Astım belirtileri ve tedavisi

Astım belirtileri ve tedavisi

Astım Hastalığı Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Astım hastalığı günümüzde büyük, küçük, yaşlı hemen hemen herkeste sık görülen bir hastalık haline geldi. Astım, solunum yollarındaki daralma ve iltihaplanma nedeni ile ortaya çıkan bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Öksürük, nefes alamama, hırıltı, tıkanma hissi en gözle görülen belirtileridir. Bu belirtiler aniden ortaya çıkabilir. Belli bir zamanı yoktur. Soğuk algınlıkları gibi hastalıklar astımı tetikleyen rahatsızlıklardan biridir. Polenler, toz böcekleri, küf mantarları da astımı tetikleyen unsurlar arasında sayılabilir. Bazı ilaçların ve kesinlikle sigara dumanının astıma olumsuz etkisi bulunmaktadır. Şimdi astım ile ilgili merak edilen soruları sizler için cevaplayacağız.

Öncelikle Astım tehlikesini kendinizde taşıyor musunuz? Mini bir soru – cevap testi ile sonuca ulaşmanız mümkün. Kendinize soracağınız sorular şunlar;

  • Göğüs bölgesinde bazı zamanlar hırıltı, ince ve rahatsızlık veren bir ses duyuyor musunuz?
  • Daha sık olarak geceleri tutan, bazı zamanlarda ise sabah uyanır uyanmaz sizi yakalayan
  • inatçı öksürük nöbetleriniz mevcut mu?
  • Gece derin uykudayken sizi uyandıracak derecede sert öksürük nöbetleri geçiriyor musunuz?
  • Hızlı hareket edince veya koşar adım yürüyünce tıkanma hissiyatınız oluyor mu?
  • Boya kokusu, sigara dumanı ve kokusu gibi durumlar öksürüğünüzü tetikliyor mu?
  • Soğuk algınlıkları göğsünüze iniyor, iyileşmesi 3 haftadan uzun mu sürüyor?

Tüm bu belirtiler karşısında yanıtınız evet ise, sizde astım hastalığı taşıyan insanlardan biri olabilirsiniz. Astım hastalığı her ne kadar yaygın ve dile kolay bir rahatsızlık gibi gelse de aslında çok önemli bir rahatsızlıktır. Dünya üzerinde 300 milyon astım hastası bulunmaktadır. Her sene yaklaşık 250 bin kişi kadar insan astım hastalığı yüzünden hayatını kaybetmektedir. Dolayısı ile görüyoruz ki astım ciddi bir rahatsızlıktır. En kısa zamanda tanısı konulup, tedavi yöntemleri başlanmalı ve kendimize iyi bakmalıyız. Şimdi Astım ile ilgili belli başlı sorulara yanıt vereceğiz.

Sürekli olarak kuru bir öksürüğünüz var, başka bir belirti mevcut değil ise acaba astım olabilir miyim?

Astımın bir çok belirtisi olmakla birlikte, en önemli belirtilerinden biride uzun süren ve geçmek bilmeyen kuru öksürüktür. Bu sebeple bu belirtiniz var ise ihmal etmemelisiniz.

astim

Astımın belirli bir yaşı var mıdır? Yoksa her yaşta gözükebilir mi?

Çoğu insan astım hastalığına çocuk yaşta yakalanıldığını düşünse de bu yanlış bir düşüncedir. Büyük, küçük her yaştaki hastaya astım tanısı koyulabileceğini unutmayalım.

Astım hastalığını belirlemek için, ne gibi araştırmalar yapılmalı?

Astım rahatsızlığını belirleyip, tanı koyabilmek için gitmiş olduğunuz doktora, yaşamış olduğunuz tüm sıkıntıları belirtmelisiniz. Bazen gözden kaçan küçük detaylar önemli olabilmektedir. Belirtileri anlatmış olduğunuz doktorun sizden istemesi gerekenler öncelikli olarak solunum testleri, bazı alerji testleri ve radyoloji çekimleri olmalıdır. En iyi tanıyı bu şekilde koyabilirler. Bazı durumlarda solunum testlerinde sorun olmasa dahi astım hastası olabileceğinizi unutmayın. Bu sebeple doktor seçimi ve size yapılan tetkiklerin çok önemli olduğunu unutmayın.

Artık astım hastası olduğunu öğrendiniz, gelecek zaman için nasıl bir tedavi yöntemi izlemelisiniz?

Daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi, astım hastası olan kişi birçok konuda kendini korumalıdır. Sigara dumanından kesinlikle uzak durmalı, asla kendiniz sigara kullanmamalısınız. Astım tedavisi için en yaygın kullanılan tedavi yöntemi üst solunum yolu ile alınan ilaçlardır. Bu ilaçları iyi bir astım tedavisi için aksatmadan, vakitlerine dikkat ederek kullanmanız hastalığınız konusunda büyük avantaj olacak. Aksatılan fısfıslar tedavi sürecinizi uzatacağı gibi, yaşam kalitenizi de düşürecektir. Lütfen bunu unutmayın.

Astım belirtileri gösterdiğim için doktora gittim, ancak astım tanısı koyulmadı. Acaba başka ne gibi rahatsızlığım olabilir?

Öncelikle önemli bir solunum hastalığı olan Koah hastalığından şüphelenilebilir. Tüberküloz, bronşit, akciğer kanseri, gırtlak kanseri, lenfoma türleri, reflü, hiper tansiyon, kalp hastalığı gibi önemli rahatsızlıklarda astım hastalığı belirtileri gibi belirtiler verebilir. Astım rahatsızlığı teşhisi konulmayabilir ancak yukarıda bahsedilen tüm hastalıklar önemli hastalıklardır. Şikayetleriniz devam ediyor ise, teşhis konulana kadar peşini bırakmamanızı öneriyoruz.

Astımı tetikleyen bulgular nelerdir?

Çevremizde bulunan her şey astımı tetikleyici bir unsur olabilir. Bahar aylarında havada uçuşan polenler astımı etkileyen önemli bir unsurdur. Evde beslenen hayvanların tüyleri, halı üzerinde oluşan tüyler, gözle görülmeyen her yerde bulunan akar böcekleri önemli diğer unsurlardan bazılardır. Kabuklu deniz ürünleri, kapalı veya açık ortamdaki boya, tiner gibi keskin kokular, cips, şarap, hazır tüketilen gıdalar, sigara dumanı, uzun süreli grip, soğuk algınlıkları, çok fazla üzüntü ve stres astıma sebep olan başlıca faktörler arasında gösterilebilir.

astim-sebepleri

Astım Hastalığı Gebelik Dönemini Olumsuz Etkiler Mi?

Astım hastası olmayan bir kadın gebelik döneminde bu hastalık ile karşı karşıya gelebilir. Bu dönemde astımı kontrol edebilmek anne ve bebek açısından çok önemli bir unsurdur. Gebe bir kadın her türlü ilacı kullanamaz, ancak gebelik sırasında kullanılabilen astım ilaçları mevcuttur.

Astım tedavisi sürerken kullanılan ilaçlar ne kadar kullanılmalı, yoksa bu ilaçları ömür boyu kullanmak zorunda mıyım?

Astım özellikle rahat nefes almanızı engelleyen bir hastalıktır ve yaşam kalitenizi oldukça derinden etkiler, bu sebeple size verilen solunum açıcı fısfıs ilaçlar kısa sürede size etki edecek nefes alıp vermelerinizi olumlu yönde düzeltecektir. İlaç kullanımı sayesinde rahat nefes alıp vermek sizi ilacı bırakmaya teşvik etmemeli. Bu tür ilaçlar uzun süre kullanılarak kalıcı sonuçlar verebilir. Aksi takdirde, kısa zaman sonra aynı sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. Bazı ilaçların ise size etki etmesi uzun zaman alabilir. Bu durumda hasta, ilacın kendine bir faydası olmadığını düşünüp, ilacı kesebilir. Bu gibi bir durumda, kesinlikle ilacı kesmemelisiniz. İlacın geç etki etmesi olağan bir durumdur ancak belli bir zaman sonra düzelmelerin farkına varacaksınız. Astım tedavisindeki ilaçlar bu şekildedir. Kimi erken kimi geç etki edebilir. Ancak kesinlikle yarıda bırakılmaması gereken ilaçlardır. İlaç tedavisini doktorun belirlemiş olduğu süreden erken bitirmeniz, hastalığınızın ilerlemesine neden olacaktır. Bazı durumlarda ilaç tedavisi belli bir dönem sonra bitebilir ancak ömür boyu kullanmak durumunda olduğunuz ilaçlarda olabilir.

Özellikle astım hastalığını tetikleyen meslek grupları var mıdır? Yaptığım iş astım hastalığıma zararlı olabilir mi?

Astım hastalığına evde oturan bir insan da rahatlıkla yakalanabilir. Bunun meslekle bir alakası olmadığı gibi bazı meslek gruplarının hastalığı tetiklediğinizi söyleyebilir. Bu meslek grubunda çalışanlara çiftçileri, güzellik salonlarında çalışanları, boyacıları, kaplamacıları ve marangozları verebiliriz. Hepsinin ortak özelliğine bakacak olursam kimyasal maddeler ile iç içe olduklarını görebilirsiniz.

Astım konusunda akla gelebilecek her soruya yanıt vermeye çalıştık. Özet olarak anlatacak olursak, kendinize kulak vermeli yukarda bahsettiğimiz belirtilerden birini bile hissetseniz vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz. Hiç beklemediğiniz yiyecekler, en yakın dostlarınız hayvanlarınız, gözle görülmeyen etkenler ve birçok şey astıma sebep olabilir. Astımı basit bir hastalık olarak görürsek, tedavi edilmeyen boyutlara gelmesine neden oluruz. Dünya üzerinde her yıl yüz binlerce kişinin astım hastalığı yüzünden öldüğünü yazımızın başında belirtmiştik. Bu sebeple tedavinizde geç kalmamanızı, alanında uzman bir doktora başvurmanızı, verilen tedavi ilaçlarını düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlık her şeydir. Sağlıklı Günler.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |