Acısız ve yan etkisi az olan ışın tedavisi

Acısız ve yan etkisi az olan ışın tedavisi

Adı Uzay neşteri  olan bu tedavi ilk kez Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde denenecek.
Hacettepe Üniversitesi kanser hastalarına umut verebilecek yeni bir teknolojiyi Ankara’ya getirdi.
Uzay neşteri adı verilen yeni tedavide, kanser hastalarının acısız ve yan etkileri daha az olan bir ışın tedavisi görmeleri öngörülüyor.

Türkiye’de 2. Ankara’da ise ilk kez uygulanacak “uzay neşteri” teknolojisini Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi tanıttı.

Bilgisayar kontrollü robot teknolojisinin kullanıldığı uzay neşteri sistemi, beyin ve boyun tümörleri için kullanıldığı gibi vücudun diğer kısımlarındaki tümörlerin tedavisinde de kullanılıyor.

Bu tedavinin diğer tedavi sistemlerinden en büyük ayırıcı ve olumlu özelliği ise , bir çerçeve ya da can acıtıcı bir mekanizmanın içine hastayı sokmadan tedavi edebilmek.
Getirdiği esneklik sayesinde vücudun diğer bölgelerindeki tümörlerinde de -sınırlar içinde kalmak şartıyla- tüm vücudu ilgilendiren tümörlerde kullanma imkanına sahip.

Mevcut tedavi sisteminde kanserli dokuya uygulanan ışın tedavisi çevredeki doku ve organlara da zarar verirken bu risk yeni tedavi sistemiyle birlikte en aza iniyor.
Sistem yeni olduğu için sosyal güvenlik kuruluşları bu teknolojiye özel bir ödeme yapmıyor. Bu nedenle hastanın da maliyete katılması gerekiyor.

Devlet tarafından 6 milyar YTL ödenen tedavi için hastadan istenen ek katkı miktarı 4 milyar YTL.

Bir önceki yazımız olan Böcek ilaçlarında beyin tümörü riski başlıklı makalemizde böcek ilaçları, Beyin Kanseri ve beyin tümörü hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

6 yorum

 1. ANNEME lenfoma teşhisi konuldu hacettepe en iyisi diye getirdik sadece adı var stajerlerin elinde kaldık en son anneme yüksek dozda kemoterapi verdiler annem yürüyemedi konuşamadı doktorlara sordugumuzda kemoterapinin yan etkisi dediler hep düzelecek umuduyla baktık agzında yaralar düşmek bilmeyen ateş annem kömür gibi oldu.hiç umut yok demediler.onun o halini gördükçe her gün bende onunla birlkte eriyordum annem 1 temmuz da vefat etti o gün bile birşey demediler nasıl insanlık ben içeriye girdigimde resmen annemi kefene sarmışlardı yıkıldım annem gitti annem yok artık dilerim allahtan onlarda bu acıları yaşar

 2. BENİM DEDEMin böbreğinden tümör cıktı .ankarada LAzer yapıp
  yakıla bililiyor mu . lütfennn yardımcı olun

 3. 2 ay once ozel gazi hastanesinde (izmir) mide kanseri ameliyatı oldum bana isin ve kemotterapi werildi ve henuz baslayamadım bu yeni cıkan uzay neşteri tedavisini oLmak istiorm bana bu konuda yardımcı olurmusunuz nereye bas vurmam lazım lutfen bilgilerndirin cok zor durudayım lutfen yardımcı olun??

 4. yeğenimin yaşı 3 gözlerinde tümör var uzay neşteri denilen tedavi yöntemi bu yaştaki çocuğa uygulanırmı acaba uygulanırsa maddiyat önemli değil özel uçakla getirme imkanımız dahi vardır

 5. eşim beyin kanseri kasım 2008 teşhis konup 10 kasım 2008 ameliyat oldu.drlar 6 ay yaşar en fazla dediler.şubat 2009 2 ameliyatı yaptırdık.şimdi tümör gene büyüdü bu hacettepe iğne ile ışın tedavisi var dediler biz yaptırabilirmiyiz ilk ameliyatından sonra ışın tedavisi almıştık yeniden olurmu lütfen cevap verin

 6. yaşım 37 rahim kanseriyim.sosyal güvencem olmadığı için bu hastalığın ne kadar masraflı olduğunu daha iyi anladım.boşandığım için babamdan sağlık yardımı alamıyormuşum.yeşil kart desek o zaten ayrı bir dert babamın arabası armış bana bakabilirmiş 🙂 SAĞOLSUN DEVLET.Neyse 2 haftadır ışın ve kemoterapi tedavisi alıyorum daha 3 hafta daha almaya devam edeceğim.kemoterapinin serumla damardan verilen ilaç olduğunu bilmeden başladım tedaviye.o anda çok fazla üşüme hissi oluyor bende yaklaşık 2 saat sürüyor serumların bitmesi.söz edilen yanetkilerin hepsini kısmende olsa yaşıyorum tabiki.bulantılar halsizlik uyku bozuklukları kabızlık ishal kemik ağrıları iştahsızlık gibi..inşallah bütün bu sıkıntıların sonu şifa olur.hepinize acil şifalar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |