Ağız kanseri belirtileri nedir?

Ağız kanseri belirtileri nedir?

Günden güne bizleri tedirgin eden ve sağlığımızın tehdit unsuru haline gelen ağız kanseri hastalığı daha çok 40 yaş üstünde ve ortalama olarak erkeklerde kadınlara nispeten iki kat fazla görülmektedir. Ağız kanseri belirtileri genellikle dil, dilaltı, ağız tabanı, yumuşak damak alanı, dudak ve diş eti bölgesinde teşhis edilmektedir.

Bununla birlikte düzenli bir şekilde diş sağlığınızı kontrol etmek amaçlı diş hekimlerine gidilmelidir. Böylece ancak hekimler tarafından erken teşhis durumu gerçekleştirilir. Eğer erken teşhis durumunda geç kalınırsa hastalık yayılarak ağrılara, ağızda hareket kısıklığına, daha da geç kalınırsa tedavi sonrası düzelme durumu olmayan fonksiyon kaybına hatta ölümlere sebep olabilir.

Ağız kanseri

Bu nedenle doktora ve diş hekimine düzenli olarak muayene olunmalıdır. Önemle dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da kendinizce fark ettiğiniz belirtilerdir. Özellikle bahsedeceğim belirtilere rastlarsanız vakit kaybetmeden uzman doktorlara danışınız bu belirtiler; dudaklarınızda, diş etlerinizde veya ağız bölgenizde kanayan ve geç iyileşen yaralar, çiğneme veya yutma güçlü çekince, ağzın herhangi bir yerinde uyuşukluk ve his kaybı olur.

Diş etlerinde, dilde veya ağız içinde beyaz benekler çıkınca, yanakta dil ile hissedilebilen şişkinlik veya kalınlaşma, çene şişkinliği, boğazda neden oluştuğu bilinmeyen acı ve bir şeyin takılması hissi son olarak da ses değişikliği ağız kanseri belirtileri olarak tespit edilmiştir.

Ağız kanserinin en büyük tetikçisi olarak sigara ve tütün ürünlerini, aşırı alkol tüketimini ve ağız diş sağlığına önem vermememiz bizleri riskli duruma sokuyor. Oysaki ağız kanseri belirtileri bu seviyeye gelmeden öncelikle ağız ve diş sağlığımızı önemsemeliyiz. Her gün düzenli olarak diş hekimimizin önerdiği adımları uygulamalıyız günlük olarak yumuşak bir diş fırçası ile birlikte dişlerimizin bakımına önem göstermeliyiz.

Ağız kanseri belirtileri

Yine günlük olarak meyve tüketilmelidir, eğer ağız kuruluğu çekiyorsanız şekersiz sakız veya doktorunuzun ağız kuruluğunu önleyici önerdiği ilaçları alabilirsiniz. Diş hekiminiz tarafından bu durumlarda dişlerinizi korumaya yönelik flor jeli uygulamasını isteğiniz sonucunda yaptırabilirsiniz. Bu konuda bilinçli olarak ağız sağlığımıza önemle dikkat etmemiz gerekmektedir. Unutmayalım ki hayat sağlıkla güzeldir.

 

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |