayılmaya sıçrama yani “metastaz” denilmektedir.

Yumurtalık kanserlerinin birkaç çeşidi vardır. Burada biz size en sık rastlanan “epitelyal over kanseri” nden bahsedeceğiz. Diğer tipler ise çok enderdir. Epitelyal over kanserinin görülme oranı 55 kadında birdir.

Erken teşhis Konabilirmi ?

Tanısı erken konduğunda tedavi edilebilen bir kanserdir. Ancak erken evrelerinde hastalık hiçbir şikayete yol açmadığı için tanı konduğunda hastalığın ilerlemiş olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden dolayı yumurtalık kanserlerinden ölüm oranlarının tüm diğer üreme organı kanserlerinden daha fazla olduğunu görmekteyiz. Kadınlarda kanserden ölüm nedeni olan hastalıkları sıraladığımızda yumurtalık kanseri dördüncü sırayı almaktadır.

Belirtileri ?

Erken tanının zorluğundan söz edilmişti. Kanser, şikayete yol açana kadar çok ilerlemiş olabilmektedir. Şişkinlik, gaz hissi, karnın alt yarısında rahatsızlık hissi, iştah azalması, veya tokluk hissi gibi şikayetler olabilir. Hazımsızlık, bulantı, kilo kaybı dikkati çekebilir. Büyümüş tümör komşu organlara bası yapıp, sık idrar yapma isteğine yol açabilir. Daha seyrek olarak hazneden kanama görülebilir. Karnın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe, akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına yol açabilir.

Teşhis nasıl konur ve evrelendirilmesi

Doktor tarafından yapılan hastalık sorgulamasından sonra hasta muayene edilir. Bu muayene, “kadın-doğum uzmanı” tarafından yapılır. Ayrıca “ultrasonografi” tetkiki ile yumurtalıklar incelenir. Buna ek olarak yumurtalık kanseri göstergesi olarak CA-125 adlı bir maddeye kanda bakılır. Ancak bu madde aynı zamanda yumurtalığın selim hastalıklarında da yükselebilir.

Kanser tanısı ancak yumurtalıktan “biyopsi” ile alınan bir doku örneğinin veya karında sıvısı olan hastalarda sıvı örneğinin “patolog” tarafından incelenmesi sonucunda konur. Karnın tanı koymak amacıyla açılarak şüpheli bölgelerden biyopsi alınması için yapılan ameliyata “laparotomi” adı verilir. Alınan örnek operasyon sırasında patolog tarafından incelenir. Eğer bu parça “kanser” tanısı alırsa, ameliyata devam edilir. Operasyon sırasında cerrahın kararına göre rahim, tüpler, yumurtalıklar, karın zarı alınır. Ayrıca diyaframdan, diğer organlardan, komşu lenf bezlerinden ve karın içi sıvıdan örnekler alınarak “cerrahi evreleme” tamamlanır ve tüm örnekler patolog tarafından incelenir. Hastalığın ne oranda yayılmış olduğunun saptanması tedavi ve takipte önemlidir. Over kanseri ameliyatları bu konuda uzmanlaşmış jinekolog onkologlar tarafından yapılmalıdır.

Tedavisi

Hastalığın yaygınlığı, hastanın yaşı ve genel durumu tedavi şeklini etkilemektedir. Over kanserinin klasik tedavisi cerrahi ve ardından yapılan ilaç (kemoterapi) tedavisidir. Bazı durumlarda hastanın şikayetlerini gidermek için radyoterapide (ışın tedavisi) uygulanabilir.

Cerrahi yaklaşımda ya “histerektomi ve iki taraflı salpingo- ooforektomi” denilen hem rahim hem de iki yumurtağın alınması, ya da “debulking” denilen ve gerekli ameliyatın yapılamağı yaygın hastalıkta mümkün olduğunca tümör dokusunun çıkartılması gibi yaklaşımlar söz konusu olabilir. Laparotomi öncesi tanı konulabilmişse ve hastalığın cerrahi olarak tam çıkartılması mümkün olamayacaksa önce ilaç tedavisi ile tümör küçültülüp sonra gerekli operasyon tamamlanır. Nadir durumlarda hastalık tek yumurtalık ile sınırlıysa ve hasta genç ve doğurmak istiyorsa; yalnızca hastalıklı yumurtalık alınır.

Ameliyattan sonra, anti-kanser ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Bu tedavi ağızdan ilaç yutma, damardan serumla ilaç verilmesi veya karın içine serumla ilaç verilmesi gibi çeşitli şekillerde olabilir. Kemoterapi genellikle ayaktan uygulanır, hastanede yatmaya gerek yoktur. Kemoterapi ilaçları bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Uygulanan ilaçlara göre değişiklik göstermekle birlikte bulantı-kusma, saç dökülmesi, kas ağrısı, ağız yarası, infeksiyona eğilim, halsizlik en sık rastlanan yanetkilerdir. Yan etkileri gidermek için bazı yardımcı ilaçlar vardır. Kemoterapinin kan hücrelerine ve organlara olan yanetkileri düzenli yapılan kan tetkikleri ile izlenir.

Tedavi sonrası ve bakımı

Hastalar tedavi sonrası ilk iki yıl boyunca üç ayda bir fizik muayene, kanda CA-125 tayini ve gerekli durumlarda akciğer filmi ve karın tomografileri ile kontrol edilmektedir. Sonraki üç yıl için bu kontrol altı ayda bir yapılıp, sonra da yılda bir olmak üzere yapılmaktadır.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar4.785 Responses to “Yumurtalık Kanseri”

Sayfalar: [319] 318 317 316 315 314 313 312 311 310 3091 » Show All

 1. 4785
  aylin Says:

  öznur gerçekten çok üzüldüm allah sabır versin bilmiyordum

 2. 4784
  zehra demirci Says:

  sinem öncelikle geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum,ben de over ca evre 3 c hastasıyım,ameliyat oldum ve 6 kemoterapi gördüm ama ebnim ameliyat sonrasında mide bulantım olmadı iştahsızlığım vardı ama gelen giden misafirler hep sarımsaklı yoğurt mide bulantısını azaltıyor dediler,genede en iyisini kendi doktorunuz bilicektir,ama herkesin aynı fikirde olduğu tek şey şeker kanser hücrelerini besliyor şekerden uzak durmanız gerektiği,annenizin yaşını bilmiyorum ama bu ameliyatlarda yaş,bünye ve doktor önemli,herkesin tedaviye verdiği yanıt çok farklı,allah acil şifalar versin.

 3. 4783
  sinemm Says:

  merhabalar herkese acil şifalar diliyorum…
  Biz bu hastalıkla 20 gün önce anneannem im karın şişliği sebebi ile tanıştık.evre 3c idi ve karın zarı barsak mideye yayılmıştı. 2 hafta önce ameliyat oldu rahim yumurtalık kalın barsağın ve midenin bir kısmı alındı. doktorlar görünenleri temizlediklerini söyledi.CA 125 120 ye düştü. ameliyatın üzerinden geçen 14 gündür 2 defa taburcu oldu 1 gün arayla tekrar yatırdık hastaneye aşırı bulantı ve kusma oluyor hiç bir gıda yiyemiyor.Doktorlarına da güvenemiyorum ama anneannem başka bir yere gitmeyi istemiyor.(ailede bütün yakın akrabalarımızı bu illet yüzünden kaybettiğimiz için kendini bırakmasın diye kanser olduğunu söylemedik anneanneme ) Nasıl yol izlemeliyim çok tecrübesizim.Mide bulantısına ne yapabilirim ne iyi gelir ? tecrübelerinize ihtiyacım var.

 4. 4782
  zehra demirci Says:

  umut annenize acil şifalar diliyorum,hepimizin kanser evresi 3c olsa bile her birimizin tedaviye farklı cevap verdiğini anlamış bulunuyorum,bende şu an 48 yaşındayım mücadele ediyorum,benim kemolarım bittikten 1 sene sonrasında tekrar ağrılarım başladı ve kanser markırım olan ca 125 ilk olarak 17 iken 3 ay sonrasında 145 ve şu an 1 ay sonrasında bugün çıkan sonuçlara görede 509 olmuş,kendime iyi baktığımı düşünürken tekrar yükselmesi taabiki moralimi oldukça bozdu,ama artık nedenleri sebepleri düşünmek yerine ne yapabilirim kısmına geçmek zorundayım,sizede bunu tavsiye ediyorum neler yapabilirsiniz araştırın mantığınızla araştırın bu sizede iyi gelecektir mücadele edebilmek adına gayret verecektir bütün hastalara şifalar diliyorum.

 5. 4781
  umut Says:

  merhabalar annem 2013 24 aralık ayında sırt ağrısı şikayeti ile hastaneye gitti yapılan testlerde evre 3c oldugunu öğrendik.(annem 48 yaşında)doktor ameliyatı arastırmalarımızda bize tavsiye edilen doktor ateş karetekeye olduk.ameliyatla rahmi,karın zarı ve yumurtalıkları alındı.ameliyat sonra doktorla görüştüğümüzde gözle görülen her şeyi temizlediğini öğrendik.ameliyatan sonra 6 kür kemotoropi gördü herşey çok güzel gidiyordu fakat 01.09.2014 tarihinde yapılan testlerde ca125 değerinin 2113,6 çıktı.tekrar ateş hocaya gittimizde bunun tekrarlaması anlamına gelmediğini ama 3kür kemotoropi daha görmen gerektiğini söyledi.ve bu kemotoropi sırasında anneme ayaklarına buz ve ağız yoluyla dondurma yedirdiler.doktorun söylemlerine göre ellerde ve ayaklarda kabuklanma ve soyulma olucağı.2 kemotoropi daha var inşallah annem kurtulur allah herkeze şifa versin.lütfen annem için dua edin

 6. 4780
  oznur Says:

  ben 5yıl mucadele ettım ve annemı kaybettım….burada buyuk bır gecmısımız var az cok bılen bılır..yenılere yardımcı olmak ısterım kendı adıma..bır cogumuz kayıp verdık o nedenle burası cok aktıf dgl…admın nıcın boyle bır sıte kurdugunu ve kım oldugunu merak edıyorum

