Astım belirtileri nedir?

Astım belirtileri nedir?

Doktorlar tarafından hastalara astım tanısı konulduğu zaman hastaların kafasında astım nedir sorusu oluyor. Hasta tarafından daha önceden bu hastalık duyulmamış ise hastanın içerisinde bir korku ve merak uyanıyor. Astım hastalığı doktorlar tarafından solunum yollarında oluşan bir iltihap nedeni ile aşırı duyarlı halde olmasıyla beraber bazı etkenler sonucu ile bazen daralmalar neden olan tıkanıklık yaratan bir solunum yolu rahatsızlığı olarak özetleniyor.

Astım Hastalığına Yakalanmaya Sebep Olan Etkenler

Doktorlar tarafından astım hastalığı teşhisi konulan hastalar her hastalıkta olduğu gibi astım hastalığında da bu hastalığa neden yakalandıklarını merak ediyorlar. Astım hastalığının tam olarak nedeninin ne olduğu bilinmese de yapılan araştırmalar sonucunda doğuştan gelen solununum borularında duyarlılık olan bireylerde çevresel koşulların etkisi astım hastalığı nedenleri arasında en üst sıralarda geliyor. Bu nedenlere ek olarak önceden geçilmiş olan zatürre gibi hastalıklar da astımın oluşmasını çok önemli bir şekilde etkiliyor.

 

astim-sebepleri

Hangi Belirtilerde Astım Teşhisi Konuluyor

Doktora zaman zaman görülen hırıltılar ve nefes darlığı ile birlikte öksürük şikâyetleriyle başvuran hastalar astım belirtileri taşıdıkları için astım tanısı ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Mikrobik hastalıklar, kirli hava, soğuk hava ve sigara dumanına maruz kalan kişilerde genellikle astım daha şiddetli bir hal alıyor. Astım hastalığının belirtilerinin birden ortaya çıktığı durumlar doktorlar tarafından astım krizi veya astım atağı olarak adlandırılıyor. Bu tarzdaki durumlarda hastalarda ağır bir nefes darlığı görülüyor. Nefes darlığı görüldüğü zamanlarda doktora başvurmayı ileri bir tarihe ertelemeden hemen bir sağlık kurumuna başvurmak gerekiyor. Astım hastalığı belirtilerindeki yoğunluğa göre sınıflandırılıyor. Hafif, Orta ve ağır süreğen şeklinde sınıflandıran astım hastalığında ne kadar önce müdahale edilirse o kadar kalıcı sonuçlar elde ediliyor. Kandaki bazı akyuvarların sayısının yükselmesi ile soluk borusundaki daralma ile astım hastalığı tetikleniyor.

 

astim-1

Astım Tedavisi

Astım hastalığına yakalanmış olan kişiler ve kişilerin yakınları astım tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabını doktorlardan öğrenebiliyor. Astım hastalığı belirtileri görüldüğünde hızlıca doktora gitmek gerekiyor eğer doktora gidilmez ise insanlar kendi sağlığını tehlikeye atıyor fakat kişinin sağlığının her şeyden daha önemli olduğunun unutulmaması gerekiyor. Sağlık bozulmaya başladıktan sonra eğer önlem alınmaz doktora gidilmez ise sonuçlar çok acı olabiliyor. Astım hastalığı teşhisi konulduktan sonra doktorlar tarafından tedavi amacı ile hastalara genellikle inhaler adı verilen medikal cihazlar kullandırılıyor. İnhaler cihazı kullanıldığında hastalarda lokal yani bölgesel bir etki yaratılıyor. Doktorlar tarafından hastalara uygulanacak dozlar hastalığın ilerleme durumuna göre belirleniyor böylelikle kişisel duruma göre doz ayarlanarak yan etkilerin önüne geçilip doğru bir tedavi uygulanıyor.

 

astim
Astım Tedavisinde İlaç Kullanımı
Astım ilaçları iki ana grupta hastaların dertlerine çare oluyor. İlk gruptaki ilaçlar kriz sırasında ve belirtiler ortaya çıktığı zaman kişi inhaler medikal cihazını ağzına götürerek soluk alıp inhaler cihazı sıkıyor ve rahatlatıcı ilaç ile durum kurtarılıyor. İkinci grupta yer alan ilaçlar hava yolunda olan iltihapların azaltmasına yönelik olarak kullanılıyor. Bu iki gruptaki ilaçları da bünyeye alırken doktorlar tarafından inhalter cihazı kullandırılıyor. Alerjik astım hastalarda ilaç tedavisi ve korunma yöntemleri maalesef etkisiz kalıyor.
Astımdan Korunma Yolları
Astımdan korunmak için tüy, pelüş eşyalar ve toz tutabilecek eşyalar astım hastasının yaşadığı evde bulunmaması gerekiyor. Astım hastalarının kesinlikle sigara içmemesi eğer sigara içiyorsa bırakması gerekiyor. Astım hastalarının evlerinden güçlü kokular içeren ürünler uzak tutulması gerekiyor. Bu ve bunun gibi birçok korunma yöntemini doktorlardan öğrenmek gerekiyor. Astım tanı ve tedavisi sadece doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde faranjit, sinüzit ameliyatı ve sinüzit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |