Ani Bel Tutulması

Ani Bel Tutulması

Bu yazımızda aniden bel tutulması yaşayan kişilere neler yapılması gerektiği konusunda bilgi vermeyi amaçlamış bulunmaktayız. Bel tutulması demek kişinin bir çok hareketini kısıtlayacağı anlamına gelir. Toplumda sık görülen bu rahatsızlık kişinin iskelet sistemini bozarak çalışma fonksiyonlarını kısıtlamaktadır. Özellikle çalıştıkları iş nedeniyle ağırlık kaldıran kişilerde sık görülür. Bu nedenle işverenlerin iş gücü kayıpları da oluşmaktadır.

Bel tutulmalarını birçok gruba ayırabiliriz.  Geçici bel tutulması, kronik bel tutulması, akut bel tutulması ve sürekli tekrarlayan bel tutulması gibi. Belirtilen bu bel tutulmalarında etkili olan fasat eklem, osteoporoz, spondilit, disk protrüzyonu vb. gibi rahatsızlıklara karşı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Dünya üzerinde milyarlarca insan yaşamaktadır. Bu insanların %80 kadarı bel ağrısını yaşadığı bilinen bir gerçektir. Geçici ve aniden gelen bel ağrıları ve bel tutulmaları ortalama 1 hafta sürede geçmektedir.

Aksi durumlarda 6 ile 12 hafta iyileşme süreci olmaktadır. Hastanelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinde alınan şikayetler genelde ayak ve bel ağrıları kapsamaktadır.

Bel ağrımalarında ve tutulmalarında en büyük faktör çalışılan iştir. Fiziksel olarak ağırlık ve yük taşıyan kişilerde bel rahatsızlığı sık görülür. İnsanların bel yapısı, ağırlık taşırken öne doğru eğilmelerde oldukça hassastır.

Yük taşıyan kişilerin fiziksel olarak öne eğilmelerinde yük olduğu gibi bele yüklenir. Ya da ağır sanayi firmalarında çalışan kişiler gerek koli kaldırmakta gerekse araç doldurup boşaltmak bel tutulmasının en büyük nedenidir. Şoförlük yaparak para kazanmak zorunda kalan kişilerde sürekli oturmak veya oturmanın yasak olduğu işlerde sürekli ayakta kalmak bel ağrılarına ve tutulmalarında en büyük risk olduğu bilinmelidir.

Belin tutulması ya da ağrıması için zorunlu olarak işte çalışmak gerekmez. Yapılan ağır sporlar, ısınmadan yapılan ağırlık kaldırma hareketleri, uzun boylu olmak, çok kilolu olmak, güçsüz kaslar ya da yerde duran bir cismi ( hafif bile olsa ) aniden eğilip kaldırmak bel tutulması için yeterli sebeplerdir.

Akut bel tutulmasında ( ani bel tutulmaları ) iyileşmek için yapılması gerekenler ise, konforlu yataklarda bir hafta yatarak dinlenmelidir. İyileşme süreci için dinlenmek yeterli olacaktır. Yine bel tutulmasını geçirecek bir takım ilaçlar, merhemler ve spreyler bulunur. Ağrı kesici haplar, kas gevşetici kremler tedavi süreçlerinde sıkça kullanılan yöntemlerdir. Bel ağrılarında ağrıyı hafife indirmek ve kişi eski halini alması için fizik tedavi uygulanır. Ağrılı bölgeye uygulanan ısı ve masaj hastayı çok rahatlatacağı gibi psikolojik olarak ta iyileştirecektir.

Tüm bunlar yapılmasa bile fizik tedavi mutlaka yapılmalıdır. Bel tutulmalarında fizik tedaviye destek için bel korsesi kullanılmalıdır. Hasta tüm tedaviler bittikten sonra bazı konularda kendisini geliştirmelidir. Örneğin, sık sık egzersiz hareketler yapmalı, kendi kendine masaj yapmalı ve bu sayede kaslarını güçlendirmelidir. Fiziksel aktiviteleri geri kazanmak için saydığımız tüm tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Aksi taktirde iyileşmek zor ve bel tutulmasının tekrarı sık yaşanır.

3 Büyük video sitesindeki (Youtube, Vimeo ve Dailiy Motion) Ani Bel Tutulması videoları

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |