Acı Biber Meme Kanserini Engelliyor

Acı Biber Meme Kanserini Engelliyor

Acı biber, meme kanserinin ilerlemesinde önemli etken, dünya genelinde her yıl konan milyonlarca teşhisle meme kanseri kadınlar arasında görülen en yaygın kanser türü olarak biliniyor. Irkı ve etnik kökeni ne olursa olsun birçok kadının korkulu rüyası haline gelen bu hastalığın tanımlanan çok sayıda alt tipi bulunmaktadır ve farklı tedavi yöntemlerine cevap verebilmektedir.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre hastalığın tanımlanmış alt türlerinden olan ve üçlü negatif meme kanseri olarak adlandırılan bir kanser türünün tedavisi için yeni bir molekül keşfedildi. Tedavisi zor olan ve özellikle çok agresif ilerleyen bu meme kanseri türünün tedavisinde kemoterapi tek seçenek olarak biliniyor.

Meme Kanseri İçin Acı Biber Ve Karabiber

Alamya’nın Bochum şehrinde bulunan Ruhr Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, bu tedavisi zor meme kanseri türüne ait kültür tümör hücrelerine acı biber ve karabiberde aktif madde olarak bulunan capsaicin adlı bir molekülün etkileri gözlemlendi. Almanya’daki pek çok kurumun işbirliği ile yürütülen çalışmaya Dr. Hans Hatt ve Dr. Lea Weber öncülük etti.

Bilim insanları araştırmaya başlarken geçici reseptör potansiyel (TRP) kanallarının kanser ve hücre gelişimi üzerindeki rolünden yola çıktı. Araştırmacıların açıklamasına göre TRP kanalları, sıcaklık ve pH değişikliklerinin de dahil olduğu pek çok uyarandan etkilenen ve sodyum ve kalsiyum iyonlarını yöneten zarımsı iyon kanalları olarak tanımlanmakta.

Bu TRP kanallarından TRPV1 adı verilen ve çok sayıda hastalığın gelişmesinde önemli rol oynayan koku reseptörleri araştırmacıların özellikle dikkatini çekti.

Capsaicin molekülünün de pankreas ve kolon kanserinin de dahil olduğu birçok kanser hücresinin ölümüne neden olduğu ve kanser hücrelerinin gelişimini engellediği bilinmekteydi.

Bu bilgilerden yola çıkan bilim insanları bu araştırmayla, meme kanseri dokusundaki TRP kanallarının tepkilerini ölçmeyi ve TRPV1’in göğüs kanseri tedavisinde nasıl kullanılabileceğini analiz etmeyi ve anlamayı amaçladılar.

Kültür hücrelerinde tipik koku alma reseptörleri bulan araştırmacılar bunlardan özellikle normalde beşinci kranial sinirlerde bulunan TRPV1 reseptöründen çok sayıda olduğunu fark ettiler. Kültür hücrelerine capsaicin ve helional (taze deniz esintisi havası veren kimyasal bileşen) veren bilim insanları, bu andan itibaren TRPV1 reseptörlerinin aktif hale geldiğini gözlemledi.

TRPV1 reseptörlerindeki hareketliliğin sonucunda kanser hücreleri daha yavaş öldü. Buna ek olarak tümör hücreleri büyük miktarlarda yok olurken, geri kalanların olduklarından daha yavaş hareket edebildikleri görüldü. Bu durum hücrelerin metastaz yeteneklerinin azalması anlamına geliyor.

Araştırmacılar, capsaicin molekülünün besin ya da hava yoluyla alınmasının üçlü-negatif kanser türünün tedavisi için yetersiz kalacağını ancak özel olarak üretilmiş ilaçların yeni bir tedavi yöntemi olarak etkili olabileceğini açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Göğüs kanseri ve Genetik test başlıklı makalemizde BRCA geni mutasyonu, BRCA1 ve BRCA2 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |