Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Akciğer kanseri, dünya üzerinde en fazla ölüme neden olan kanser türüdür. Bu kadar yüksek ölüm oranına sahip olmasındaki en önemli olgu, hastaların yaklaşık olarak %25’i belirtilerden yoksun şekilde bu hastalık ile yaşayarak, artık erken teşhisinde ve tedavisinde geç kalınmasından kaynaklanmaktadır. İki tip akciğer kanseri görülmektedir. Küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan, akciğer kanseri olarak adlandırılır. Bu ayrım ancak mikroskop üzerinde inceleme ile belli olur ve yayılmalarına göre tedavi şekilleri de farklıdır.

Akciğer kanserinde, her iki cinste de belirtilerin dikkatli şekilde takip edilmesi ve gerekiyor ise düzenli kontrollerden geçerek, erken tanı konulması oldukça önemlidir. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, daha yaygın bir türdür. Küçük hücreli akciğer kanserine, yulaf hücresi kanseri de denilmektedir. Bu tip kanser, diğerine göre daha hızlı seyreder ve daha hızlı bir şekilde çevre organları etkiler. Akciğer kanserine sebep olan tümör, öncelikle kendi ortamında gelişir ve beyin, kemik ve dolaşım sistemi gibi diğer organlara geri dönüşü olmayan etkiler bırakır.

Akciğer Kanserine Yakalanma Konusunda Risk Faktörleri

Akciğer kanserinde risk, tek bir konuya bağlanamamaktadır. Tıbbi araştırmalar gereği, çok fazla sebep ve risk faktörü tespit edilmiştir. Çoğunlukla tütün mamulleri başlıca sebeptir.

Sigara

Tütün ve hazır sigara kullanımı, doğrudan akciğer kanseri oluşu üzerinde etkilidir. İçeriklerindeki kanserojen maddeler, akciğerdeki hücrelere kalıcı hasarlar verir. Bu süreç doğrultusunda, sigaraya başlama yaşı, tükettiği miktar, sigara kullandığı süre ve sigara dumanını ne kadar çektiği ile ilişkilidir. Sigaranın ne kadar zaman tüketildiğine bakılmaksızın bırakılması, risk faktörünü doğrudan ortandan kaldırmaktadır. Aynı şekilde ham tütün, puro ve pipo kullanımı da aynı etkiye sahiptir.

Asbest

Bir çeşit mineral olan ve bazı endüstrilerde kullanılan asbest, patüküler olarak ayrılma eğiliminde olan bir durumdadır. Hava da serbestçe dolaşarak, solunması ile akciğerlere kadar ulaşabilir. Solunan asbest ciddi şekilde akciğer hücrelerine zarar verir ve kanser oluşumunda oldukça ciddi şekilde rol oynar. Yapılan tıbbi araştırmalar sonucu görülmüştür ki, asbeste maruz kalanların akciğer kanserine yakalanma riski, 4-5 kat daha fazladır. Özellikle asbestle ilgili işlerde görev yapanların, sigara kullanması riski daha fazla arttırmaktadır.

Hava Kirliliği

Hava kirliliği de, akciğer kanseri üzerinde etkili olan risk faktörü arasındadır. Tıbbi olarak tam tarifi olmasa, da diğer akciğer hastalıklarının hücreler üzerindeki tahribatı ile kansere çevirme olasılığı olduğu bilinmektedir. Özellikle verem hastalığı tedavi edilmiş olsa bile, akciğerdeki hasarlı alanda kanser oluşumu riskinin olduğu bilinmektedir.

Radon

Tehlikeli kimyasal ve radyoaktif bir gaz olan radon, kokusuz, renksiz ve tatsızdır. Doğada gerekli koşular oluştuğunda kendiliğinden meydana gelir. Kendisi gibi radyoaktif bir madde olan uranyumun bozulması ile oluşur. Özellikle kapalı mekanlarda, radon gazının kaynağı yeraltındaki toprak ve uranyum yapısı ve yapılarda kullanılan bazı malzemelerdir. Evlerin yapıldığı arazilerin depreme dayanıklılığı kadar, uranyum miktarının da araştırılması oldukça önemlidir. Kış aylarında evlerin ısıtılması sonucu, radon gazı miktarında da artış olur. Radon gazının doğrudan solunması, sigara kadar etkilidir. Ancak miktarı da önemlidir. Amerika’daki araştırmalar, yıllık olarak 20.000 kadar insanın radon gazı sebebiyle, akciğer kanserine yakalandığı ve öldüğü belirlenmiştir.

Hasta Geçmişi

Daha önce akciğer kanserine yakalanıp erken tanı ile tedavisi gerçekleşerek iyileşenlerin, tekrar bu hastalığa yakalanma oranı oldukça fazladır. Ayrıca risk faktörleri içerisindeki durumları yaşayan, fakat farklı kanser türüne yakalanmış olanların, akciğer kanserine yakalanmaları da mümkündür.

akciger kanseri belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tanı

– Sürekli olarak artan yönde seyreden öksürük

– Sürekli göğüs ağrısı

– Öksürükle birlikte kanlı tükürük

– Zamanla artan nefes darlığı

– Sıklıkla bronşit ve zatürre hastalıklarına yakalanmak

– Yüz ve boyun bölgesinde şişlik

– Kilo kaybı

– İştah kaybı

– Çabuk yorulma ve sürekli yorgunluk hissi

Bu belirtiler akciğer kanseri veya kanser kadar ciddi durumların kaynağı olarak bilinmektedir. Bu belirtilerin bir kaçını yaşayanların, uzman doktor kontrolünden geçmesi oldukça önemlidir. Eğer kanser vakası baş göstermiş ise, erken tanı ve tedavi için kontrollerden geçmek gerekir. Tanı için uzman doktor birçok tetkik ve test uygulaması yapmalıdır. Hastaya ilk olarak risk faktörlerinden hangilerine maruz kaldığı sorulur. Detaylı röntgenler çekilir ve bazı testler yapılır. Bu testlerin başında sputum sitoloji( balgam testi) gelir. Bu test akciğer kanserinin tespiti için oldukça etkili ve basit bir testtir. Şüphelerin artması durumunda, doku testi yapılır. Biyopsi ile alınan örnekler, uzman patologlar tarafından incelenir. Doku incelemesi için alınacak örnek için, Bronkoskopi, Torasentez, Trakotomi, İğne Aspirasyonu gibi teknikler uygulanır.

Artık kanser belirlenmiş ise hangi evrede olduğu araştırılır. Evrelendirme ile tedavi şekli belirlenir ve ilk olarak risk faktörlerinin ortadan kaldırılması söz konusudur.

akciger kanseri tedavisi

Akciğer Kanserinde Tedavi

Akciğer kanseri tedavisinde birçok ilaç ve evrenin gerekli gördüğü kemoterapi, ışın tedavisi, foto dinamik uygulamaları ve cerrahi yöntemler uygulanabilir. Burada önemli olan, tanı sırasında hastalığın hangi evrede olduğudur. Kanser tedavilerinin hastalar üzerinde ciddi yan etkiler gösterdiği de unutulmamalıdır. Mutlaka belirtiler ışığında, doktora başvurarak gerekli araştırma ve kontrollerin yapılması, erken tanı ve kolay tedavi için önemlidir

Kaynak:

http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/lung-cancer

http://cancer.osu.edu/cancer-specialties/cancer-care-and-treatment/lung-cancers

http://lungcancer.ucla.edu/

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Akciğer Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |