Adet (regl) belirtileri

Adet (regl) belirtileri

Ergenlik dönemi ile birlikte, vücutta inanılmaz değişimler görülür. Bu değişimlerden hem erkekler hem de kadınlar nasibini alır. Ancak kadınlardaki durum, erkeklere göre oldukça fazla ve bazıları artık yıllarca sürecek değişikliklerdir. Fiziksel olarak yaşanan değişimler arasında, bir kadının doğumdan sonra adeta yeniden oluşumu söz konusudur. Sürekli olarak, uzun süre yaşanacak değişimlerin en önemlisi halk arasında adet görme olarak bilinen menstruasyon yani regl’dir.

Adet döngüsel olarak hormonal bir olgudur. Ergenlik döneminde başlar ve menopoz dönemine kadar yıllarca döngü devam eder. Kadınlarda kabul edilen adet dönemi döngüsü, tıbbi olarak 28 gün olarak kabul edilmektedir. Bu 3 haftalık dönemde, yaklaşık 5-8 gün arasında regl görülür. Adet döneminin birinci günü, ilk kanamanın başladığı gün olarak kabul edilir. Kanama ile hamilelik yok ise yumurtalar atılır ve rahimde yenilenme ve tekrar yumurta oluşumu başlar. İkinci haftada olgunlaşan yumurtalar, döllenmek için hazırdır. Eğer, döllenme olmaz ise, rahim içerisindeki yumurtalar hormonal olarak adet kanaması ile dışarı atılırlar ve döngü tekrar başlar.

Adet (Regl) Dönemi Belirtileri

Adet döneminde, belirtilerin belirginsizliği ve her kadında farklılık göstermesi doğal bir durumdur. Belirgin olanların tıbbi olarak tanısının konularak, premenstrual sendrom (PMS) adı verilir. Dönemdeki fiziksel ve duygusal belirtilerinde, farklı şekilde yaşanması söz konusudur. Duygusal adet dönemi belirtileri arasında, kaygı ve sıkıntı, asabiyet, yorgunluk hissi, ciddi olmayan depresyon belirtileri, aşırı duyarlılık, cinsel istekte değişimler, asosyal tavırlar, doğal olan aktivitelerde ilgisizlik ve isteksizlik, konsantrasyon esikliği görülmektedir.

Fiziksel regl dönemi belirtileri ise karın bölgesinde şişkinlik, baş ağrısı, göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet, mide bulantısı, iştah artması, hantal hareketler, uyku sorunları, aşırı susamak, dizler dirsekler ve parmak uçlarında su toplanması gibi belirtiler görülebilir. Tüm bu değişiklikler doğal olarak vücudun gebeliğe hazırlığı ile hormonal etkilerden dolayı oluşmaktadır. Ancak bunların hepsinin her sağlıklı kadında görülmesi beklenmez.

regl adet belirtileri

Adet Döneminde Hazırlık ve Hijyen

Özellikle ergenlik dönemi sonuna doğru, ilk adet dönemlerinde, sürelerde kaymalar yaşanabilir. Vücudun bu duruma ayak uydurması 1-2 yıl kadar sürebilir. Konu hakkında yeterli bilgisi olduğundan hiç şüphe duyulmayan annelerin bile, bazen daha tecrübeli annelerden yararlı bilgiler alması gerekebilir. Dönemsel olarak, tüm kadınlar döngünün başlangıç ve bitiş tarihlerini hatırlaması, gebelik için oldukça önemlidir. Duygusal olarak hazırlanmakta oldukça önemlidir. Bu dönemde bana ne oluyor diyerek kızgınlığınızın ve hastalık hali gibi yorgun olmanızın sebebini, bu tarihlerin hatırlanması ile bulabilirsiniz.

adet regl belirtileri

Günümüzde, adet dönemini tam olarak hijyenik olarak geçirmek için üretilen kadın pedleri ile sorunsuz olarak geçirmek mümkün hale gelmiştir. Ayrıca gençlerin, ilk dönemlerde ped kullanımının önemi ve gerekliliği konusunda yardım almaları şarttır. Ped dışında kullanılan diğer hijyenik ürünlerin, kötü sürprizlere yol açmaması için mutlaka bir yetişkine danışmaları ve doğru bilgileri almaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |