Apandist belirtileri nedir?

Apandist belirtileri nedir?

Apandist Belirtileri

Apandist ya da apandisit adıyla bilinen kalın bağırsağa bağlı yaklaşık 10 cm uzunluğunda bir bağırsak çıkıntısıdır. Bu bölüm zaman içerisinde tıkanmaya bağlı olarak iltihaplanır. Çeşitli bulgular ile birlikte ağrılara sebep olur. Ancak bazı kişilerde ve özellikle kadınlarda, baş gösteren ağrılar değişik organ ve sistemlerin ağrıları ile karıştırılarak, apandist göz ardı edilebilir. Bu durumda apandisitin patlaması söz konusu olmaktadır. Patlaması durumunda içerisindeki iltihap ve birikimler, karın boşluğuna akarak burada daha ciddi, ağrılı karın zarı iltihabına yol açar.

apandist-1

Apandist Belirtileri ve Tedavi Şekli

En belirgin belirti ağrıdır. Karın alt kısmı sağ tarafa yakın noktada, keskin anca bazen sızı şeklinde ağrıya sebep olur. Ağrının şiddeti, vücut hareketleri ile daha da artış gösterir. Bunun sebebi organların hareketi ile sıkışmadan dolayıdır. Ağrının apandist ağrısı mı yoksa başka bir ağrımı olduğunu anlayabilmek için, fetüs pozisyonunda birkaç dakika beklemek gerekir. Eğer ağrı hafifliyor hatta kayboluyor ise apandist ağrısı olarak teşhis edilebilir. Ağrı ile birlikte hastalarda farklı zamanlarda ortaya çıkan belirtiler içerisinde, ciddi iştah kaybı, ara ara şiddetli mide bulantısı, ağrıların şiddetlendiği anlarda kusma, sindirim sisteminde gaz oluşumu ve kabızlık,  düşük seviyede ateşlenme, gaz çıkaramama problemi ve idrar kaçırma gibi belirtiler görülebilir.

apandist-2

Hastalığın tam teşhisi için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Aynı belirtilerin başka hastalıklarda da görülmesi söz konusudur. Kan testi, idrar testi ve fiziksel muayene ile apandist şüphesi olması, tedaviye başlanması için yeterli kabul edilmektedir. Apandist iltihaplanması ile ilgili en etkili tedavi yöntemi, ameliyattır. Oldukça basit şekilde yapılan ve apandisitin alınarak bir daha hayat boyunca rahatsızlanmamak sağlanmaktadır. Apandist iltihaplanması, tıkanması veya patlamasının önüne geçebilmek için yüksek lifli gıdaların düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Parkinson belirtileri nedir? başlıklı makalemizde parkinson belirtileri, parkinson hastalığı nedir ve parkinson nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |