Akciğer Kanseri Belirtileri ve Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Yaşam Süresi

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde en sık rastlanan kanserlerin başında akciğer kanseri gelmektedir. Akciğer kanserinin başlıca nedenleri arasında sigara gelmektedir. Ancak sadece sigarayla sınırlı kalmamak gerekir. Çünkü yaşadığımız ortam da bu açıdan çok önemlidir. Örneğin hava kirliliği bulunan yerlerde zamanla düzensiz solunum ortaya çıkmakta ve kansere yakalanma riski daha çok artmaktadır. Bunun yanı sıra öksürük ve hırıltılı solunum gibi durumlar da bu kanserin tetikleyicisi konumun da bulunmaktadır. Özellikle aşırı öksürük ve kanlı balgam gibi durumların uzun sürmesi halinde derhal en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir. Çünkü akciğer kanserin de sigara dışında en açık şekilde bu belirtiler görülebilmektedir. Bunların dışında göğüs ağrısı, parmaklarda çoraklaşma, nefes darlığı, iştahsızlık ve aşırı kilo kaybı gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.

Akciğer Kanserine Yakalanmış Bireylerin Yaşam Süresi?

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde akciğer kanserine yakalanmış kişilerin yaşam süresi uzatılmasına rağmen geç yaşlarda özellikle de 60 yaş üstü bireylerde daha çok görüldüğü için ölümlere neden oluyor. Çünkü önceki yıllarda sigara içen bu bireyler kansere yakalandıkları zaman çok büyük solunum sıkıntısı yaşadıkları için ölüm riski de artmaktadır. Ancak tedavi aşaması erken başladığı takdirde yaşam süresi uzatılabiliyor.

Akciğer kanserine yakalanmış kişilerin yaşam süresinin tedavi dışında günlük yaşam da yapılabilecek bazı egzersizlerle de uzatılabiliyor. Bunların başında düzenli beslenme geliyor. Çünkü aşırı şekilde besin tüketildiği zamanlar çok büyük solunum riski yaşanılabilir. Ve araştırmalara göre bu kansere yakalanan kişilerin az bir çoğunluğunu obezler oluşturmaktadır.

Ayrıca akciğer kanserine yakalanmış kişilerin yaşam süresi bazen hastalığın evresine göre de değişebilmektedir. Örneğin kanserin 1. evresinde eğer kanser olunan tümör metastaz yapmadıysanız cerrahi yollara başvurulur ve kanserli hücre vücuttan uzaklaştırılır. Bu durumda bulunan hastaların yaşam süresi daha uzundur. Ameliyattan sonra uzun süre yaşama ihtimali de vardır.

 1. Evre de bulunan hastalar ise ilk evreye göre daha riskli bir konum da bulunurlar. Cerrahi operasyon olmasına rağmen yaşam süreleri 1-5 yıl arasında değişebilmektedir. Ancak 5 yıl yaşama süreleri %30 gibi çok az seviyelerde görülmektedir. Çünkü hastalık bu durumda ilerlediği için metastaz yapmış olma ihtimali de yüksektir. Bunun yanı sıra diğer organlara da zarar verdiği için ölüm riski daha yüksektir.
 2. Evre akciğer kanserin de ise yaşam süresi 1 yıl için %35′ lere kadar inmektedir. Bu evrede tümör artık diğer organlara yayılıp zarar verdiği için ameliyat yapmak nerdeyse imkânsız bir durumdur. Bunun yerine kemoterapi tedavisi uygulanır. Bu evrendeki hastaların 5 yıl yaşama oranı ise sadece ‘dur.
 3. Evre akciğer kanseri ise en son ve en tehlikeli evre olarak kabul görmektedir. Kansere neden olan hücre artık metastaz yapmıştır ve etrafındaki tüm organlara dağılmıştır. Hasta ameliyat edilmez. Kemoterapi ve radyoterapi tedavi yolları tercih edilir. Hastanın yaşam süresi 1 yıl içindir.

 

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanseri 1. Evre başlıklı makalemizde Akciğer Kanseri, akciğer kanseri 1. evre ve akciğer kanseri evre 1 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

 1. Herkese merhaba.
  Hastamızın hikayesi Ankara ilinde geçmektedir.
  Akciğer ca hastası olan babam 50 senedir sigara kullanıcısı. Astım rahatsızlığı nedeni ile uzun yıllardır bir devlet hastanesinin göğüs bölümünde kontrol altında. Malüm astım ilaçları kullanıyor.
  Derken, babam artık nefes problemi nedeniyle 10 m. yürüyemez halde bahsettiğim devlet hastanesi (DH) ne gider, rahatsızlığı için astım ilacı verilir, göğüs ağrısıda “kas ağrısı” olarak tanımlanır. (?)
  Sonrasında, Ankara dışındaki bir DH ne gidilir, gidilen doktor ivedi olarak Ankara ya gidilmesini ve göğüs hastalıklarına muayene olunması gerektiğini söyler. Tavsiye dinlenir, Ankara da farklı bit DH’ ne gidilir, uzun bir süreçten sonra (yaşananları yazmaya elim varmıyor. Hastamın çektiği eziyetimi yazayım, zaman kaybından mı bahsedeyim bilemedim. . .) ilgili hastane terkedilir. Tesadüfende olsa bir aracı kanalı ile Ankara da bir Üniv. Hastanesine yatırılııırrr.
  Sizlerle paylaşmak istediğim husus; asıl bundan sonrası, yaşadıklarımı paylaşmak.
  Akciğerde sıvı birikimi mevcut. Hasta 5 metre dahi yürüyemiyoruz. Beklentimiz sıvı drene edilsin , hastamızı taburcu edelim, normal hayatımıza devam edelim. Ancak öyle olmadı. Küçük hücreli olmayan adenokarsinom. Akciğer kanseri. Sıvı alındı, babam bana “hadi yarışalım oğlum” dedi demesinede, ardından akciğer ca teşhisi, içimizde soğuk rüzgarları estirdi.Derken sıvını evde drene edilmesi için akciğere katater takıldı. Sıvı alındığında hastanın durumu stabil, yani herşey normal. Sıvı krem renli, yapışkan bir sıvı. 3 günde 500, 600 , 700ml arasında değişken miktarlarda drene ediliyor.
  Sonrasında Onkoloji ve kemoterapi.
  Haftada 1 kür, toplam 7 hafta.
  4. Kürde sıvının rengi değişti. Önce kırmızımsı renk aldı, sonrasında ise tamamı kan görünümünde bir sıvı oldu.
  Kürler 1 hafta önce bitti. Hale’n akciğer sıvısının tamamı koyu kırmızı kan rengi, hastanın durumu; halsizlik, yürümede zorlanma, nefes darlığı vb gibi olumsuzlukları içermekte. Tomografi çekildi. Doktor ile randevu alındı. Söyleyeceklerini merakla bekliyorum. Sizlerede paylaşırım.
  Saygı ve sevgilerimle

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |