Aplastik anemi belirtileri nedir?

Aplastik anemi belirtileri nedir?

Kemik iliği kaynaklı meydana gelen bir rahatsızlık olan aplastik anemi; alyuvar, akyuvar ve pıhtı hücrelerinin yeterince üretilmemesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak kendini gösterir. Kemik iliği tarafından üretilmeye devam edilen bu tür hücreler; vücudun gerekli ihtiyacını karşılayamadığı için bu hastalık kendini göstermeye başlar.

Aplastik Anemi Nedenleri

Aplastik anemi ile meydana gelen kan hücrelerinin sayısındaki düşüş; bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen bir gelişme olarak kendini göstermektedir. Virüs ve bakteri gibi zararlı mikroorganizmaların; vücutta daha kolay bir halde aktif olmasını sağlayarak; kısa sürede hastalanmaya ve enfeksiyon kapmaya meyilli bir hal alındığının da habercisi olarak kendini gösterebilmektedir.

Bu tür enfeksiyonlar karşısında vücudu dirençsiz bırakan hücrelerin olmamasıyla meydana gelen rahatsızlık olan aplastik aneminin kalıtsal yollarla bireylere aktarılan bir rahatsızlık olduğu da işaret edilmektedir. Sonradan gelişen bir aplastik aneminin ise herhangi bir soruna dayandırılmadığı da gözlemlenmektedir.

aplastik anemi belirtisi

%90’ının saptanamadığı aplastik aneminin belli başlı nedenleri; zararlı kimyasallar; yüksek dozda kemoterapi, bağışıklık sistemi hastalıkları, hamilelik evresi, HIV virüsü olarak değerlendirilmektedir.
Kalıtsal anemi ile ebeveynlerden aktarılan bu sorun, sonradan aktarılana göre çok daha az görülmekte ve bu anlamda da buna bağlı olarak bir takım gelişme bozuklukları kendini göstermektedir.

Aplastik Anemi Belirtileri

Anemi olarak gündeme gelen hastalığın genelinde kırmızı kan hücrelerinin düşüklüğünden meydana gelmesi temeli oluşturur. Buna bağlı olarak uzuvların soğuk olması, halsizlik, çabuk yorulma ve nefes darlığı gibi şikayetler gündeme gelebilir.
Anemide alyuvarlar kadar akyuvar eksikliği de önemli bir faktör olarak değerlendirilir. Bağışıklık sisteminde önemli bir etken olan bu hücreler zararlı organizmaları öldürmede rol oynadığından dolayı; bu tür bir eksiklik bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyecek bir şekilde kendini gösterecektir.
Kan hücreleri arasında önemli bir yerde bulunan trombositlerin görevi kanın çabuk pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybını önlemektir. Olası bir kanamada devreye giremeyen bu hücrelerin yokluğu aşırı kan kaybına neden olacaktır.
Aplastik aneminin diğer belirtileri ise; ateş, ciltte meydana gelecek kızarıklıklar ve kırmızı noktalar olarka kendini belli eder.

Aplastik Anemi Teşhisi

Aplastik aneminin varlığını tespit edilmesi için kan testleri uygulanır ve kan içerisinde bulunan hücrelerin sayımı yapılır. Aynı zamanda bu hücrelerin üretiminde görev alan kemik iliklerinin çalışır durumda olduğunu gözlemlemek için de biyopsi işlemi uygulanmaktadır.

Aplastik Anemi Tedavisi

aplastik anemi belirtileri

Aplastik aneminin ne derecede olduğu saptandıktan sonra farklı tedavi şekilleri gündemdeki yerini almayı sürdürür.
İlk aşamada kan nakli uygulaması devreye sokularak; hastanın kan hücreleri değerleri standart noktaya taşınır. Bu şekilde halsizlik ve kanama gibi belirtilerin ortadan kaldırılması işlemi uygulanmaya başlanır.
Beyaz kan hücreleri tarafından güçlendirilen bağışıklık sistemi; aplastik anemi ile beraber devre dışı kalınca düzenli antibiyotik kullanmak; vücut direncini arttıracak bir gelişme olarak kendini göstermektedir.
Son olarak da yapılacak olan kök hücre ve kemik iliği nakilleri ile aplastik anemi hastalığında düşüş gösteren kan değerlerinin yeniden standartların üzerinde yer almaya başlaması hedeflenmesine rağmen; bu tür nakiller her hasta için olumlu sonuçlar doğurmadığı da göz önünde bulundurulacak bir ayrıntı olarak kendini gösteren bir detay olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hepatit B belirtileri nedir? başlıklı makalemizde hepatit b aşısı, hepatit b belirtileri ve hepatit b nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |