Andropoz belirtileri nedir?

Andropoz belirtileri nedir?

Andropoz nedir?

Andropoz; ilerleyen yaşla birlikte erkeklik hormonunun azalmasıyla karakterize olan ve birden fazla organı etkileyerek kişide problemlere yol açabilen klinik ve biyokimyasal semptomlarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genel olarak yaşlanmış erkeklerde, erkeklik hormonunun azalmasını anlatan bir terimdir. Ayrıca, 40 yaş üzeri erkeklerde % 54 gibi yüksek bir oranla  Andropoz saptanmıştır. Hatta, Doğu Anadolu’ya doğru % 64  gibi yüksek bir oranla karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak erkekler, %20 ila %30  arasında  Andropoz problemiyle karşımıza çıkar.

Andropoz yaşı; özellikle 40 lı yaşlarda başlayan ve yıllar içerisinde yavaş yavaş ortaya çıkan bir tablodur. Yaşlanan erkeğin androjen eksikliği, yavaş başlangıçlı androjen düzeyi düşüklüğü ya da testosteron düzeyi düşüklüğü olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda Andropoz erkeklerde orta yaştan sonra ortaya çıkan ve testosteron eksikliğine bağlı olarak görülen cinsel fonksiyonlardaki bozukluğu ifade eden bir terimdir.

Andropoz belirtileri nedir?

Andropoz belirtileri üç grup altında toplanmaktadır.Testosteron eksikliğine bağlı olarak hastalarda fiziksel, psikolojik ve cinsel anlamda belirtiler görülmektedir. Birinci grupta fiziksel bulgular yer almaktadır. Fiziksel bulgularda kas kitlesinde azalmalara bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma ve bitkinlik görülmektedir. Ayrıca çarpıntı, uyku isteği, terleme, ateş basması, karın bölgesinde yağlanma ve sırt ağrıları gibi diğer fiziksel belirtiler gözlemlenmektedir. İkinci grupta ise psikolojik bulgular yer almaktadır. Psikolojik bulgularda duygu bozukluklarına bağlı olarak depresyon hali, uyku düzeninde değişiklik, sinirlenme, güzel günlerin bittiği düşüncesinin hakim olması gibi birtakim psikolojik belirtiler ortaya çıkmaktadır.

andropoz-1

Üçüncü grupta ise cinsel belirtiler gözlemlenmektedir. Cinsel bulgular ise bu tablonun Andropoz olarak ve orta yaş bunalımı olarak adlandırılmasına neden olan belirtilerdir. Özellikle sertleşme güçlüğü, ereksiyon kaybı ve ereksiyon kalitesinde azalma görülmektedir. Üstelik ikinci ereksiyonu sağlamadaki güçlükler, cinsel istekte azalma, meni denilen ejokülasyonda azalma, sakal ve vücut kıllarında seyrelme gibi diğer cinsel belirtiler görülmektedir. Andropoz 5-12 yılda tamamlanır. Birden olmaz, yavaşça gelişir. Sadece hormon eksikliği ile ilişkilendirilemez. (Psikolojik, sosyal, fiziksel, sexuel, insanlararası ilişki boyutları da var.)

Andropoz risk testi

 1. Üzüntü, suçluluk duygusu var mı?
 2. Enerji eksikliği var mı?
 3. Güçsüzlük var mı?
 4. Boy kısalması var mı?
 5. Yaşama arzusunda azalma var mı?
 6. Cinsel arzularda azalma var mı?
 7. Ereksiyonların süresinde azalma var mı?
 8. Spor yeteneklerinde azalma var mı?
 9. Akşam yemeğinden sonra uyku isteği oluyor mu?
 10. İş isteğinde düşme var mı?

Yukardaki sorulardan 6. ve 7. ye veya bunların dışındaki 3 tanesine evet diyorsanız, muhtemelen andropoz riski taşıyorsunuz.

Andropoz tedavisi

Andropoz tedavisi ve Andropoz nasıl geçer sorularını da hemen yanıtlayalım. Andropoz tedavisinde temel problem testosteron düşüklüğü olduğu için öncelikli amaç testesteronun vücutta fizyolojik seviyelere çekilmesi sağlanmalıdır. Bu amaçla testosteron replasman tedavisi adı verilen çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Testesteronu fizyolojik seviyelere çekmek için ilaç tedavileri ve vücuda sürülen jel şeklinde testesteron preparatları, kısa ve uzun etkili iğne tedavileri Andropoz tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde günümüzde en başarılı ve fizyolojik seviyede testesteron düzeyi elde etmeye yardımcı olan yöntem ise, uzun etkili testosteron iğne preparatlarıdır. Ağızdan alınan ilaç tedavilerinde başarı çok iyi sonuçlar vermemektedir. Ayrıca testosteronun jel şeklinde günlük sürülmesi, vücudun tüysüz bir bölgesine hergün sabah saatlerinde uygulanması fizyolojik düzeyde testosteron seviyesi elde etmeye oldukça yardımcıdır.

andropoz-2

Bunun yanında hormon takviyesi haricinde tahlil sonuçları göz önüne alınarak

– Hastaya egsersiz ve beslenme programı önerileri

– Vitamin ve antioxidan takviyesi

– Stres giderici egzersizler (Yoga,Meditasyon, vs.) tavsiye edilir

Bir önceki yazımız olan Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nedir? başlıklı makalemizde kalsiyum eksikliği ve kalsiyum eksikliği belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |