Alerji belirtileri nedir?

Alerji belirtileri nedir?

Alerji Nedir?

Günümüzde hemen her aileden bir veya birkaç kişi çeşitli alerjilere sahiptir. Peki nedir bu alerji? Alerjiyi genel olarak tanımlayacak olursak, aynı koşullar içinde bir kişi için zararsız olan herhangi bir şeyin bir başka kişi için zararlı olduğu her şey diyebiliriz. Bakteriler, gözle görüşmeyen akar böcekleri, küf mantarları, zehirli böcekler, hayvan tüyleri, bazen ise bir yiyecek bizi alerji hastalığına doğru götüren nedenler içinde gösterilebilir. Alerjilerin genetik olduğuna inanılsa da bazı durumlarda genetik olmadan da yakalanıldığı gözlemlenmiştir. Çok basit olarak görsek bile önemli rahatsızlıklar içinde yer almaktadır. Çünkü basit bir burun akıntısı gibi sonuçları var gibi düşünülse de bazen çok daha büyük sonuçlar doğuran bir hastalıktır. Şimdi alerjiyi daha detaylı bir şekilde tanıyacağız.

Alerji Nasıl Ortaya Çıkar?

İnsanların çok güçlü ve duyarlı bir bağışıklık sistemi mevcuttur. Bu sistem çevredeki her türlü alerjiye sebep olacak nedenlere karşı korunmak için çeşitli reaksiyonlar vermektedir. Bu durum zararlı olan maddelerin vücuda girişini engeller ve zararı ortadan kaldırır. Eğer kişide alerji durumu var ise, bu tip reaksiyonlara karşı aşırı reaksiyon gösterir ve vücut için zararlı olmasa dahi bu etkenleri bir zarar olarak görür. Sağlıklı bir insanla, alerji rahatsızlığı olan bir insanın durumlara vücut tepkisi bu şekilde farklılık göstermektedir. Sebebi tam belli olmasa da alerjik hastalıkların aileden gelen bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz.

Alerji belirtileri şunlardır diyebilmek için, kişilerin kendi vücutlarını iyi tanımaları ve kendilerinin nelere karşı nasıl tepkiler verdiklerini iyi gözlemleri gerekir. Her türlü etken her insanda farklı alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. En basit örnek olarak bir toz bir kişiye hiç dokunmayabilir. Bir kişide nezle, hapşırma gibi belirtiler gösterirken, diğer kişide kabarcıklar çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple kendi vücudumuzun neye nasıl tepki verdiğini en iyi kendimiz çözebiliriz. Alerji belirtileri olarak, zor nefes alıp verme, tıkanma, nefes darlığı, kaşıntı ve şişlikleri örnek gösterebiliriz. Bazı durumlarda çok beklenmedik belirtilerde olmaktadır. Her kişiye farklılık gösterir. Bazen belli bir yaştan sonra bile vücut alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir. Alerjiniz yok gibi gözükse de ilerde alerji olmayacaksınız diye bir kaide yoktur.

alerji

Alerjiye Neler Sebep Olmaktadır?

Alerji hiç beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bazen doğal bir ortamda dokunmuş olduğunuz bir çiçek bile sizin alerjinizi ortaya çıkarabilir. Yine aynı şekilde kullanmış olduğunuz bir parfüm vücudunuza aniden dokunabilir ve belirgin belirtiler verebilir. Görüldüğü üzere hem doğal çevreden, hem de kimyasal bir üründen hiç beklenmedik şekilde uyarılar alabilmemiz mevcut.

Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik Rinit hastalığı, alerjinin en çok bilinen türü olarak kabul görülebilir. Neredeyse tüm ülkelerde nüfusun yüzde yirmisi gibi büyük bir oranında görülmektedir. Ortalama olarak 10 yaşında başlayan bu hastalık, hastalık türleri arasında en çok rastlanan 6. Hastalık olarak adlandırılmaktadır. Görebiliyoruz ki alerji hayatımızda önemli bir yer kaplayan hastalıkların başında geliyor. Çocukluk döneminde daha sık olarak erkeklerde görülse de ilerleyen yaşlarda her iki cins içinde görülen bir rahatsızlıktır. Eğer Alerjik Rinitiniz söz konusu ise senelerce bu hastalık ile birlikte yaşayacaksınız demektir. Çünkü çabuk geçen bir hastalık türü değildir. Alerjik Rinit hastalığı insanın sağlığını tehlikeye düşürecek bir hastalık olmamakla birlikte, yaşam kalitenizi oldukça düşüren bir hastalıktır. Bu sebeple önlemlerinin alınması ve tedavi süreci oldukça önemlidir.

alerji-1

Doğru Bir Alerji Tedavisi Nasıl Olmalı?

Eğer belli bir şeylere alerjiniz var ise ve alerjiye sebep olan nedeni biliyorsanız en iyi tedavi başlangıcı bu durumu ortadan kaldırmaktır. Mümkün olduğunca ilişik kesilerek kendimizi korumalıyız. Kendimizi bu şekilde korumamız sıkıntımızı büyük oranda hafifletecektir. Alerji belirtileri günlük yaşantınızı ve iş durumunuzu etkilemeye başladığından itibaren doktora başvurma zamanınız geldi demektir. Doktor alerjinin yapısını, cinsini öğrenebilmek için en basit olarak deri testleri uygulamaktadır. Kollara uygulanan bir test ve kan testi yardımı ile neye veya nelere karşı alerjiniz olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Böylece hem nelere karşı dikkatli davranmamız gerektiğini öğrenmiş oluruz, hem de nasıl bir ilaç tedavisi kullanılması gerektiğine bilgi sahibi oluruz. Bu test uygulanırken en çok alerji gösterilen maddeler kolunuzda belirli noktalar belirleyerek derinizle temas ettirilir. Deri kısa bir zamanda tepki vermeye başlar. Test bazen büyük bir kızarıklık, zaman zaman kabartı, sık olarak ta kaşıntı ile belirti vermektedir. Bazı durumlarda etkileşimde bulunduğunuz hiçbir madde sizde bir belirtiye sebep olmaz. Bu gibi durumlarda alerjim yok diye düşünmemeli, kan tahliline başvurmanız gerekmektedir. İkinci aşama olarak alerji nedeniniz başladıktan sonra, kesinlikle ilaçlı tedaviye başlanmalı. İlaçlı tedavi en az 2 ay sürmektedir. Bazı durumlarda senelerce belki de ömür boyu kullanmanız gereken ilaçlar bile olabilir. Bu her alerji türüne göre değişiklik göstermektedir. Alerji tekrar vurgulamak gerekirse ölümcül bir hastalık değildir. Ancak güzel bir yaşam sürdürmek için alerjiye neden olan durumlardan kaçınmalı, toz, nem, havasız olan ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız.

Alerjiden Korunmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Siz veya ailenizden bir birey yoğun şekilde alerji belirtileri gösteriyorsa, evinizi olması gerektiğinden daha özenli temizlemeniz gerekmektedir. Evlerde bulunan mayt denilen gözle görülmeyen canlılar, toz ile birlikte her köşeyi zapt ederek alerjiye sebep olmaktadır. Maytlar tüylü kumaşlar içinde yaşayan ve insan deri ile beslenen canlılardır. Mayt canlılarını evde yaşanan alerjinin en büyük sebebi olarak gösterebiliriz. Çamaşır suyu, halı ve koltuk spreyleri maytların azalmasına neden olmaktadır. Bu sebeple evinizi düzenli tutmalı, sık sık temizliğine ve havalandırılmasına özen göstermelisiniz.

Evlerde kullanılan kalın halılar alerjinin önemli kaynaklarından biridir. Mümkün olduğunca halılar yıkanılabilen kilimlerle değiştirmek gerekmektedir. Yatak çarşafları ve kılıfları sık sık haftada 1 – 2 kere değiştirilmeli, yüksek ısıda yıkanmalıdır. Kullanılmadığı durumlar ise, plastik hurçlarda saklanmalıdır. Özellikle evin en çok mikroplu olan kısmı banyolarımızı özenli bir şekilde temiz tutmalıyız. Halı veya tüylü şeyleri banyoda kullanmamaya özen göstermek gerekir. Banyo, tuvalet, küvet mikropların en yoğun olduğu yerlerdir. Banyoyu sık olarak çamaşır suyu ile yıkamak gerekir. Alerjiden etkilenmemek için banyo temizliğine özen göstermeyi unutmamalıyız. Evde beslenen hayvanlar, maalesef alerjiye davetiye çıkartan başka önemli nedenlerden biridir. Hayvan beslemek alerjisi olan bir kişi oldukça tehlikeli olmakla birlikte, yine de besliyorsak, yatak odamızdan, yatak ve özel kişisel eşyalarımızdan uzak tutmalıyız. Çünkü hayvan tüylerinde yaşayan ve üreyen gözle görülmeyen canlılar, alerji için çok önemli bir etkendir.

Besin Alerjisi

Son olarak değineceğimiz konu besin alerjisi. Bazı durumlarda insanlar için zararsız olan her hangi bir besini vücut zararlı bir besin olarak algılayabilir. Buna bağlı olarak ciddi alerjik belirtiler gösterir. Bu durum çoğunlukla kalıcı bir durumdur. Bu sebeple size dokunduğunu düşündüğünüz besini beslenme düzeninizden çıkarmalı, yerine besin değeri eş değer olan ürünler tüketmeye başlamalısınız.

Görüldüğü üzere alerji insan yaşamı için önemli bir hastalık çeşididir. Kendi kendine geçmesi çok mümkün olmamaktadır. Eğer bir alerji şüpheniz varsa en kısa zamanda doktora görülmeli ve önlem almalısınız. Sağlıklı günler.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri tanı ve tedavisi başlıklı makalemizde faranjit, migren ve sinüzit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |