Ağız Kokusunun Nedenleri ve Nasıl Giderilir

Ağız Kokusunun Nedenleri ve Nasıl Giderilir

Çocuklar arasında daha yaygın olmakla birlikte her dört kişinin birinde görülme sıklığı olan ağız kokusunun sebepleri arasında diş eti rahatsızlıkları, bademcik ile ilgili iltihap olması, metabolizma bozuklukları, böbrek veya karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı ve akciğerde enfeksiyon bulunması olabilir. Ağız kokusu oluşması bu bölgelerden birinde olabilecek rahatsızlıklara ilişkin bir ipucu olabilir.

İletişim kurarken başka kişilere dönük veya yakın olmayı engelleyen ve doğal olarak iletişimin doğasını bozan unsurlardan biri olan ağız kokusu ağız içerisinde yer alan bakterilerin bıraktıkları sülfürlü bileşikler nedeniyle meydana gelir. İnsan yaşamını önemli derecede olumsuz etkileyebilecek olan ağız kokusunun nedenleri ve tedavisi ne olabilir?

agiz-kokusu-2

Ağız Kokusu Neden Olur?

Dilin pürüzlü yapısı sebebiyle, arka tarafında biriken besin artıkları ve bakterilerden kaynaklanan sülfürlü bileşikler ağız kokusuna neden olur. Bunu engelleme konusunda günlük hayatta yapılabilecek en kolay şey, dişlerin bakımının iyi yapılmasıdır. Zaman zaman olabilen diş eti rahatsızlıkları da ağız kokusu yaratabilir. Diş etlerinin geniş olması bu kokunun oluşumunu kolaylaştırır ancak tedavisi kolaydır.

Ağız Kokusunun Diğer Sebepleri

Reflü, sindirim kanalı iltihabı, akciğer iltihabı, mide ülseri, sindirim sistemi darlığı, kronik faranjit,  kronik sinüzit, kronik bademcik iltihabı, metabolizma bozuklukları, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak ve açlık ağız kokusunun diğer nedenleri arasındadır.

Ağız Kokusunun Sebebi Ağız Boşluğu ise Ne Yapılabilir?

Olası diş ve diş eti rahatsızlıkları için tam muayene yaptırılmalı ve uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Ağız temizliğine önem verilmelidir. Dil üstü ve altı dâhil olmak üzere diş fırçalamayı ihmal etmemeli, diş ipinin yanı sıra ve gargara da kullanılmalıdır.

Ağız kuruluğu var ise bol su içilmelidir.

Şekersiz veya naneli sakızlar tükürük salgılanmasını arttırdığı için ağız kokusu için günlük çözümlerdendir. Ayrıca elma tüketmek veya eczanelerden alınabilecek maydanoz kapsülleri de ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

Halitosis: Oral Kaynaklı Olmayan Ağız Kokusu

Kulak-burun-boğaz ve sindirim sisteminden kaynaklı olan halitosise, bağırsak gazları da neden olabilmektedir.

agiz-kokusu-1

Ağız Kokusunun Tedavisi

Diş sağlığını bozan gömülü dişler, çürükler, kırık dolgular veya uygun olmayan köprülerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Diş eti hususundaki olası problemler için düzenli olarak diş hekimine uğramak gereklidir.

Araya kaçan yiyeceklerin ağız kokusuna neden olmaması için, protez kullananların uyumadan önce protezlerini çıkarmaları gerekmektedir.

Dişlerde yiyecek artığı kalmaması ve bakteri plağı oluşmaması için günde en az iki kez diş fırçalamak gereklidir. Dilde de bakteri oluşumunu önlemek için dili fırçalamak önemlidir.

Ağız kokusunu engellemesi açısında tükürük salgılanmasını arttırmak için şekersiz sakız çiğnenebilir.

Ağız kuruluğundan ötürü oluşan ağız kokusu için bol su içilmeli veya su içeren domates, çilek, karpuz gibi besinler tüketilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |