Akciğer Kanseri ve Evreleri

Akciğer Kanseri ve Evreleri

Akciğer Kanseri ;Akciğer vücutta solunum görevini üstelenen organdır. Havadan soluduğu oksijeni gerekli organlara göndererek hayatın devamlılığını sağlar. Dokularda bulunan hücrelerin anormal çoğalmaları ile akciğer kanseri denilen hastalık ortaya çıkar. Tıpta metastaz denilen; kanserin yayılması olayına bağlı olarak, hastalığın evresi teşhis edilir. Akciğerde oluşan tümörlü dokunun büyüyüp çevre dokulara yayılmaya başlaması, hastalığın ilerlediği anlamına gelmektedir. Hastalığı ilk evrelerde yakalamak için; inatçı öksürük ve geçmeyen halsizlik gibi erken dönem belirtilerine dikkat etmek gerekiyor.

Akciğer kanseri, yapılan mikroskobik incelemelerde; kanserin görünüş şekline bağlı olarak 2 ana gruba ayrılır.

  1. Küçük Hücreli (Yulaf Hücreli) Akciğer Kanseri
  2. Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri Evreleri Nelerdir?

Akciğer Kanserinde, hastalığın hangi aşamada olduğunun belirlenmesi için evreleme yöntemi uygulanır. Bunun için; akciğer filmi, tomografi veya MR görüntülemesi, kemik taraması ve yayılma yapan evrelerde beyin tomografisi gerekebilir.Tüm bu tetkikler sonucu elde edilen doneler, hastalığın evresini ve türünü teşhis etmekte önemlidir. En önemli bulgular;

  1. Akciğerde oluşan kanserli dokunun büyüklüğü ve bölgesi
  2. Büyüyen kanserli dokunun çevre dokulara yayılma derecesi

Akciğer kanserine yakalanan bir hastada, bazı semptomlar da, hangi evrede olduğunun göstergesi olabiliyor.

Akciğer Kanseri Evre 1

Hastalığın semptom ve belirti vermediği, bu yüzden teşhis edilmesinin de zor olduğu bir süreci kapsar. Kanserli hücrenin boyutu 5cm’den daha küçük olduğundan, en yakın dokulara dahi metastaz yapmadığı ilk evrede teşhis edilen kanser, çok daha başarılı bir tedavi süreciyle sonuçlanıyor.

Akciğer Kanseri Evre 2

Yapılan araştırmalarda; akciğer kanserinin 2. evresinde olan hastaların %48’inin (1 yıl) daha uzun yaşadıkları ortaya koyulmuştur. Kanserli dokunun çapı 5-7 cm. arasındadır. Bu aşamada kanser türü küçük hücreli olmayan durumlarda kanserli lobun çıkartılmasına yönelik cerrahi tedavi uygulanıyor. Cerrahi uygulama endoskopik yöntemle yapılmakta ve ameliyat sonra genellikle kemoterapi uygulanmaktadır.

Akciğer Kanseri Evre 3

İngiliz Kanser Araştırmaları Merkezi’ne göre akciğer kanseri 3. Evresinde 1 yıl sağ kalma oranı %35 olarak belirtilmiştir. Hastalığın ağırlaştığı bu aşamada, kanserin lenf bezlerine yayılma derecesi araştırılır. Ayrıca diğer organlar üzerine yayılma olup olmadığı da incelenir. Kanserli doku, bu aşamada 7 cm. ve üzeridir. Genellikle kanserin yayılma yaptığı bir evredir. Tedavi sürecinde; kemoterapi ve radyoterapi teknikleri uygulanır. Akciğerde büyüyen kanserli doku eğer lenf bezlerine metastaz yapmadan yakalanırsa, cerrahi müdahaleye de imkan verebilmektedir.

Akciğer Kanseri Evre 4

Hayatî tehlikenin en yüksek olduğu ve yayılma derecesinin en büyük olduğu bu evrede; kemik, beyin, karaciğer ve yumuşak dokular olmak üzere birden fazla bölgede yayılma görülür. Bu aşamada ameliyat düşünülmez. Cerrahî müdahalenin yapılamadığı bu süreçte daha çok hedefe yönelik ilaçlarla, kanserli hücrelere savaş açılır. Bu evrede de kemoterapi yöntemi, uygulanan diğer tedavi seçenekleri arasındadır. Bazı durumlarda, radyoterapi ile yayılma olan bölgelere tedavi uygulanır.

Bir önceki yazımız olan İnce Bağırsak Kanseri Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |