Alkalen Fosfataz (Alp) Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Alkalen Fosfataz (Alp) Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Alkalen Fosfataz (Alp) Nedir

Alkalen fosfataz diğer adıyla alp, hücre zarında bulunan bir enzimdir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Hücre zarında bulunan bir enzim olmasından dolayı oldukça önemlidir. Bu bakımdan normal değerlerinin korunması gerekmektedir. Düşüklüğü veya yüksekliğinde bir takım müdahalelerde bulunulmaktadır. Hücre zarında bulunması sebebiyle çoğu organın yapısında yer alan bir enzimdir.

Alkalen fosfataz yüksekliği tek bir organla ilgili sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun yanı sıra bazı yapılarda fazla, bazı yapılarda ise az miktarda bulunmaktadır. Alkalen fosfatazın yüksek miktarda bulunduğu yapılar; kemik, bağırsak, karaciğer, plasenta, böbrektir. Kanın içerisinde bulunan oranın yüzde 95’inden fazlası ise kemik ve karaciğerden kaynaklanmaktadır.

Alkalen Fosfatazın Normal Değerleri

Alkalen fosfataz birçok organ yapısında yer alan değerli bir enzimdir. Temelde bulunduğu yapı ise hücre zarıdır. Bu bakımdan insan sağlığı açısından kritik derecede önem arz etmektedir. Alkalenin normal değerleri yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Her yaş grubunda değişik miktarlarda bulunmaktadır. Alkalen fosfatazın yarılanma ömrü ise 7 ve 10 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Alkalen fosfatazın yaş gruplarına göre normal değerleri;

0 ve 1 yaş arası bebeklerde; 150-350 IU/L
1 ve 16 yaş arası çocuklarda; 30-300 IU/L
16 yaş ve sonrasında; 30-115 IU/L

Görüldüğü gibi alkalen fosfatazın ortalama net oranı bulunmamaktadır. yaş gruplarına göre değişen normal değerlere sahiptir. Bu bakımdan kan testleri ile alkalen fosfatazın normal değerli saptanmaktadır. Değerler uzman hekim tarafından, yaş grubu da dikkate alınarak incelenmekte ve anormal bir durum olup olmadığı saptanmaktadır. Alkalen fosfatazın normal değerlerini aşan sağlık sorunlarında, hekimlerin uygun gördüğü yol haritasının izlenmesi gerekmektedir.

Alkalen Fosfataz Yüksekliği Nedir?

Alkalen fosfataz yüksekliği bir takım hastalıkların belirlenmesinde etkili bir yöntemdir. Yapılan ölçümler sonucunda alkalen fosfataz miktarının yüksek olması karaciğer, safra yolları ve kemik hastalıklarının habercisidir. Alkalen fosfataz oranı çeşitli sorunlara bağlı olarak yükselmektedir. Alkalen fosfataz yani ALP oranının yükselmesine neden olan durumlar;

Safra Tıkanıklıkları; Safra yollarında sorun ortaya çıkan kişilerin, alkalen fosfataz oranı yükselerek, normal değerleri aşmaktadır. Özellikle safra yollarında oluşan taş ve tümörler, normal değerlerin yükselmesinin başlıca nedenidir.
Karaciğer Hastalıkları; Karaciğerde meydana gelen sağlık sorunları alkalen fosfataz miktarının yükselmesine neden olmaktadır. Karaciğer kanserleri, karaciğer absesi ve hepatitler bu hastalıkların başında gelmektedir.
Siroz; Siroz hastalığının ilk etkileri alkalen fosfataz miktarının yükselmesidir. Alkalen fosfataz miktarı yükselen hastalarda direkt olarak siroz kontrolleri yapılmaktadır.
Kemik Hastalıkları; Kemik kaynaklı hastalıklar, kemiğe sıçrayan kanserler, paget, lösemi, kemik tümörleri ve kemik iltihapları alkalen fosfataz miktarının yükselmesine neden olmaktadır.
Kanserler; Kanserli hücrelerin bulunduğu vücutta alkalen fosfataz miktarı da yükselmektedir. Lenf kanseri, akciğer kanseri, göğüs kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri…
D Vitamini; İnsan vücudunda D vitamini eksikliği olması alkalen fosfataz miktarını yükseltmektedir.
Şeker hastalıkları
Sigara; Sigara kullanan insanlarda alkalen fosfataz miktarı yüzde 10 civarında yükselmektedir.

Alkalen Fosfataz Düşüklüğü Nedir?

Alkalen fosfataz yüksekliği klinik anlamda bir takım tehlikelerin habercisi olurken, düşüklüğü ise risk unsuru oluşturmamaktadır. Bazı basit ve kolay müdahale edilebilir sorunlar, alkalen fosfataz miktarının düşmesine neden olmaktadır. ALP değerlerinin normal seviyenin altına düşmesinin nedenleri;

Kansızlık
Tiroid hormonu yetersizliği
Fosfat değerinin düşük olması
B12, çinko, magnezyum eksikliği
Beslenme bozuklukları
Çölyak hastalığı
C vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen skorbüt hastalığı
D ve B vitaminin vücuda fazla alınması
Persiniyöz anemi
Menapoz dönemlerinde uygulanan östrojen tedavileri

 

Bir önceki yazımız olan Albumin Nedir? Düşüklüğü, Yüksekliği ve Normal Değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |