Akciğer Kanseri 1. Evre

Akciğer Kanseri 1. Evre

Akciğer Kanseri 1. Evresi

Akciğer kanseri 4 evreden oluşan ciddi bir hastalıktır. Birinci evre akciğer kanserihenüz lenf bezleri ve başka organlara yayılmamış durumdaki tümöre işaret eder. Tümörçapı bu aşamada küçüktür. Bu noktada evrelerin nasıl belirlendiği konusuna da değinmekte yarar var. Bu kriterler:

  • Kanserin çapı ve yerleştiği bölüm: Kanserlerin bulundukları yere göre büyüklükleri değişebilir. 2 cm olan tümör ve 5-8 cm büyüklüklerdeki tümör farklı evrelere işaret eder.Ayrıca yerleştiği yer bakımından, ana nefes borusuna yerleşen tümörle akciğerin kenarındaki küçük bir tümörün evreleri farklı olacaktır.
  • Lenf bezlerine yayılma durumu: Lenf bezleri de kendi içerisinde iki farklı gruba ayrılmaktadır. Akciğerin içinde yer alan lenf bezleri ve ana nefes borusu yanında- altında, vs. olan lenf bezleri şeklinde sınıflandırma yapılır.Yayılmaen kadarileriyse evre de o kadar yükselmiş demektir. Yayılmaolmaması iyi bir durumdur
  • Farklı organlara yayılma durumu: Teşhisin gecikmesidurumunda görülür. Beyin, kemikler, böbrek üstü bezler vs. yayılabilir. Hastalar bu durumda ileri derecede zorluklar yaşayabilir.

Tedavi Yöntemleri ve Riskler

Henüz yeni tespit edilenakciğer kanserigenelde hastanın bir yakınması olmadan tespit edilebilir.Sıradan bir checkup sırasında da tespit edilebilmektedir.  Kanser bu aşamada 5cm boyutunu geçmemiştir ve yayılma söz konusu değildir.Tedavi olarak tümörün çıkarılması ile gerçekleştirilir.  Kapalı endoskopik yöntem tercih edilmektedir. Ameliyat sonrasında herhangi bir şekilde kemoterapi gerekmez. Hasta 5 gün içinde genelde taburcu olur. Sonraki 2 haftada da normal aktivitelere devam edilebilir.Bu aşamada yapılan tedavi sonrasında hastalar %80 oranında hayatta kalmaktadırlar. Risk derecesi düşük bir evredir. Ancak düzenli kontroller devam etmelidir. İstatistiki olarak 5 yıl yaşam şansı%49 civarındadır, ancak bu rakamlar hastanın 5 yıl ömrü olduğunu göstermez. Çok uzun süre yaşayan hastalar vardır.

 

Akciğer kanseri 1. evrede tespit edilen kitle belli bir büyüklüğe ulaşır ve tümörün büyüklüğü ve çapı belirlenir, bu süreç içerisinde yapılan ilk tespit olarak akciğer kanserinin birinci evresi başlamış olur. Kitle metestaz olarak yayılmaya başlar, gün geçtikçe büyüyen kitle diğer organlara yayılmaya başlar. Öncelikle tespit edilen tümör 3 – 5 cm üzerinde değil ise henüz  yayılmaya başlamamıştır. Akciğer kanseri evresini belirlemek için gerekli tahliller sonucu çıkan evre tanımlaması yapılır.

akciger kanseri 1. evre

Akciğer kanserinin 1. evrede yapılan ilk tespit hastaya uygulanacak tedavi erken olduğu için yapılacak olan ilaç tedavisi erken cevap verecektir. 1. evrede olan  metastaz olmamış, yani organlara sıçramaması durumunda kitle ameliyat ile lenf bezi, kitle dokuları temizlenir. Doktorunuzun tedavi yöntemine göre ameliyat sonrasında ışın tedavisine gerek duyulabilir.

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis her zaman tedaviye hızlı cevap almaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |