Anti Tg Nedir? Yükselmesi, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Anti Tg Nedir? Yükselmesi, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Anti Tg Nedir

Anti Tg vücut bileşeni olup, bir takım tiroid hastalıkları ile ilgili bilgi vermektedir. tek başına anlam ifade etmeyen anti Tg testleri, diğer testlerin tamamlayıcısı niteliğindedir. Anti Tg temelde iki adımda incelenmektedir;

Anti; Antikorun kısaltması olan anti, vücudun yabancı madde ve etkenlere karşı korunmasını ve mücadele etmesini sağlamaktadır. Protein yapıda bulunmaktadır.
Tg; Tiroglobulin olarak ifade edilen Tg, tiroid bezinde salgılanan proteindir. Metabolizma üzerinde etkili olmasının yanında büyüme kontrolü sağlamaktadır. Tiroid hormonunun üretilmesi, salgılanması ve depolanmasından sorumludur.

İki protein birleştiğinde hayati işlevler üstlenmektedir. Anti Tg önemli bir antikordur. Vücutta bulunan miktarı oldukça düşük seviyelerdedir. Kesin ölçüsünün belirlenmesi için anti Tg testlerinin yapılması gerekmektedir. insan vücudunda bulunan her içerik gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak normal değerin dışına çıkabilmektedir.

Anti Tg testi bazı hastalıkların tanısı için de gerekli görülmektedir. Yalnızca vücuttaki anti Tg miktarını ölçmek için teste başvurulmaz. Yapılan anti Tg testinin fikir verdiği hastalıklar;

Haşimato
Tiroid bezi iltihaplanması
Tiroid hormonu düşüklüğü
Doğum sonrası tiroidleri
Yenidoğan hipotiroidi
Graves hastalığı
Tiroid kanseri

Anti Tg’nin Normal Değerleri Nedir?

İnsan bedeni için oldukça önemli olan anti Tg normal değeri 0-4 IU/ml aralığındadır. Anti Tg aralığı ancak yapılan testler ile ortaya konulabilmektedir. Test sonuçlarında sayısal değerler laboratuvara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca test sonuçlarında doğru kanılara varılabilmesi için mutlaka uzman hekim tarafından yorumlanması gerekmektedir.

Anti Tg sonuçlarının netlik kazanması da zorlu bir süreci ifade etmektedir. Laboratuvar ortamında ne kadar hassas davranılırsa davranılsın, kesin sonuçlara ulaşılması beklenemez. Bunların yanı sıra anti Tg testleri net ölçüm sağlamamaktadır. Doğru verilere en yakın sonuçların elde edilebilmesi için anti TPO testleri ile değerlendirme yapılmalıdır.

Anti Tg Yükselmesi Nedir?

Anti Tg yüksekliği insan bedeninde ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Sağlıklı doku ve organlar tanımlanamadığı için bunlara saldırı olabilir. Bu benzeri vücudun kendi kendine saldırması sonucu ortaya çıkan hastalıklara otoimmün denilmektedir. Anti Tg yüksekliğinin yarattığı en büyük endişe de buradan kaynaklanmaktadır. Bir çeşit otoimmün hastalığının var olduğu anlamına gelebilmektedir. Anti Tg’nin yükselmesine neden olan unsurlar ise;

Haşimato; Anti Tg’nin yükselme nedeni büyük olasılıkla haşimato hastalığına bağlıdır. Otoimmün yapıda olan bir hastalıktır. Erkeklere kıyasla kadınlarda görülme riski 10 kat daha fazladır. Ortaya çıkış nedeni net olmayan hastalığın iltihap kaynaklı olduğu şüphesi üzerinde durulmaktadır.
Tiroid Kanseri; Boyunda şişlik yaratan tiroid kanseri anti Tg’nin de yükselmesine neden olmaktadır. Tiroid kanserine yakalanan hastaların büyük çoğunluğunda anti Tg miktarı yükselmektedir. İyot dengesizliklerinin yanı sıra; guatr, tiroid bezi iltihaplanması, sigara kullanımı tiroid kanserini tetiklemektedir.
Graves; Tiroid fazlalığı yaratan graves de otoimmün bir hastalıktır. Dolayısıyla hastaların anti Tg seviyelerinin artmasına neden olmaktadır.

Müdahale anlamında ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Yüksekliğe neden olan hastalık saptanarak, tedavi süreci başlatılmaktadır.

Anti Tg Düşüklüğü

Anti Tg düşüklüğünün görülmesi halinde otoimmün hastalık riski ortaya çıkmaz. Ancak anti Tg düşüklüğüne neden olan unsurun saptanması gerekmektedir. Bu bakımdan bir takım testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Anti Tg düşüklüğünde sorunun tespit edilmesinden sonra beslenme düzeninin değiştirilmesi ve ilaç tedavisi şeklinde uygulama yapılmaktadır.

Oranın düşmesine neden olan unsurun başında haşimato hastalığı bulunmaktadır. Sorun haşimota kaynaklı ise hastanın maalesef ki ömür boyu ilaç kullanması gerekmektedir. Tiroid dengesizliklerinin ortadan kaldırılması için de ilaç tedavisi uygulanmaktadır ancak cerrahi müdahale de seçenekler arasında yer almaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri 4. Evre başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |