Alerjik astım belirtileri

Alerjik astım belirtileri

Alerjik Astım Belirtileri Nelerdir?

Bronşlar, soluduğumuz havanın akciğerlere iletilmesini sağlar. Bazı durumlarda bronşlar aşırı şekilde kasılarak daralır. Solumun sırasında nefes almak güçleşir, ancak vermek daha da zorlaşır. Nöbetler halinde bronş daralmasına astım adı verilir. Astım sadece bronş daralması değil, bronş etrafındaki ince zarın şişmesi ile de oluşmaktadır. Mukus yapısının aşırı salgılanması da, hava yolunun daralmasına sebep olabilir. Bu durumda astım oluşması söz konusu olabilir. Nefes almada zorluk, vermede çok daha fazla zorlanma, hırıltılı solunum ve öksürük meydana gelir. Astım atakları arasında, hastanın tüm solunum durumu gayet normal olarak seyreder. Yetişkinlerin %5’ini çocuklarında yaklaşık -15’ini etkileyen bir hastalıktır.

alerjik astım belirtileri

Alerjik Astıma Neden Olan Risk Faktörleri

Astımın oluşumuna genetik ve çevresel etkiler neden olur.  Ailesinde astım hastalığı ile yaşayanların, riskli grupta olması söz konusudur. Özellikle anne ve babasında astım olan çocuğun, astıma yakalanma riski daha fazladır. Astım ataklarının sebebi ve astım hastalığının oluşumunda, alerjik durumlar genetik olgulardan sonra ilk sıradadır. Kişisel olarak bazı maddelere karşı duyarlılık söz konusudur. Ev tozları ve çiçekler, hayvan tüyleri ve böcekler gibi daha birçok konuda alerjik vakalar sık görülür. Nemli ortamlar, küf mantarı, soğuk algınlığına sebep olan bakteriler, kimyasal maddelerin kokuları ve tozları, parfüm, kömür, hava kirliliği alerjik astımı olanlarda ataklara sebep olur.

En önemli risklerden birisi de sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalmaktır. Mevsim değişiklikleri, alerjik astımda önemli bir zaman dilimidir. Bunun sebebi bitkisel döngünün polenler ile yayılmaya çalışmasıdır. İleri seviyede astım hastalarında, aşırı hareketlilik doğal olarak zor olan solunumu daha da güçleştirir. Egzersiz yapmak zorunda olanlar, astım önleyici ilaç kullanarak spor faaliyetinde bulunurlar. Bazı mesleki durumlar da astım oluşumunda etkilidir. Kuaförler, mobilyacı ve marangozlar, boyacılar ve bazı endüstriyel fabrikalarda çalışanlar, astım konusunda riskli gruplar arasındadır.

Astım Belirtileri ve Tanı

Astım belirtileri içerisinde en fazla görülen olgu, nefes almada zorlanma ve vermede daha fazla zorlanmadır. Hastalar iki yönde de solunumun döngüsü sırasında, oldukça zorlanırlar. Hırıltı olarak tarif edilen sesler duyulur. Balgam birikimi ya da benzeri durumlarda hırlama, hışırtı ve ıslık çalma gibi sesler duyulur. Astım krizine öksürükte eşlik eder. Kuru öksürük, uykudan uyandıran tarzdadır. Hasta balgam çıkardıktan sonra kısa süre düzelir. Ancak kısa ve sık sık soluma tarzında, nefes alıp vermeye devam eder. Bu durumun sebebi, aldığı nefesin kendisine yetmediği düşüncesidir. Solunumun tek taraflı durması sebebiyle, hastada morarma görülür. Bu ve benzeri belirtiler başka hastalıklardan dolayı da görülmektedir. Bu sebepten dolayı mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Astım hastalığı için tanı koymak zor bir durum değildir. Göğüs hastalıkları uzmanı olan doktor, basit testler ile hastalık hakkında tanıyı kolayca koyabilir. İlk olarak hasta dinlenir ve solunum testi yapılır. Akciğerin kapasitesi ölçülür. Röntgen çekilir. Alerjik astım tanısın için deri ve kan testleri yapılır. Zorlanılan durumlarda mukus ve ter testleri de uygulanabilir.

alerjik astım tedavisi

Alerjik Astım Tedavisi

Soluk alıp vermenin hayati önemi düşünüldüğünde tedavi edilmesi şart olan bir hastalıktır. Tedaviye çocukluk çağında başlanıldığında, yetişkinlik döneminde tamamen ataklar engellenebilir. Kısa sürede tedavi edilecek bir hastalık değildir. Astım tedavisi oldukça uzun süren bir süreçtir ve bazı durumlarda ömür boyu ilaç kullanılması söz konusu olabilir.

Ana tedavi şekli olarak, koruyucu ve rahatlatıcı, iki tip tedavi uygulanır. Rahatlatıcı tedavi atakların veya şikayetlerin artış gösterdi durumlarda uygulanır. Koruyucu tedavi ise süreklilik arz eder. Astım ataklarının ortaya çıkmaması için kullanılır. Öksürük şurupları ve antibiyotikler işe yaramaz. Sadece alerjik vakalarda, alerjene karşı kullanılacak bazı ilaçlar alınabilir. Her ne olursa olsun, bitkisel tedavi de tercih edilecekse doktor kontrolünde bir tedavi uygulanmalı ve tedavinin devamlılığı sağlanmalıdır. Çocuklarda alerjik astım konusunda eğitilmeleri ve çevresindeki arkadaş, öğretmen, usta gibi insanların konu hakkında detaylı şekilde bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde faranjit, sinüzit ameliyatı ve sinüzit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |