Aşı ile Kanser Tedavisi

Aşı ile Kanser Tedavisi

Sabah gazetesinden Esra Tüzün imzalı haberde, bütün dünyada hızla yayılan kansere karşı değişik tedavi yolları araştırılıyor. Vücudun kendi kendini iyileştirme metotlarından biri olan “kanser aşısı”nın insanlar üzerinde kullanılmasına Alman Hükümeti izin verdi. Aşı, Almanya’da Köln’de bulunan Medical Center Cologne‘de ‘artık tedaviden umudunu kesilmiş’ pek çok hastaya yapılıyor.

Alman Genel Sağlık Sigortası bu yeni tedavinin giderlerinin bir kısmını ödüyor, geri kalanını ise hastalar kendi imkanları ile karşılamaya çalışıyor. Özel sağlık sigortalarının bir kısmı tedavinin tüm giderini karşılayabiliyor. Klinikte Belçika, Hollanda, Mısır, Türkiye ve Amerika’dan hastalar bulunuyor. Onkoloji, İmmünoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları konusunda üç ayrı uzmanlığı bulunan Prof. Dr. Robert Gorter’in geliştirdiği bu sistemle pek çok kanser türünde tamamen iyileşme sağlandığı iddia ediliyor. Prof. Dr. Gorter, bu tedavi planını her türlü kanser için uyguladıklarını özellikle zorlu Globlastoma beyin tümörlerinde hastaların yarısının tamamen iyileştiğini belirterek, bu verileri bakanlığa sunduklarını açıklıyor. Aşı özel birtakım tekniklerle veriliyor. Vücudun ısıtılması etkisinin artmasını sağlıyor. Dr. Gorter’in tedavi planı olarak uyguladığı aşı aslında eski ve yeni tekniklerin karışımından oluşuyor. Ancak uygulanan son plan bu tedavinin başarı şansını büyük ölçüde artırdığı için tercih ediliyor.

Merkezde hastalara bu aşıyı yapan yedi hekim bulunuyor. Tedavi planını ülkelerinde uygulamak için gelen ve staj yapan hekimler de gözlemci olarak katılıyorlar. Merkezde çalışan doktorlar arasında Türk doktor Yadigar Genç kök hücre konusunda uzmanlığı bulunan bir genel cerrah. Aşı tedavisine inanıyor ve tedavi şansı tükenen pek çok hastanın tamamen iyileştiğine tanıklık ettiğini söylüyor. Genç, aşının damar yolu ile uygun bölgelere verilmesini sağlıyor. Köln’de şehir merkezinde kurulan bu klinikte hastalar ayaktan tedavi ediliyor. Yataklı bakıma ihtiyacı olanlar için Köln Üniversitesi Tıp Fakültesi ile işbirliği yapılıyor.

Aşı Kanser

Aşı yapılırken vücut ısısı 42 dereceye yükseltiliyor

PROF. Dr. Robert Gorter kendi adını verdiği tedavi planını şöyle anlatıyor:

* Hepimizde kanser hücresi bulunuyor. Bağışıklık sistemi sağlıklı değilse bu hücreler artarak insanı kanser yapabiliyor. Vücuttaki D hücreleri (dendritic hücreler) sürekli kanser hücresi arar ve bulduklarında lenf odalarına giderler. Burada öldürücü hücreler aktive edilir ve kanserli hücre öldürülür. Öldürücü hücrelere kanserli hücrenin yerini gösterip emri veren D hücreleridir.

* Bağışıklık sistemi çok iyi çalıştığında kanserli hücreleri 24 saatte yok etme kabiliyetleri vardır. Sağlıklı bir insanda günde 40-50 bin kanser hücresi öldürülür.

* Yaptığımız çalışmalarda kanserli hastalarda D hücrelerinin yeterince çalışmadığını gördük. Biz bunların çalışması için bir plan geliştirdik.

* Yaklaşık 5 çorba kaşığı kan alıyoruz. Bunların içinden monosit hücreler laboratuvarda ayrılıyor. Yarım çay kaşığı kadar D hücresi elde ediliyor. 5 kaşık kanda 50 milyon D hücresi çıkabiliyor.

* Önce vücut ısısını 42-43 dereceye yükseltiyoruz. Hasta yüksek ısı makinesinin içine alınıyor böylece bağışıklık sistemi uyarılıyor.

* Ardından D hücreleri veriliyor. Bu hücreler basit bir iğne ile bazen daha etkili olması için damar yolu ile tümörlü alana veriliyor.

* Zehirli etkisi ya da kimyasal bulunmuyor.

* Üç saatte bütün vücuda yayılıyor. Vücudun kanserli hücrelerle savaşma sistemini aktive ediyor.

* Hasta hafif grip durumu yaşıyor bu bağışıklık sisteminin alarma geçtiğinin kanıtı sayılıyor.

* Haftada iki seans olmak üzere 24 hafta tedavi tekrarlanıyor bazen 12 hafta yeterli oluyor.

* Bize gelen dört hastanın üçünde tedavi başarılı oluyor.
Son aşama hastalar geldiği için o bir kişi de bağışıklık sistemi tamamen bitmiş hastalar oluyor.

* Bu tedavi planını ben kendimde de kullandım. Testis kanseri olmuştum, ısı tedavisi ile birlikte son derece başarılı oldu.

* Buluş yeni değil, vücudun kendi kendini geliştirme sistemini harekete geçiriyoruz. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen doktorlara ayrıca bu merkezde sistemi kulanabilmeleri için öğretiyoruz.

HASTALAR UMUTLU

Ömer Gürsoy 70 yaşında. Akciğer kanseri tedavisine yeni başlıyor. Daha önce kalp ameliyatı olmuş, sigara kullanıyor ve kemoterapi işe yaramamış. Tedavinin bir kısmını sigorta ödüyor, geri kalanını kendisi karşılayacak.

Özgüç Ö. Akciğer kanseri ve kendisi de doktor. Hiç sigara içmemiş, sürekli spor yapmış buna rağmen akciğer kanserine yakalanmış. Genel cerrah olarak yıllarca çalışmış ancak hastalığına 4. derecede teşhis konulduğunda artık cerrahi uygulanamaz durumda olduğunu fark etmiş. Kanserin yayılması üzerine Türkiye’den bu tedaviyi uygulatmaya Köln’e gelmiş. Midesindeki ödem nedeniyle Köln Tıp Fakültesi’nde tedavisi sürüyor. Aşı tedavisine ise yeni başlayacak.

AYDIN’DAN GELDİ

Ferhat Kurşunlu Aydın’dan tedavi için gelmiş. 26 yaşında ağır lösemi. Bir yıl boyunca tedavi görmüş. Kemoterapi başarısız olmuş. Aşı olmak için abisi ile birlikte Almanya’ya gelmiş. Durumunda ve kan değerlerinde belirgin düzelmeye rastlanmış. Doktorları umutlu. İki hafta sonunda alınan ilk kan verileri, düzelme olduğunu gösteriyor.

ONKOLOJİ DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Kamuoyuna Önemle Duyurulur,;

Ülkemizde kanserin tıbbı tedavisinde yetkili ve sorumlu olan Tıbbi Onkologları temsil eden Tıbbı Onkoloji Derneği, hasta ve hasta yakınlarının mağduriyetini önlemek ve kamuoyunu bilgilendirmek için aşağıdaki açıklamayı gerekli görmüştür.

“Kanserde aşı tedavisi”, yaklaşık 40 yıldır yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Büyük bir kısmı, “klinik öncesi deneme” ve bir kısmı da “klinik araştırma” aşamasında olan bu tedavilerde, genellikle hastaya ait kanser hücreleri, bu hücrelerin yaptığı kanser proteinleri ve hastanın kendi kanında bulunan hücreler kullanılmaktadır. Söz konusu bu tür aşılarda; hastaların kanındaki dendritik hücreler alınıp, laboratuar ortamında tümör hücreleri veya tümör hücrelerinin yaptığı “tümör antijeni” adı verilen kanser hücresi proteinleri ile etkin hale getirildikten sonra, hastaya tekrar verilmektedir. Bugüne kadar yayınlanmış olan bilimsel araştırma sonuçları; bu aşıların ve bağışıklık sistemini hedef alan diğer tedavi yöntemlerinin en etkili olabileceği kanser türünün, habis bir cilt tümörü olan “maliyn melanom” olduğunu göstermektedir. Bu hasta grubunda da “uzun süreli iyileşme”, hastaların çok az bir oranında (%5 den daha az) görülmektedir. Günümüzde, rutin kullanım için piyasaya verilecek durumda onaylanmış etkin bir kanser aşısı bulunmamaktadır. Melanoma dışındaki kanser türlerinde yapılan aşı ve diğer immünolojik tedavi yöntemleri ile henüz başarılı sayılabilecek güvenilir bir çalışma sonucu bulunmamaktadır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde tıp ahlakı ve bilimsel kurallara uygun olarak çalışan kanser merkezlerinde yürütülen aşı çalışmaları, henüz klinik araştırma düzeyinde sürdürülmektedir. Bu tür merkezlerde yürüyen çalışmalara ise; çalışma protokollerine uygunluk kriterlerine göre hasta kabul edilmektedir. Ne yazık ki ülkemizde olduğu gibi dünyanın başka bölgelerinde de (gelişmiş ülkeler dahil), tıp ahlakına ve bilimsel kurallara uygun olmayan kanser tedavi uygulamalarına sıklıkla rastlanmaktadır. Tıbbi etiğe ve bilimsel kurallara uygun olmayan tedavi uygulamaları, kamuoyunun ilgisini çeken bir konu olduğu için, ne yazık ki sıklıkla kanser ve kanser aşıları konusunda olmaktadır.

Yazılı ve görsel basında kanser konusunda çıkan her türlü haber, kanser hastalarını ve yakınlarını harekete geçirmektedir. Hastalarımızın ve hasta yakınlarının bu hassasiyetleri de, maalesef kimi zaman bu tür tedavi uygulamaları yaptığını iddia eden bazı sözde bilim insanları tarafından istismar edilebilmektedir.

Benzer bir durum olarak; son dönemde bazı mecralarda yer alan ve bir klinikte yapıldığı belirtilen aşı ile ilgili, yayınlanmış güvenilir bir çalışma sonucu bulunmamaktadır. Söz konusu belirtilen kanser aşısı, hastalara bir araştırma protokolü dahilinde uygulanıyor ise; bunun ilgili haberde belirtilmesinde yarar vardır. Ayrıca bu araştırmaların yapılabilmesi için, daha önce bu açıdan yapılmış ön çalışmalar olması ve bu çalışmaların bilim dünyasının kabulüne sunulmak üzere yayınlanmış olması gerekirdi. Çünkü bir tedaviyi hastada deneysel amaçlı uygulamak için, bu konuyu destekleyici bilim dünyasınca genel kabul gören etkinlik kanıtlarının olması gerekirdi. İlave olarak deneysel tedavi için yetkili mercilerden izin alınmış olması ve deneysel tedavi için hastalardan ücret talep edilmemesi gerekir. Yaptığımız literatür taramasında, ilgili merkezin ve ismi gecen doktorun ikna edici bilimsel yayınlarına rastlamamıştır. Eğer bir araştırma protokolü dahilinde değil de rutin bir tedavi uygulaması yapıldığı iddiası var ise, bu tarz bir uygulama, bilimsel etiğe uygun değildir.

Hastalarımızı, mevcut kanser tedavilerine devam etmeleri ve doktorlarına danışmadan bu ve bunun gibi gelecekte de sıklıkla karşılaşacakları bilimsel etkinlik kanıtları olamayan tedavi yöntemlerine kapılmamaları konusunda uyarıyoruz.

 

Saygılarımızla
Tıbbi Onkoloji Derneği

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

37 yorum

 1. Mrb benim oglum 11 aylik ve losemi aml m5 tedavisi uygulanıyor bu ayda katdesinde ilik nakli gerceklesicek acaba buraya sadece muayene icin getirebiliyormuyuz ve fiyatları ne oluyo bilgisi olan var mi

  • Merhaba murat bey benim de nisanlim lenf kanseri almanyada a borcumumdan dolayı rehin alındı ne yapmalıyım

 2. Bnm nisanlim karaciğer kanseri doktorlar umudunu kestiler eve goturun yatağına goturun dedilr ne yapmam z lazım acil yardım edin maddi durumunu da yok başka hastanelere gotrym ne olur yardım edin

 3. evre 3 testis ca. yım hertürlü aşıyı tedaviyi denemek istiyorum.2yıl oldu lenf bezlerinden gitmedi teratom türü tümörlerim ..dünyada faz 3 deniyor aşı türü deneylerde kobay olan hastalara ben bunu yada tedavisi kanıtlanmış başka tedavileri kabul ediyorum(denemek istiyorum) alayını..türkiyede bu hastalığın aşısını uygulayan hangi -hastaneler var teşekkürler hasta yada hekim ilgisi bilgisi olan ulaşabilir murat akdeniz face:jonmrt/facebook.com 507-467-7680

 4. MERHABA BEN CİLT KANSERİYİM Bİ TÜRLÜ İYİLEŞEMİYORUM BUNUN Bİ ÇARESİ YOKMU BANA BU KONUDA YARDIM EDEBİLİRMİSİNİZ!!!!!!!!!!!!!!

 5. bu ası tedavısı dedıgınız hıpertermı degılmı? suanda turkıyede 3 hastanede yapıldıgını bılıyorum haftalık kur bın tl oldugunu bılıyorum.aynı tedavı degılmı acaba..

 6. merhabalar….
  size adresi ve tlfon numarasini verebilirim…
  Praxis Pr.Doz.Dr.med. Robert Gorter Facharzt für Allgemeinmedizin
  Custodisstr. 3-17
  50679 Köln
  Nordrhein-Westfalen
  Deutschland

  Festnetztelefon: 0221/788030
  Fax: 0221/78803250

  • Merhaba benim bir hastam var almanya koln de lenf kanseri 1 yıldır turkiyeye getiremiyorum borcumuzdan dolayi allah rızası için yardımcı olun beni arayın 05343073930 adım eren sizden tek istediğim yardımcı olmanız

 7. ii günler babamın böbrek üstünde 6 cm kis oldugu söylendi ve kalp yetmezliği olduğu için ameliyat olamıo bu tedaviyi uyglayanlarn kendi sitelerine ulasmk istiorum yardımcı olursanız sevinirim

 8. Merhaba arkadaşlar öncelikle bütün kanser hastalarına Rabbimizden acil sifalar diliyorum ben 2 ay önce 2 yaşındaki oğlumu kaybettim 4.evre nöroblastom hastası idi.kanser hastalari ve yakınları da biliyorlarki ne yazıkki kemoterapi radyoterapi tedavi etmiyor bu hastalığı.bu aşı tedavisini okuyunca mantıklı geliyor insana ki inşallah öyledir.küçükte olsa bir umut insanın gözlerinin içinin parlamasına neden oluyor.ben oğlumu kaybettim ama diğer hasta çocuklar için bakıyorum araştırıyorum bir gelişme var mi diye Allah kimseye vermesin böyle hastalıkları çünkü çok zor çocuğunun acılar içinde kıvrandığını görmek ve hiç birşey yapamamak yada başka bir yakınını.inşallah biran önce bu hastaliklarin ilaci bulunur ve kanserde yeryüzünden silinip gider.dua ve saygılarımla.

 9. merhaba benım oğlum losemı tedavı gordü ılık naklı oldu ve hastalık tekrar nüks ettı almanyaya gıtmeyı dusunuyoruz orda tedavısı mumkunmudur yorumlarınızı beklıyorum

 10. Merhaba. Hepimize geçmiş olsun.

  Dr Yadigar Genç e bende ulaştım Almanya ya giden bir arkadaşımla raporlarımı yolladım orda raporları incelemişler ve beni DR Yadigar Genç aradı.tüm kanser türleri için tedavi uyguluyorlarmış. küçük hücreli akciğer kanseri için yüzde elli yüzde yetmiş şans veriyor tedavi günde iki saat günün diğer zamanları için hastane dışında olmanız gerekiyor yani ayakta tedavi.en az iki aylık tedavi süresi ve 35000 auro sadece hastane masrafı. Banada ücret fazla geldi. yalnız kendileri sağlık bakanımızla görüştüğünü henüz onay alamadığını söyledi inşallah bakanımız bu işe onay veriri. dilerim hepimiz şifa buluruz.

 11. Arkadaşlar , ben de babam için Almanya’daki bu hastaneye ulaştım. Babamın raporlarını mail ile gönderdim.
  Dr. Yadigar Genç ile de tel görüştüm. Kendisinin belirttiği, bağışıklık sistemi iyi olduğu ve hastanın genel durumu da yolculuğa dayabilecek ise, kişiye bağlı olarak yapılabilecek birşeyler mutlaka olduğuydu. Bizde çok umutlandık. Ancak tedavi için istenen miktar gerçekten fazla bir miktar. Yolculuk ve iki aylık konaklama masrafları hariç min.53.000€ gerekmekte. Miktarın bu kadar fazla olmasının sebebi de,Almanya’daki bir kök hücre merkezinde kişinin kendisinden alınan kandan kanseri yok eden bir takım hücreler geliştirilmesiymiş ve masrafın büyük bir çoğunluğuda buraya gidiyormuş.Bazı özel sağlık sigortaları tedavi masraflarının bir kısmını karşılıyormuş. Bizi aştığı için vazgeçmek zorunda kaldık. Ancak tedavinin işe yarar olduğuna inanıyoruz.
  Eğer ulaşmak isterseniz aşağıdaki hatlardan Türkçe görüşebilirsiniz. Mail adresine de yazabilir ve raporları gönderip ön bilgi alabilirsiniz.
  +49 221 78803198
  +49 221 78803199
  reception@medical-center-cologne.com

 12. selam arkadaşlar..ben de yadigar genci araştırdım almanyadaki klinik için olumsuz şeyler de çoktu,olumlu da.neye inanacağına şaşırıyor insan ama aşı tedavisi çok mantıklı,denemekte fayda var demeden edemiyor insan.yadigar genci türkiyeye getirmek isteyen gruba ben de dahil olabilirim.ben birçok onkologa gittim lakin sıcak bakmadılar bu işe.yine de belki şans bizden yana olur belki diyorum.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |