Akciğer Kanseri Kardeşimde Yaşadıklarımız

Akciğer Kanseri Kardeşimde Yaşadıklarımız

2 yıl önce sporcu,enerjik kardeşim zayıflama takıntısı ile aç kalarak rejime başladı , yorgunluk belirtileri gösterdi. Kan değerleri düşük (çoook önemli) çıktı. Hemotoloji dahil değişik branşlarda çare aradık. Sonunda devlet hastahanelerinde kolonoskopi yapılmasına karar verildi. Birincisinde zor alınan randevudan sonra anestezi yapılmadığı için kolonoskopiden yarı yolda vazgeçildi. 2 inci kolonoskopi devlet hastahanesinden torpile rağmen gecikmeli yapıldı, kanserli kısma ulaşılamadan, teşhis konmadan verilen rapor vakit kaybına yol açtı. Bu arada değişik doktorlara gidildi yaklaşık 8 aylık gecikmeyle özel hastahanede yapılan kolonoskopi, ardından başarılı bir ameliyatla hastamız 1 hafta içinde eski sağlığına döndü. Bu arada çekilen MR da akciğerde 1.8 mm lik bir lezyon oluşumu olduğu söylendi ,doktorun ısrar etmemesi,zararının faydasından çok olacağı anlayışımız yüzünden kemotropiye başlanmadı, bu arada 2 defa daha MR çekildi, zor bir yerde olduğu için MR la yapılan biyopsiden her yöne çekilebilen raporla netice alınamadı.

Bunun üzerine bitkisel tedavi ve sağlıklı beslenme yolu ile küçük lezyonu vücudun bağışıklık sistemi ile yok etmesini umduk. Ameliyattan, 8 ay sağlıklı bir yaşamdan sonra aniden çıkan ses kısıklığı, aşırı terleme üzerine çekilen MR ve biyopsi , lezyonun 3.8mm ye çıktığı ve küçük hücreli kanser olduğu teşhisi konuldu. Kemotrapi ye başlamaya karar verdik, akıllı ilaç için laboratuar sonuçlarını almak ve konulan enfeksiyon tedavisi için 1,5 ay kaybettik. Hastahanede 1 haftalık aşırı serum-antibiyotik tedavisi ile kemotrapi alınacak duruma gelip 1 defa kemo ardından radyoterapiye başlandı. Hasta iyileşeceğine yürüyemez, konuştuğu anlaşılamaz hale geldi.Yüzü, kolları şişti. Bu arada akciğerdeki tümörün primer olup, kolon kanseriyle ilgisi olmadığı anlaşıldı. Hasta devamlı yapışkan bir tükürük tükürüyor, nefes almakta zorlanıyordu. Tekrar hastahaneye yatırdık, artık koyu,çok yapışkan bir balgam çoğunlukla gırtlağı kapatıyor ve nefes almayı yemeği zorlaştırıyordu. Vakumla ağızdaki balgamı çekip hastayı rahatlatmayı sağladım, (BUNU DOKTORUN başlatmasını beklerdim) keşki böyle bir cihazın varlığını baştan bilseydim çok önceden nefes almasını kolaylaştırabilirdim.Bir kaç lokmada olsa artık bir şeyler yiyebiliyordu. Bu arada serumla beslenen, aşırı antibiyotik tedavisi alan kardeşimin ağızından alınan kültürden 10 gün sonra alınan sonuç bakteri olmadığıydı. Bu arada genç bir hanım enfeksiyon doktoru, kardeşimin hastahane mikrobu kapmış olabileceğini söyledi.tekrar boğazdan alınan balgam kültürünün neticesini 10 gün sonra almak üzere beklemeye başladık. Bu arada kardeşimin kan değerleri devamlı düşüyor, daha da kötüleşiyordu. Arada 1 gün çok iyileştiği oluyor, devamlı moral verdiğimiz kardeşim kefeni yırttı diye seviniyorduk. Ve son kültür neticesini alamadan nefes darlığı ile kardeşimi kaybettik.

Bunları sizin hastanız içinde faydalı olabilir diye bu kadar detaylı yazdım. En küçük tümör görüldüğünde derhal tıbbi tedaviye başlayın, kemoterapiye karşı soğuk bakışımız bizi bitkisel tedaviye yönlendirdi. Başlangıçta yapılacak kemo, immune sistemi çökmemiş hastayı daha kolay ayağa kaldıracaktır. İleri safhada immune sistemi yok olmuş bir hastanın direnme gücü kalmıyor. Bitkisel destek çok az fayda sağlıyor. Öncelik geçikmeden tıbbi tedavi olmalı.

Akciğer kanserinde hastanın morali ve konforu için tükürerek atamadığı balgamı vakumla boşaltın, hem nefes almasını kolaylaştırırsınız, hemde yemesini. Hastanın olmayan enerjisini boşa harcatmayın.

Ne yazık ki en modern hastahanelerimizde bile hijen konusu ciddiye alınmıyor. Sizi sokmadıkları ameliyathanenin önünde 20-30 dakika gözlem yapın, bakın kimler sokaktan geldikleri gibi içeri giriyorlar. Bir çok başarılı ameliyat, o an için bağışıklığı zayıf hastanın mikrop kapması yüzünden acı ile sonuçlanıyor. Hepinize sabır, sağlıklı günler dilerim, sevdiklerinizi son ana kadar yalnız bırakmayın, yaşama arzuları oldukça tekrar sağlıklarına kavuşabilirler.

Ercüment Ö. 14-12-2013

Admin notu: Sayın Ercüment, Kaybınız için çok üzüldüm, Allah rahmet etsin kardeşinizi..
Yaşadıklarınızı paylaşmanız hasta veye yakınları için eminim çok faydalı olacak..Teşekkür ederiz..

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Akciğer Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

39 yorum

  1. Merhaba hocam, annem 52 yaşında 1 haftadır sabahları kanlı köpüklü balgam çıkartıyor. Balgam da tükürük gibi ama boğazına geldiğini söyleyip öyle cıkartıyor yani tükürük değil balgam ve beyaz köpüklü ortasında genelde gündüzleri bi miktar kan oluyor fakat balgam çıkarma yoğunluğu fazla 3 dkda bir ve kesinlikle öksürük yok sadece boğazına takıldıgını düşünüp onu cıkarmaya calısırken öksürüyor kendiliğinden gelen bi öksürük yok. Dün doktora gitti solunumlarda kulak burun boğazda bi problem olmadığını söylemişler ve göğüs hastalıklarına yönlendirmişler akciğer filmi çekilmiş doktor filme bakmış ve üst taraflarda birşey olmadıgını fakat aşağılarda bişeyler var demiş bronşit olabilir zatürre olabilir dedi ama kesin bişey söylemek için tomografi çekelim dedi dün tomografi çekildi ve sonuclar yarın cıkacak yarına kadar annem içi içini yiyor akciğer kanseri olmakdan korkuyor. Ve balgamda kan oranı biraz artıyor. Balgam öksürüksüz oldugu için bu beni düşündürüyor. Geceleri terlemesi oluyor. Ve anneme sordum bu kanlı balgam ne zaman gelmeye başladı diye üşütmeden sonra gelmiş o zamanlar öksürüyodu hap içip terlemişti geçti ondan sonra kanlı balgam olmaya başlamıs. Öksürüksüz kanlı beyaz köpüklü balgam neden oluyo olabilir? En kısa zamanda görüşlerinizi bekliyorum hocam

  2. şubat 14 2017 o acı günüm. çok uğraştık çok çabaladık lakin teşhis aşamasında kaybettiğimiz zaman ve hastaya verdiğimiz eziyet. şimdi çok iyi anlıyorum ki sadece moral ve ailesel destek lazımmış bize. tek yapmam gereken sen hasta değilsin BABA hadi normal hayatımıza devam edelim demek miş. öksürüğünden balgamından vesair diğer istemediği sıkıntılarından yok muş gibi yapabiliyorsanız ne mutlu size. görmeyin.. ona normal ve hasta değilmiş gibi algılamasını sağlayın. kalan zaman bir gün bile olsa onu hastanede geçirmeyin. çok acı bir tecrübe yaşadım ve gerçekten içtenlikle söylüyorum son günü bile olsa yanınızda olsun.genç olmayan hastalar konusunda düşüncem budur benim . herkese geçmiş olsun yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyorum

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |