Akciğer Kanseri 4. Evre

Akciğer Kanseri 4. Evre

Akciğer Kanseri 4. Evresi

Akciğerlerde kötü huylu hücrelerin tümör oluşturması sonrasında oluşan akciğer kanseri farklı aşamalarda meydana gelebilmektedir.İlk aşamada yayılma görülmez ve küçük çaplı bir tümör vardır. Ameliyatla kolayca alınabilir.Diğer aşamalarda değişik miktarlarda yayılma görülür ve üçüncü aşamada ameliyatla geçme şansı azalır. Çünkü akciğer çevresine ve bazı organlara yayılacak kadar büyümüştür. Son aşama olan 4. Evre akciğer kanseri ise tümörün en büyük ve riskli olduğu aşamadır.

4.Evre Akciğer Kanseri Özellikleri

Bu aşamada kanser akciğer dışındaki vücudun başka organlarına yayılmıştır. Kendi içerisinde küçük hücreli olmayan ve küçük hücreli akciğer kanseri şeklinde sınıflandırılmaktadır.

  • Küçük hücreli olmayan 4. Evre akciğer kanseri: Ameliyat bu noktada tercih edilmez, yayılan kanserlihücreler çok fazladır. En ideal tedavi yöntemi hedefe yönelik, immunoterapi ve radyoterapidir. Hedefe yönelik tedavide akıllı ilaçların kullanımı tedaviden alınacak olumlu sonucun olasılığını artırır. Bu ilaçların kullanımı gelişigüzel olmayacaktır, öncesinde biyopsi yapılan tümörlü hücreden EGFR, ALK ile ROS-1 gentestleri uygulanır. Çok özel durumlarda ameliyat yararlı olabilmektedir. Sadece bir yayılma olması ve bunun datedavi edilmiş olması gibi durumlarda bu fayda sağlanabilir. Tedavi başarısının genel olarak en düşük olduğu bir evredir.
  • Küçük hücreli 4. evreakciğerkanseri: Bu evrede kemoterapi ve ilaç tedavisi ile radyoterapi uygulanmaktadır. Akıllı ilaçların kullanımı tedavinin diğer evreyegöre başarısını artırır. Hastaların yaklaşık 4’te birinde bu yöntem uygulanabilmektedir ve her kişinin uzmana bu konuda danışması önerilir. Butedavilerde hastanın konforunu koruma hedeflenir. Nefes darlığı sorunları, ağrılar ve anormal zayıflamalar için özel tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalığın bu aşamasında alternatif tedaviler genelde fayda sağlamaz. Hasta yakınlarının bu konuda hassas davranmaları ve dikkatli olmaları önerilir. Aynı mantıkla belki yararı olur şeklinde düşünerek ameliyat da maalesef uygun değildir.  Beyinde tek yayılma durumu dışında uygulanan ameliyatların hiçbirinden başarı alınamamıştır.

YaşamSüresi ve Riskler

Hastalık için yapılan tedavilerle beraber merak edilen konu yaşam süresinin ne kadar olduğu sorusudur. İstatistiksel olarak diğer aşamalardaki oranlara göre en düşük rakamların görüldüğü söylenebilir.Ancakakıllı ilaç tedavileri ardından %14 ve %1’lik yaşam sürelerinin daha fazla olması mümkündür. %14’lük olan oran 1 yıllık yaşam oranıdır. %1’lik oran ise 5 yıllık yaşam şansıdır. Hastaların genellikle kurtulma şansları üzerindendeğerlendirmegerçekleşmektedir. Hasta yakınlarının olabilecek en doğru tedavi için mücadele etmeleri ve kendilerini farklı olasılıklara hazırlamaları önerilir.

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanseri 3. Evre başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |