Addison hastalığı tedavisi nedir?

Addison hastalığı tedavisi nedir?

Addison Hastalığı nedir?

Böbrek üstü bezlerinden salgılanan Kortizol (Glukokortikoid) ve Aldosteron (Mineralokortikoid) hormon miktarlarının kanda azalması hastalığıdır. Görülme sıklığı erkek ve kadınlarda neredeyse aynı orandadır. İngiliz Doktor Thomas ADDİSON tarafından keşfedilen hastalık böbrek üstü beslerinin yavaş olarak görevini yerine getirmeyip hormonal olarak bir yıkıma uğraması olarak bilinir.

Belirtileri,

İştahsızlık, kusma, karın ağrısı, ishal, yorgunluk, aşırı bulantı, kilo kaybı, kan basıncında düşüş, terlemede azalma, genital bölgeler ve koltuk altındaki kıllanmada azalma, açlık kan şekerinde düşüş, ağız kuruluğu, deride belirli bölgelerin; meme başlarında, genital bölgeler, ameliyat ve yara izlerinde renk değişikliği, pigmentasyon artışı. Bunların yanında, psikolojik olarak dengesizlik, konsantrasyon sorunları da görülebilmektedir.

Nedenleri,

Kanser metastazları, tüberküloz, bağışıklık sisteminde yıkım, amiloid proteininde dengesizlik, sağlıksız ortamlarda uzun süre bulunmak başlıca nedenleri arasındadır. Genetik olarak bilinen bir bulguya rastlanmamıştı.

addison-1

Addison Hastalığı Tedavisi

Potasyum, tuz ve proteinden uzak durarak, karbonhidrat ağırlıklı beslenme. Kan değerlerinde eksikliği bilinen, Kortizon ve mineralokortikoidleri tamamlamak. Ateşli olarak seyreden enfeksiyon hastalıklarında, ameliyat sonrasında ve yüksek stres durumlarında kortizon dozunda artırım gerekir. Ayrıca Addison krizi acil olarak tedavi gerektiren bir durumdur. Kriz, aşırı terleme stres, titreme gibi olgular ile kendini gösterir. Hidrokortizon, hastaların her an yanlarında bulundurduğu devamlı kullanılan ilaçlardandır. Kriz meydana geldiğinde epilepsi ile karıştırılabilir. Hastaların ilk yardımcıyı bilgilendirmek adına yanlarında ilaç adı dozu ve hastalığının adı yazan bir not bulundurması yararlı olur.

Addison tanısına yönelik çalışmalar,

Hormon testleri, kan değerlerinde üre ve azot oranı araştırması. Tüberküloza bağlı olarak böbreküstü bezlerindeki kireç tutma oranının karın grafisi ile araştırılması. İdrar içinde hormon atıklarının araştırılması. Kortizon yüklemesi testi gibi genel olarak yapılan, hastalığın vücutta bulunma durumunu ölmeye yarayan tanı testleridir.

Doktora hangi durumda gidilmeli?

Belirtiler kısmında yazan bulgular, birçok hastalık ile aynı gibi görülebilir. Ancak en önemlisi derideki renk değişiklikleridir. Bu durumda endokrinoloji uzmanına görünmek erken teşhis için yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |