Kanseroloji

Kanser hakkında her şey

Hos Geldiniz

Kanseroloji.com Kanserde erken teshis cok onemlidir. Kanser turleri bireylerin bunyesine gore farkli etkilesimde bulunabilir. En onemlisi umutsuzluga kapilmadikca kanseri yenme ihtimaliniz her zaman vardir. Kanseri yendikten sonra da cok siki bir bakim gerekmektedir.

Yumurtalık Kanseri

Yazan: Dafhne Tarih: Mar 17th, 2008 | Kategori:: Kanser, Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık Over Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Ovarian cancer

Yumurtalıklar, Vücudun alt karın bölgesinde rahmin her iki yanında yer alan bir çift organdır. Büyükleri birer badem kadardır. İşlevleri yumurta üretmek ve dişilik hormonu salgılamaktır. Her adet ayında, yumurtalıklardan birisinden bir yumurta salgılanır. Bu yumurta, yumurtalıklardan rahme bir tüp aracılığı fallop tüpü ile ulaşır. Orada döllenirse, gebelik oluşur. Döllenmezse, adet kanaması başlar.

Salgıladığı dişilik hormonlarına östrojen ve progestron denir. Bu hormonlar memeleri, vücut şeklini ve vücut kıllarını kontrol eder, aynı zamanda adet dönemini ve gebeliği ayarlar.

Yumurtalık – over – Kanseri

Kanser vücudumuzun temel taşı olan hücreyi etkilemektedir. Kanser hücreyi çeşitli mekanizmalarla etkileyince, hücreler ihtiyaç dışı anormal bölünmeye ve sonucunda kontrol dışı çoğalmaya başlar.

Sağlıklı kişilerde yumurtalıklar vücudun ihtiyacı doğrultusunda çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Oysa ihtiyaç dışı oluşan hücreler anormaldir ve bunlara “tümör��� adı verilir. Tümörler selim ya da habis olabilirler. Örneğin, 30 yaş altı kadınlarda görülen içi sıvı dolu yumurtalık kistleri selimdir. Kendiliğinden kaybolabilceği gibi gerekirse operasyonla çıkartılabilir. Selim huylu tümörler çevre dokuları istila etmezler. Ama habis diye adlandırdığımız tümörler hem yumurtalıkları hem de çevre dokuları işgal ederler. Yumurtalık kanseri karnın içinde barsaklara, mideye, hatta kan veya lenfatik yolla vücudun uzak bölgelerine kadar yayılabilirler. Böyle yayılmaya sıçrama yani “metastaz” denilmektedir.

Yumurtalık kanserlerinin birkaç çeşidi vardır. Burada biz size en sık rastlanan “epitelyal over kanseri” nden bahsedeceğiz. Diğer tipler ise çok enderdir. Epitelyal over kanserinin görülme oranı 55 kadında birdir.

Erken teşhis Konabilirmi ?

Tanısı erken konduğunda tedavi edilebilen bir kanserdir. Ancak erken evrelerinde hastalık hiçbir şikayete yol açmadığı için tanı konduğunda hastalığın ilerlemiş olduğunu görmekteyiz. Bu nedenden dolayı yumurtalık kanserlerinden ölüm oranlarının tüm diğer üreme organı kanserlerinden daha fazla olduğunu görmekteyiz. Kadınlarda kanserden ölüm nedeni olan hastalıkları sıraladığımızda yumurtalık kanseri dördüncü sırayı almaktadır.

Belirtileri ?

Erken tanının zorluğundan söz edilmişti. Kanser, şikayete yol açana kadar çok ilerlemiş olabilmektedir. Şişkinlik, gaz hissi, karnın alt yarısında rahatsızlık hissi, iştah azalması, veya tokluk hissi gibi şikayetler olabilir. Hazımsızlık, bulantı, kilo kaybı dikkati çekebilir. Büyümüş tümör komşu organlara bası yapıp, sık idrar yapma isteğine yol açabilir. Daha seyrek olarak hazneden kanama görülebilir. Karnın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe, akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına yol açabilir.

Teşhis nasıl konur ve evrelendirilmesi

Doktor tarafından yapılan hastalık sorgulamasından sonra hasta muayene edilir. Bu muayene, “kadın-doğum uzmanı” tarafından yapılır. Ayrıca “ultrasonografi” tetkiki ile yumurtalıklar incelenir. Buna ek olarak yumurtalık kanseri göstergesi olarak CA-125 adlı bir maddeye kanda bakılır. Ancak bu madde aynı zamanda yumurtalığın selim hastalıklarında da yükselebilir.

Kanser tanısı ancak yumurtalıktan “biyopsi” ile alınan bir doku örneğinin veya karında sıvısı olan hastalarda sıvı örneğinin “patolog” tarafından incelenmesi sonucunda konur. Karnın tanı koymak amacıyla açılarak şüpheli bölgelerden biyopsi alınması için yapılan ameliyata “laparotomi” adı verilir. Alınan örnek operasyon sırasında patolog tarafından incelenir. Eğer bu parça “kanser” tanısı alırsa, ameliyata devam edilir. Operasyon sırasında cerrahın kararına göre rahim, tüpler, yumurtalıklar, karın zarı alınır. Ayrıca diyaframdan, diğer organlardan, komşu lenf bezlerinden ve karın içi sıvıdan örnekler alınarak “cerrahi evreleme” tamamlanır ve tüm örnekler patolog tarafından incelenir. Hastalığın ne oranda yayılmış olduğunun saptanması tedavi ve takipte önemlidir. Over kanseri ameliyatları bu konuda uzmanlaşmış jinekolog onkologlar tarafından yapılmalıdır.

Tedavisi

Hastalığın yaygınlığı, hastanın yaşı ve genel durumu tedavi şeklini etkilemektedir. Over kanserinin klasik tedavisi cerrahi ve ardından yapılan ilaç (kemoterapi) tedavisidir. Bazı durumlarda hastanın şikayetlerini gidermek için radyoterapide (ışın tedavisi) uygulanabilir.

Cerrahi yaklaşımda ya “histerektomi ve iki taraflı salpingo- ooforektomi” denilen hem rahim hem de iki yumurtağın alınması, ya da “debulking” denilen ve gerekli ameliyatın yapılamağı yaygın hastalıkta mümkün olduğunca tümör dokusunun çıkartılması gibi yaklaşımlar söz konusu olabilir. Laparotomi öncesi tanı konulabilmişse ve hastalığın cerrahi olarak tam çıkartılması mümkün olamayacaksa önce ilaç tedavisi ile tümör küçültülüp sonra gerekli operasyon tamamlanır. Nadir durumlarda hastalık tek yumurtalık ile sınırlıysa ve hasta genç ve doğurmak istiyorsa; yalnızca hastalıklı yumurtalık alınır.

Ameliyattan sonra, anti-kanser ilaçların verilmesine kemoterapi denir. Bu tedavi ağızdan ilaç yutma, damardan serumla ilaç verilmesi veya karın içine serumla ilaç verilmesi gibi çeşitli şekillerde olabilir. Kemoterapi genellikle ayaktan uygulanır, hastanede yatmaya gerek yoktur. Kemoterapi ilaçları bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Uygulanan ilaçlara göre değişiklik göstermekle birlikte bulantı-kusma, saç dökülmesi, kas ağrısı, ağız yarası, infeksiyona eğilim, halsizlik en sık rastlanan yanetkilerdir. Yan etkileri gidermek için bazı yardımcı ilaçlar vardır. Kemoterapinin kan hücrelerine ve organlara olan yanetkileri düzenli yapılan kan tetkikleri ile izlenir.

Tedavi sonrası ve bakımı

Hastalar tedavi sonrası ilk iki yıl boyunca üç ayda bir fizik muayene, kanda CA-125 tayini ve gerekli durumlarda akciğer filmi ve karın tomografileri ile kontrol edilmektedir. Sonraki üç yıl için bu kontrol altı ayda bir yapılıp, sonra da yılda bir olmak üzere yapılmaktadır.


Bu yaziyla ilgili Kanseroloji.com'da bulunan diger yazilar

 • Yumurtalık kanseri – Ameliyatta yumurtalık ve rahim alındı
 • Kadın ve Erkeklerde Kanser oranları
 • Günde 3 bardak çay meme kanseri olasılığını azaltıyor
 • Kanseri yendi, kitabını yazdı
 • Akciğer kanseri en büyük tehdit
 • Erkan Topuz kanserle ilgili tüm bilinmesi gerekenler
 • Erkekler de meme kanseri riski altında
 • Hakkında
 • Jinekolojik Kanserler
 • Ordulu en çok cilt kanserine yakalanıyor


 • 4.774 Responses to “Yumurtalık Kanseri”

  Sayfalar: [191] 190 189 188 187 186 185 184 183 182 1811 » Show All

  1. 4774
   Öznur Says:

   Çok ggeçmiş olsun burada yillarin tecrübeleri var dikkatli okursanız gözünüzü açma firsati doğabilecek çünkü Insan en başta çok cahil oluyo zamanla öğreniyor herseyi

  2. 4773
   burak Says:

   Pinar hanim ve oznur hanim merhaba .hepimize cok gecmis olsun.annemde over 3.evre teshisi kondu.googleda cilgin gibi heryeri ararken hastaligi geciren siz hasta yakinlarini gordum.gecmise donuk yazismalarinizi okudum.tavsiyeleriniz bizler icin cok onemli ve tum kalbimle sizlere dua edicem.Bu platformda yaptiginiz paylasimlar icin Allah sizlerden razi olsun.mail adresim.burayy1@gmail.com

  3. 4772
   pinar Says:

   Öznurcum patoloji sonuçlarımız geldi. Sonuçlar iyi çok iyi temizlenmiş dedi doktor. İlk nüks yaşadığmız karın zarındaki tümormüş diğerleri lezyonmuş. Hatta dalaktaki bile tümor değilmiş ama genelde bu tarz ameliyatlarda tekrar nüks yaşanmaması için alıyorlarmış. Buradaki onkoloji doktorumuz çok temiz bir ameliyat olmuş demiş. Ameliyattan sonra ca değeri biraz yüksek çıkabiliyormuş o nedenle dün kan verdik bugün sonucu çıkacak. Ca değerini normale düşürene kadar da kemo alacakmış. Ondan sonra Allahın izni ile tedavi bitecek. Kardeşim bu arada çok iyi. Ameliyat ile ilgi hiçbir sorunu yok Allaha şükür. Funda hnm geçmiş olsun.. Hangi aşamada sıcak kemo yapıldığını bilmiyorum ama tümorlerin karın içinde olması gerekiyor. Herkese yapmıyorlar. Ama doktorunuzla görüşüp bir tavsiye alabilirsiniz. Biz yeni yaptırdık bu ameliyatın çok iyi olduğunu söylüyorlar. Şansınız varsa bence mutlaka yaptırın derim.

  4. 4771
   funda... Says:

   Merhaba arkadaslar..bende hepinizin yasadiklarinizi mucaadelelerinizi sayfa sayfa okudum.maalesefbenim annemde 3.evre yumurtalik kanseri.ameliyatini oldu ilk kemo.yuda aldi.benim sormak istedigim bu karin icine sicak kemoterapiyi hangi asamada yaptirabiliyoruz..

  5. 4770
   Öznur Says:

   Iyi olduguna cokk sevindim cnm annemde karcger met le ugrasiyo bisey sorcm dalaktaki filmlerde gozuktumu bu cok onemli ve damardan kemoya dewm edilck olemi cnm

  6. 4769
   pinar Says:

   Öznurcum dalağınada atmış bu yüzden almak zorunda kalmış. Temizliyebilir miş ama ileriki zamanlarda tehlike yaratabilir diye almış. Eve döndü. Şu anda maşallah çok iyi herhangi bir şikayeti yok çabuk ayağa kalktı. Bir hafta sonra patoloji sonuçlarımız çıkacak buna göre kemo alacak. İşşallah iyi sonuçlar alırız. Annen nasıl bu arada??

  7. 4768
   Öznur Says:

   Pinar cok gecmis olsun cok dalagi neden almis guzel gectigine sevindim suan nasl peki

  8. 4767
   pınar Says:

   Hayırlısı ile ameliyatımız bitti. Şu anda yoğun bakımdayız. Daha kimse göremedi kardeşimi. Ama doktor ameliyatın iyi geçtiğini söyledi. Hipek uygulaması çok uzun sürdü. Dalak ve lenf bezlerini almış doktor. Artık yarını bekleyeceğiz. Beklemek çok kötü bir duyguydu. Allah hepimize sabırlar versin…

  9. 4766
   esra Says:

   Pınar sizin için çok sevindim inşallah dr un söylediği gibi olur herşey ve artık nüks olayını unutursunuz. bu dr un adını birinden daha duymuştum çok babacan bir dr muş. mide kanseri bir hastaya mideyi komple alıp bağırsaktan mide yapıp HIPEK uygulamıştı. ama mide kanserini bilirsin o çok daha kötü. ona pek etki etmemişti. over ca da iyi sonuçlar alındığını okumuştum. hatta annemin ilk nüksünde bizde bu ameliyatı istedik ama batın dışı da tümör olduğu için yapılamadı. sanırım sizde hepsi batın içinde. şimdiden çok geçmiş olsun. güzel haberlerini bekliyoruz. kardeşine selamlar.

  10. 4765
   pınar Says:

   Öznurcum ilacımız yurtdışından gelmiş. Bugün kardeşim ankaraya yola çıktı. Ben gidemiyorum yanında annem ve eşi olcak. Allah kısmet ederse Perşembe günü ameliyat oluyoruz. Ameliyatın sekiz saat sürdüğünü söylediler bakalım nasıl geçecek??? Siz neler yaptınız annen nasıl oldu?? Bu arada akıllı ilaç diye bir şey duydun mu? Şeker bombasıda diyorlar. Petteki gibi vücuda şeker veriyorlar, sonra tümörler oraya tutulduğunda ilaç verip öldürüyorlarmış. Bana baya mantıklı geldi. Devlet karşılıyormuş.

  11. 4764
   oznur Says:

   pınar ne yaptınız cnm

  12. 4763
   pinar Says:

   Canım hoca bizimle tam bir saat konuştu. Bu ameliyatın kardeşim açısından çok iyi olacağını söyledi.Senin gördüğün hastalar sıcak kemodan sonramı met olmuş. Ne bileyim Öznurcum hoca çok tavsiye etti bence mutlaka olmalısın dedi. Makinayı devlet getirecek. Dün yatışımız yapıldı ama bugün Bursa ya döndük. Makine gelince haber verecekler tekrar Ankaraya döneceğiz. Size de geçmiş olsun cnm. Büyük ihtimal haftaya salı ya da çarşamba ameliyat olacağız..

  13. 4762
   Öznur Says:

   Hayirlisi olsun cnm biz bugun cikis yaptik yanliz makinayi dewlet dgl hasta getirdi bizim orda birde iki tane sicak kemoterapi yalmis hasta tanidim orda met olmustu tekrar ameliyata geldiler yani bunu bilmeni istedim hoca geri donus olmaz die nsl nrt konuştu acaba aklimda kaldi sormk istedim yoksa bunu yaptırıp herkes rahata kavusabilse keske size bu konuda ayricalikli bir aciklama yapmisydi pinar birde onlarin over dgldi bunuda eklemk gerek

  14. 4761
   pinar Says:

   Sağol Öznurcum sizede büyük geçmiş olsun. Biz Bülent Akselde karar kıldık. Ama onkoloji hastanesinde ücretsiz yapacak. Çünkü kardeşimin tümörleri küçük ve alınabilecek kolay yerlerdeymiş. Belki tümör bile olmayabilir dediler. Bu pazartesi hastaneye yatışı yapılacak ama kendisi gitmeyecek. Hastanede yatmış gibi gösterecekler. Cihaz geldikten sonra hastaneye gidecek ve ameliyat olacak. Allah hepimize kolaylık versin işşallah…

  15. 4760
   oznur Says:

   Bize hic istrmediler bide yanlizca karin içinde olursa yapiliyor sanki biz amrliyatimizi oldk yeni cnm

  16. 4759
   oznur Says:

   Pinar zaten hastanede 20bime cihazi aldirdilar ve üniversite hastanesinde oldu olay ben gordum bnce bu isi asistan fln yapamaz hocaya yaltir derim sirarim ben bulent aksel okk ben suan hastanedeyim ztn

  17. 4758
   pinar Says:

   Tavsiyeniz için teşekkürler Neri hnm. Bu işlemin başka yerlerde yapıldığını doktor söyledi ve başarılı olan doktorlarda olduğunu söyledi. Bunların arasında Samsun da vardı. Kastettiği Ankara idi. Bize bursayı tavsiye etmedi. İzmirde de kalma olanağımız olduğu için tavsiye etti. Belki ben yanlış aktarmış olabilirim. Ankara onkolojiyi fiyat için mi tavsiye etmediniz. Orada bu işlemi ücretsiz yaptırabiliyoruz. İstersek oraya da yaptırabileceğimizi söyledi. Ancak ordaki ameliyata kendisi giremiyormuş. Kendisi ise Ankara Üniversitesinde ücretide 20 bine indi. Ama biz Onkolojide ücretsiz mi yaptıralım yoksa Ankara Üniversitesinde mi yaptıralım ona karar veremedik???

  18. 4757
   Neri Says:

   Sıcak kemoterapi HİPEC birçok hastanede uygulanıyor
   Samsun medikal park Koray hoca Istanbul meltem Hst emel Hanim
   Ankara Istanbul ve izmirde üniversite hastaneleri
   Sicakkemoterapi.com dan da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz 30 bin lira cok pahalı
   Bu fiyatın yarısına hatta daha da azina üniversite hastanelerinde yaptirabilirsiniz lütfen internetten araştırın Pinar Hanim

  19. 4756
   Neri Says:

   Merhaba Pınar Hanım,
   Sıcak kemoterapiyi Türkiye’de sadece 3 doktorun yaptıgı fıkrıne katılmıyorum.
   Samsun Medıcal Park Koray topgul ıstanbul meltem hst emel canbay ve devlet hst bırcok genel cerrah yapıyor
   Oncelıkle Internet’ten araştırın ABD dekı Dr ların da tavsıyesı HIPEC sıcak kemoterapı,
   Cok etkılı bır yöntem olduğunu söylüyorlar
   Ankara onkolojı hst de bu ıslemi yaptırmanızı kesınlıkle tavsıye etmıyorum. Aynı işlemi en az yarı fıyatına yaptırılabileceğini araştırdım. Özelden daha ayrıntılı bilgileri paylaşalım isterseniz

  20. 4755
   pinar Says:

   Evet Öznurcum aynı doktordan bahsediyoruz. Evet cihaz dışarıdan getiriliyor. Ameliyat ücretli zaten bize 30 milyona yapabileceğini söyledi. Ama istersek Onkoloji hastanesinde ücretsiz yapılabiliyormuş. Orda da ameliyatı yapan onun kendi asistanı imiş. Adı Op.Dr. Bülent Aksel. Bizde bunun tereddütü içindeyiz. Acaba hangi doktora yaptırsak diye. Öznurcum senin çevren vardır Bülent Aksel hakkında bigi alabilir misin? Eğer bilgilendirirsen çok seviniriz. Çünkü kardeşimin raporlarını ona da gösterdik bu ameliyatı yapabileceğini ancak heyetten geçmesi gerektiğini söyledi. Perşembe heyet karar verecek. Biz de ona göre hareket edeceğiz. Siz bu ameliyatı neden yaptırmıyorsunuz??

  21. 4754
   oznur Says:

   Yanliz orada sicak kemo yaptiranlara denk geldim makina yokmus hasta kendisi 16bin odedi ve cihazi yutdisindan getirdi

  22. 4753
   Öznur Says:

   Pinar annem suan orada yatiyor ve cerrahileri inanilmaz guzel ekrem hoca kisaboylu rrnkli gozlu bir adam dimi hafif kel evet bizim hocada ole 3taneler ankarda biri bizimki dogru adrestesiniz

  23. 4752
   pinar Says:

   Öznurcum Ankara Üniversitesinde mutlaka gitmeni isterim. Çok başarılı olduğunu söylüyorlar kendisi de bunu söylüyor zaten. Bu ameliyatı bir ben, bir asistanım ve İzmirde bir doktor ismi daha verdi. Bursayı ve başka bir yeri tavsiye etmedi. Bence anneni götür doktorun anlattıklarını görünce sen de hak vereceksin. Bizimle tam bir saat görüştü tavsiyelerde bulundu ve hiç para almadı. Ameliyatı detay detay anlattı ve bu ameliyatı herkese yapmadığını söyledi. Bize bu güne kadar hiçbir doktor bu kadar ümit vermemişti. İlk beş sene içinde tekrarlaması yüzde on dedi. Çünkü gözle görülmeyen tümörleri bile temizliyorlarmış. Biz Allahın izni ile haftaya Ankaradayız.

  24. 4751
   öznur Says:

   pınar cok ıyı haber ankarada hangı hastane bana ısmı yabancı gelmedı doktorun bız karacger barsak amelıyatı gecırdık yıne 17 tumor cıktı hem cerrahı hem kemo yuvarlanıyoruz anlıycagın 20gundur de bobrek yuzunden hastane yatıyoruz ankarada

  Sayfalar: [191] 190 189 188 187 186 185 184 183 182 1811 » Show All

  Leave a Reply