 7. 4779
  Umut Says:

  Zehra hanım bızım facebookta kapalı bir grubumuz var. Oraya gelırsenız paylaşımlarımıza katılırsını

  Admin: Hastalar ve hasta yakınları olarak yaşadığınız deneyimleri burda paylaşmanız ve grubunuzda olmayan diğer hastalarımızında bu deneyimlerden fayda görmesi daha mantıklı değilmi.Herkes Facebook kullanmıyor veya kullansa bile guruba gelemiyor olabilir. Hepimizin amacı bu illet hastalıkla daha verimli mücadele için elimizden gelen katkıyı göstermek.. HAYAT PAYLAŞTIKÇA GÜZEL sevgili dostlar.. Hepinize sağlıklı mutlu yarınlar

 8. 4778
  zehra demirci Says:

  merhabalar ben de yumurtalık kanseri ile savaşanlardanım,benim evrem 3c 20 ay evvel ameliyatımı oldum,6 kür kemoterapi gördüm,3 ay da birde MR ve kan tahlilleri ile kontrollerimde yapılıyor,yeni çekilen MR sonucumda ki daha dokturm görmedi peritonis karsinoma görünüyor ve ca125 değerim 145 çıktı,yane nüks gözüküyor,ve bende büyük umutla internette nele bulabilirim diye araştırma içindeyim,şu ana kadar çok umutlandıran bir şey göremedim,bunu yaşayanların tecrübesini öğrenmek istiyorum,herkese acil şifalar diliyorum

 9. 4777
  aylin Says:

  arkadaşlar merhaba o kadar zaman oldu ki zor giriş yaptım:)neyse bu siteye ilk yazan kişilerdenim öznur tanır beni sizlerde ilk yazışmaları okudusanız eger o zamanki psikolojik durumumu tahmin edebilirsiniz 2010 yılı ağustos ayında öğrendik annemin over ca 3.aşama olduğunu ameliyatı sonrası 6 kür kemoterapi aldı herkesin yaşadıklarını bende yaşadım 4 yıl oldu herhangi bir metastaz yaşamadık umarım asla yaşamayız sık sık girmeye çalışıcam bu siteye sormak istediğiniz dertleşmek istediğiniz ne varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım arkadaşlar sevgiler

 10. 4776
  aylin Says:

  m

 11. 4775
  aylin Says:

  merhaba

 12. 4774
  Öznur Says:

  Çok ggeçmiş olsun burada yillarin tecrübeleri var dikkatli okursanız gözünüzü açma firsati doğabilecek çünkü Insan en başta çok cahil oluyo zamanla öğreniyor herseyi

 13. 4773
  burak Says:

  Pinar hanim ve oznur hanim merhaba .hepimize cok gecmis olsun.annemde over 3.evre teshisi kondu.googleda cilgin gibi heryeri ararken hastaligi geciren siz hasta yakinlarini gordum.gecmise donuk yazismalarinizi okudum.tavsiyeleriniz bizler icin cok onemli ve tum kalbimle sizlere dua edicem.Bu platformda yaptiginiz paylasimlar icin Allah sizlerden razi olsun.mail adresim.burayy1@gmail.com

 14. 4772
  pinar Says:

  Öznurcum patoloji sonuçlarımız geldi. Sonuçlar iyi çok iyi temizlenmiş dedi doktor. İlk nüks yaşadığmız karın zarındaki tümormüş diğerleri lezyonmuş. Hatta dalaktaki bile tümor değilmiş ama genelde bu tarz ameliyatlarda tekrar nüks yaşanmaması için alıyorlarmış. Buradaki onkoloji doktorumuz çok temiz bir ameliyat olmuş demiş. Ameliyattan sonra ca değeri biraz yüksek çıkabiliyormuş o nedenle dün kan verdik bugün sonucu çıkacak. Ca değerini normale düşürene kadar da kemo alacakmış. Ondan sonra Allahın izni ile tedavi bitecek. Kardeşim bu arada çok iyi. Ameliyat ile ilgi hiçbir sorunu yok Allaha şükür. Funda hnm geçmiş olsun.. Hangi aşamada sıcak kemo yapıldığını bilmiyorum ama tümorlerin karın içinde olması gerekiyor. Herkese yapmıyorlar. Ama doktorunuzla görüşüp bir tavsiye alabilirsiniz. Biz yeni yaptırdık bu ameliyatın çok iyi olduğunu söylüyorlar. Şansınız varsa bence mutlaka yaptırın derim.

 15. 4771
  funda... Says:

  Merhaba arkadaslar..bende hepinizin yasadiklarinizi mucaadelelerinizi sayfa sayfa okudum.maalesefbenim annemde 3.evre yumurtalik kanseri.ameliyatini oldu ilk kemo.yuda aldi.benim sormak istedigim bu karin icine sicak kemoterapiyi hangi asamada yaptirabiliyoruz..

Sayfalar: [319] 318 317 316 315 314 313 312 311 310 3091 » Show All

Leave a Reply