Adet (Regl) belirtileri ve Adet hakkında herşey

Adet (Regl) belirtileri ve Adet hakkında herşey

Adet bayanlar da görülen yaşanılması doğal olan bir durumdur. Genellikle 12- 14 yaşların da başlar. Fakat bu durum bazı bayanlar da 8- 10 yaşlara kadar inebilir. Adet – Regl genel anlamda bayanların vajinasından gelen kanamadır. Bu kanamalar âdetin başladığı ilk 2 gün fazla yani yoğun bir şekilde gelir. Kanama bazı bayanlar da değişkenlik gösterir. Yani kanamanın miktarı bayandan bayana değişmektedir. Bazı bayanlarda adet sancılı bir şekilde gelir. Bu durumda kişiden kişiye değişir. Sancının derecesi bile bayandan bayana değişkenlik gösterir. Adet görmeye başlayan bir bayan ilk dönemlerin de yani ilk 1 ya da 2 sene sancı ve ağrı fazla olabilir. Bunun nedeni ise vücut ilk zamanlarda bu duruma adapte olamamasıdır. Bu zamanlarda adet düzensizliği çok sık görülmektedir. Adet dönemi başlayacağı zamanlarda çeşitli belirtiler verir. Bu belirtiler genel olarak bazı bayanlar da karın bölgesinin alt kısmında yani kasık kısmın da ağrılar, rahim kısmında kasılmalar nedeni ile oluşan ağrılar gibi sıralanabilir.

Adet Öncesi

Adet zamanı gelmeden önce hormonlarda değişiklik olabilir. Yani adet öncesi dönemde hormonların seviyeleri yükselir ve duygusal olarak değişeme olabilir. Hormon seviyelerinin artması göğüsler de şişkinliğe yol açabilir. Bayanlar böyle zamanlar da daha kolay bir şekilde duygusallık yaşayabilir. Kendilerinde biraz da şişkinlik hissedebilir. Adet olmadan önce bu durumun daha fazla yaşanması ise ‘’ Adet Öncesi Sendromu ‘’ olarak da adlandırılabilir. Yani kısaca adlandırırsak adet öncesi durumlarda şişlik, duygular da değişim ve vücutta su tutmaya dahi yol açabilir. Bu sendrom adet kanamasından bir yada iki gün önce başlayabilir. Kişiye göre de değişkenlik gösterebilir. Bu durum adet bitişinde ortadan kalkar.

İlk Âdete Nasıl Hazırlanmalıyım?

İlk olarak regl görecek bir genç kız öncelikle annelerinden bu konuda bilgi almaları daha doğru olacaktır. Bu gibi durumu her bayan yaşayacağı için çekinmenize gerek yoktur. Her bayan yaşadığı için utanmadan anneniz den iyi ve doğru olan önerileri almanız daha iyi olacaktır. Adet görmeniz yani kanamanızın olması belirli bir zaman da yada saatte olmayacağı için yanınız da bir adet ped bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu gibi durumlar da yanınız da bir adet iç çamaşırı bile taşıyabilirsiniz. Kanamanızın olacağını tahmin ediyorsanız renkli kıyafetler hatta koyu renkli kıyafetleri tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Adet Değişiklikleri

Adet dönemleri bayandan bayana fark edebilir. Yani her bayan ayın her aynı dönemin de adet görmeyebilir. Normalde bayanların çoğunluğun da durum yani her adet dönemi 28 günde bir olur. Fakat bazı bayanlar da 21 ile 31 gün arasında da değişebilir. Her bayan aynı zamanlar yaşamayabilir. Normalden yani 28 günde bir den 1 hafta önce ya da 1 hafta sonra yaşayabilirler. Adet zamanın da kasık ağrıları bazı zamanlar da hafif ve şiddetli yaşanabilir. Adet dönemin deki bazı değişkenlikler hastalık, kilo, stres, ilaç kullanma ve seyahat nedeni ile oluşabilir. Normalde adet kanaması birinci ve ikinci günler fazla olmakla birlikte beş gün sürebilir. Spor yapan ve güç gerektiren bir işte çalışan bir bayansanız adet gecikmesi yaşanması normal olarak kabul edilebilir. İlk adet gören kişilerde de adet döngüsü 1- 2 yıl düzensiz ve atlamalar olabilir.

Adet Belirtileri

Adet belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

 • Göğüsler de şişkinlik ve hassaslaşma
 • Vücutta su tutma ve şişkinlik
 • İştah da artma
 • Başta ağrı
 • Huysuzluk
 • Neden olmadan sinirlenme
 • Ter
 • Konsantre olamama
 • Midede bulantı
 • Uyku düzensizliği
 • Yorgunluk
 • Rahimde baskı hali
 • Kas da ve eklemler de ağrı
 • Enerji düşüklüğü
 • Sivilce oluşumu
 • Sırtta ağrı

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sizlerle paylaştığım aşağıda ki durumlar da âdetinizin normal olmadığını göstermekteyiz. Sayacağımız belirtileri yaşamaktaysanız bir hekim tarafından kontrol edilmeniz gerekmektedir.

 • Petinizi ya da tamponunuzu bir iki saat içinde değiştiriyorsanız.
 • Adet kanamanız 7 günü aşıyorsa
 • Ağrılarınız günlük yaşamınızı çok fazla etkiliyorsa
 • Normalde adet kanaması sürecinde 8 ya da 12 çay kaşığı kan görülmektedir. Bundan daha fazla kanamanız varsa.

Konuyu söyle bir toparlarsak normalden farklı bir şekilde ağrılarınız ve kanamanızın şiddeti sizi bir hekim tarafından muayene olmanız gerekmektedir. Hekim size en doğru olanı söyleyecektir.

Normal Adet Düzeni Nasıl Olur?

Bir adet döneminizin başladığı andan itibaren diğer adet dönemine kadar olan süre 21 ile 35 gün arasın da olmalıdır. Bayandan bayana değişim göstermiş olsa da normal olarak kanama süreci ise 2 ile 7 gün arasında belirlenir. Bilim adamlarına göre ortalama bir adet döneminde bayan da kan kaybı ise 30 ile 40 ml civarın da olmalıdır. Bu durum da kolay hesaplanması için günde 3 ile 5 arasında pet değişimi sağlanır. 80 ml üzerinde ki kanamalar çok fazla olduğu nitelendirilir. Sizlerle normal bir bayanın adet döngüsünden bahsettik. Eğer bunların dışın da adet dönemi yaşamaktaysanız. Bunlara anormal adet dönemi denir. Yani normal olan düzenden farklı daha uzun adet dönemi yaşıyorsanız ya da seyrek olan bir adet dönemi yaşıyorsanız bunlara adet düzensizliği denir. Bu durumların genel anlamda birçok çeşitli sebepleri olabilir.

Oligomenore: Normal düzeyden daha az adet görmek.

Polimenore: Normal düzeyden daha fazla adet görmek.

Menoraji: Adet düzeni mevcut ama fazla miktar da kanama olması.

Metroraji: Adet düzeni olmayan bayanlar.

Adet Gecikmeleri

Normal ve düzenli olarak cinsel yaşamı olan bayanların korunma yöntemi olmadan birliktelikleri sonucu gebelik nedeni ile gecikmeler sık görülür. Bir diğer neden ise nedensiz bir şekilde siklusta ovulayon ( yumurtlama ) olamaması nedeniyle gecikmeler yaşanabilir. Normal adet dönemi yaşayan bir bayan da neden olan gecikmelerin sebebi ise stres, mekân değişikliği ya da mevsimsel değişiklikler olabilir. Bir adet gecikme nedeni olarak da şunu gösterebiliriz. Eğer korunma iğneleri ya da kola uygulanmakta olan hormon çubukları kullanmaktaysanız yan etki olarak gecikme yaşanılabilir.

Ara Kanamalar Neden Olur?

Bir bayanın doğurganlık döneminde çoğunlukla yaşadığı diğer bir adet düzensizliğidir. Olabilecek sebep ise seviksteki enfeksiyonlar olabilir. Diğer sebep ise miyonlar ya da serviks polipleridir. Kullanılan ilaçlar yani; doğum kontrol hapları, korunma iğneleri, spiral kullanımı çubuklar da ara ara kanamalara lekelenmelere yol açabilir.

Adet Kanamasının Az Gelmesi ( Hipomenore )

Bayanlar da adet döneminde gelen kanamalar yaşlarıyla beraber azalma yaşanılabilir. Ya da doğum kontrol hapı kullanıyorsanız adet kanamanız yine azalma görülebilir. Kürtajlar da yaşanılan sorunlar rahim tabakasın da yapışkanlık bıraktıysa âdetin az gelmesine ya da hiç gelmemesine bile sebep olabilir.

Sık Sık Adet Görme( Polimenore )

Olabilecek sebep hormonsal dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Hormonsal dengesizlik yaşayan birinde ara kanama yaşanır. Bu tür ara kanamalar adet ile karşılaştıkları için muhtemel nedeni bu olabilir. Diğer bir sebep ise normalin üzerin de kanama görülüyorsa kanamanın durdurulması veya kan pıhtılaşma mekanizmasında ki bozukluk meydana gelmiş olabilir. Bu durumun araştırmaya girmesi gerekir.

Tedavi Yöntemleri

Bu adet düzensizliğinin neden kaynaklandığını bir hekim tarafın dan muayene edilerek nedenin bulunması gerekir. Daha sonra neden bulunduktan sonra da ilaç tedavisi ya da durumunuza göre ameliyat gibi durumlar da bulunulabilir.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |