Adjuvan Tedavi Yöntemleri Ve Yan Etkileri

Adjuvan Tedavi Yöntemleri Ve Yan Etkileri

Kanser hastalığı günden güne artış gösteren binlerce kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen ve hatta kâbusa çeviren bir hastalık türüdür. Birçok kişi yaşadığı şoku üzerinden atamamasına rağmen gündelik yaşantı içerisinde insan hayatının yaşadığı birçok yaşamsal faaliyetlere zarar vermektedir. Kanser her yıl artış göstermekle beraber birçok insan üzerinde risk faktörü meydana getirmektedir. İnsan hayatını fazlasıyla olumsuz yönde etkileyen kanser hastalığı çevresel faktörler, sinir, stres, kötü alışkanlıklarla katlandıkça fazlasıyla artış göstermektedir. Kanserin kişiler üzerinde oluşum süreci ve tedavi yöntemleri devamlı olarak takip edilmekle birlikte fazlasıyla dikkat edilmesi ve kişinin kendisine özen göstermesi gereken insan hayatında birçok problemli faktörü meydana getiren bir durumdur. Her yıl tıp, kanser hastalıkları üzerine tedavi yöntemleri geliştirmekte bununla beraber kişilerin hastalık neticesi yapılacakları doktoru ile tartışıp konuya hâkim olması gerekmektedir.  Kanser tedavisi kişilerin hayatında büyük bir yer tutmasının yanı sıra Adjuvan tedavi yöntemi de, kanser hastaları üzerinde uygulanan ana uygulamalara yardımcı bir tedavi yöntemidir. Kanser hastaları için tedavisi süreci, kanser oluşumu hasta ve yakınları tarafından yaşanılacak olan en zor süreç niteliğindedir. Doktorların günlük hayatlarındaki terimleri Latince, İngilizce tıbbi terim kullanmaları kanser olan kişilerle arasında yaşanılabilecek olumsuz iletişime sebep olabilmektedir. Doktorların devamlı olarak kullanılan tıbbi terimlerine ilk defa kanser hastası olan kişi veya kişiler hâkim değilse eğer hastalık hakkındaki birçok detayı anlamalarına sebebiyet verebilir. Adjuvan tedavi yöntemi yapılan uygulamalara ek yardımcı olacak nitelikte kullanılan bir tedavi yöntemidir.

kanser

Kanser hastası olan kişinin kanser hastalığını kişi üzerinde yenileme imkânını ele alarak hastayı tıbbi onkolog’a yönlendirir. Hastalık her kişi üzerinde farklı bir yapıda bulunduğu için kanser hastalarında oluşan kanser tekrar yenileyecek manasına gelmez. Kanserin kendini yenileme ihtimali bulunan kişiler üzerinde hormonal tedavi, kemoterapi ve akıllı ilaçlar verilerek devam edilir. Koruyucu tedavi olarak yapılan bu uygulamalar tümüyle vücut üzerinde etkilerin oluşumuna sebebiyet verebilir, sistemik tedavi yöntemleridir. Adjuvan radyo tedavi uygulamaları ise kanser hastalarında bölge yenileme ihtimaline karşı, ileri derece kanser olan kişiler de tümörün tekrar oluşmasını ve yenilemesini engeller. Adjuvan tedavi uygulanan kişiler üzerinde farklı olarak yan etki gösterebilir. Enfeksiyon riski, bulantı, kusma, saç dökülmesi, kan değerlerinde düşüş sağlayabileceği gibi genç ve çocuklarda yumurtalıkların fonksiyonlarını bozacak dereceye getirebilmekte ve ileride böyle bir problemle karşılaşmamak için önlem alınmalıdır. Hormon tedavilerinde en çok gerçekleşen yan etkiler ise ilacın özelliğine göre değişim gösterirken ateş basması, saç kayıpları, kemik erimesi ve kas- eklem ağrıları olarak görülebilir niteliktedir. Ortaya çıkacak durumlar göz önüne alınarak, hastalar tarafından doktorla görüşülerek önlem alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |