Aspirin Kullanımının Kanserdeki Yeri

Aspirin Kullanımının Kanserdeki Yeri

Kanser, çok tehlikeli bir hastalık olmasının yanı sıra tıp dünyasında önemli ölçüde yer tutmakta. Kansere karşı mücadele için her geçen yıl çalışmalar ilerleme gösterme çabasında. Kanser hastalıkları isimleri kadar insan hayatında büyük bir tehlike oluşturmakta, bilinen tehlikeli kanser çeşitlerinin yanı sıra pankreas kanseri de tehlikeli olduğu bilinmekte. Yapılan araştırmalar sonrasında aspirinin pankreas kanserine karşı faydalı olduğu görülmekte. Pankreas kanseri, çok tehlikeli olmakla beraber tedavisinde olumlu sonuçların alınmadığı bir rahatsızlık türüdür. Pankreas kanseri, kişilerde oluşmaya başlamasının yanı sıra oluşmaması için önlem alınmalı ve korunmalıdır. Pankreas kanserinin oluşumunu engellemek için, en etkili risk faktörlerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Pankreas kanserinin oluşmasında en önemli faktör %30 sigaradandır. Pankreas kanserinde ve diğer kanser türlerinin oluşumuna sebep vermemesi için sigara hiç kullanılmamalı veya başlanmadan bırakılmalıdır.

aspirin

Kanser risklerine karşı kilo kontrolü sağlanmalı, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekmektedir. Amerika’da gerçekleştirilen araştırmalarda aspirin kullanımının dozajda olması sebebiyle pankreas riskini azalttığı görülmüştür. Pankreas kanserine karşı koruma sağlayan aspirinin içerisinde bulunan siklooksijenaz (COX) olan madde enzimleri fazlasıyla baskılayan bir ilaç türüdür. Pankreas kanserinde, aspirin kan sulandırıcı, kan pıhtılaşmasını engelleyen etkiler gösterirken, azaltıcı etki oluşturur. Pankreas kanserinde, aspirinin yüksek doz aspirin riski azaltıyor. Aspirin üzerine yapılan araştırmalarda, 7252 pankreas kanseri olan, 120 binden sağlıklı bireyleri ele alarak 10 ayrı çalışmaya tabi tutulmuştur sonuçlar. Kullanılacak aspirin dozajları belirli düzeyde tutulmasının yanı sıra yan etkileri de olabilmektedir, bu yüzden aşırıya kaçılmaması önemlidir. Fakat yapılan araştırmalarda aspirinin birçok kanser türünün etkili olduğu görülmektedir.

Aspirin Kullanımının Kanserdeki Yeri konulu yazımızda Sayın Mustafa Özdoğandan esinlenmiş bulunmaktayız.

http://www.drozdogan.com/prof-dr-mustafa-ozdogan-tibbi-onkoloji-uzmani-makaleler-122.html

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |