Akdeniz Tipi Beslenmenin Kanser Üzerindeki Olumlu Etkileri

Akdeniz Tipi Beslenmenin Kanser Üzerindeki Olumlu Etkileri

Kanserin son yıllarda fazlasıyla artış göstermesi tıp dünyasında fazlasıyla ilerleme kaydetti. Fakat yapılan araştırmalarda düzensiz ve dikkatsiz beslenme faktör olarak kanser oluşumunu tetikleyen bir durumu gözler önüne sermekte. Kanserin oluşumuna neden olan çevresel faktörler, ekonomik sıkıntılar, sinir, stres hayatı fazlasıyla olumsuz yönde etkilemekte. Yapılan araştırmaların gözler önüne serdiği beslenme tipinde etkisi kanıtlanmış olan Akdeniz tipi beslenme kanser, damar hastalıkları, diyabet ve obezite gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasında ve yakalanma riskini ortadan kaldırdığını gösteriyor. Akdeniz tipi beslenme, çok sağlıklı olmasının yanı sıra yaşlanmayı da yavaşlatma konusunda büyük avantaj sağlıyor.  Kansere karşı koruma sağlayan Akdeniz tipi beslenme, Akdeniz diyeti olarak da biliniyor.

akdenız

Akdeniz tipi beslenme, tahıl, sebze, baklagiller, kabuklu yemişler, balık ve zeytinyağı tüketimini ağırlıklı olarak kapsıyor. Fakat Akdeniz tipi beslenme, trans yağları, kırmızı eti, süt ve süt ürünlerinin az ve düşük seviyede tutulduğu beslenmeyi ön görüyor. Bu konu da birçok çalışma yapılmış, Akdeniz insanlarında kalp-damar hastalıklarının, obezite, diyabetin az seviyede görülmesine dikkat çekilmiştir. Düzenli beslenmenin büyük rol oynadığı Akdeniz tipi beslenme antioksidan etkileri olması sebebiyle, sağlıklı yaşama etkisi olabileceği düşünülerek araştırmalar yapılmaktadır. Akdeniz tipi beslenme, üzerinde yapılan araştırmalarda 42-70 yaşları arasındaki bayanlarda 4700 bayana ait araştırmalarda beslenmeye uygun olarak belirlenmiş, kan testleri ile telomer uzunlukları tespit edilmiştir.  Akdeniz tipi beslenme tarzı birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiş ve uygulanmıştır.

Akdeniz Tipi Beslenmenin Kanser Üzerindeki Olumlu Etkileri konulu yazımızda Sayın Prof.dr.Mustafa Özdoğandan esinlenmiş bulunmaktayız.

http://www.drozdogan.com/prof-dr-mustafa-ozdogan-tibbi-onkoloji-uzmani-makaleler.html

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |