Babama Melanom teşhisi konuldu

Babama Melanom teşhisi konuldu

Merhaba, babama Melanom teşhisi konulduktan birkaç gün sonra keşfettim bu sayfayı. Teşhis konulduğu güne kadar da Melanom hakkında hiçbir şey bilmiyorduk.
Süreç içerisinde yaşadıklarımızı kısaca yazmak istiyorum. Çünkü, bu hastalıkla karşı karşıya kalan tüm hastalara, referans olması açısından önemsiyorum. Özellikle bu sayfayı ve başka bir çok sayfayı didik didik ettim ve bana önemli ölçüde referans kaynağı oldu. Ozan beye ve bu konuda bilgi paylaşan hasta ve hasta yakınlarına çok teşekkür ederim.
10 Ekim 2017 de babama ( 70 yaşında, açık tenli, renkli gözlü), Uludağ Universitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji bölümünün yaptığı biopsi sonucunda aldığımız patoloji raporunda Melanom teşhisi konduğunu öğrendik. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahın hemen ameliyatla bu bölgeyi alması için ilgili bölüme sevk edildi. Ancak biz özel bir hastanede görevli tanıdığımız bir cerrahı aradık, randevu aldık görüştük ve ameliyat günü belirledik. İşte tam bu aşamada bu sayfayı keşfettim. Bir hasta yakınının ” eğer melanom hastasıysanız mutlaka bu konuda uzman bir cerrahla görüşmelisiniz” uyarısı kafamda şimşekler çakmasına neden oldu.
O gün vazgeçtim ameliyattan. iki günlük bir tarama ile İstanbul da benim çalıştığım şirketle aynı sitede muayenehanesi bulunan Prof. Dr. Sıdıka KURUL a koştum. Sıdıka hoca, daha önce görüştüğümüz cerrahın da hocasıymış, babamın durumunu telefonla görüştüler, ve Sıdıka hocam ile her şeye sıfırdan başladık.
Önce ayrıntılı bir biopsi yapıldı, (Acıbadem Üniversitesi hastanesi Prof Dr. Cuyan DEMİRKESEN) ertesi gün sonucu aldığımızda tanı şu şekildeydi:
TANI :
*DERI-DERIALTI DOKUSU, SAG FRONTOPARIETAL BÖLGE, EKSIZYONEL BIOPSI (1)
YÜZEYEL YAYILAN MALIGN MELANOM (pT3b)
-CLARK LEVEL: IV
-BRESLOW KALINLIGI: 3,68 MM
-BÜYÜME FAZI: YOGUN
-ÜLSERASYON: FOKAL BIR ALANDA MEVCUT
-MITOTIK AKTIVITE: DÜSÜK (3/MM2)
-TÜMÖRÜ INFILTRE EDEN LENFOSITIK YANIT: YOGUN
-INTRATÜMÖRAL PLAZMOSIT: MEVCUT
-MIKROSKOPIK SATELLIT: GÖRÜLMEDI
-PREKÜRSÖR LEZYON: ZEMINDE DISPLASTIK NEVÜS MEVCUT
-REGRESYON BULGULARI: GÖRÜLMEDI
-PERINÖRAL INVAZYON: MEVCUT
-KAN DAMAR INVAZYONU: GÖRÜLMEDI
-LENFATIK INVAZYON: GÖRÜLMEDI
-CERRAHI SINIRLAR: TÜMÖR, TÜM YAN CERRAHI SINIRLARA BITISIKTIR.
*DERI, VERTEKS, 2 ADET PUNCH BIOPSI (2A, 2B):
IRRITE SEBOREIK KERATOZ
Ameliyat için hazırlıklara başladık. Beş gün içerisinde… Her ameliyatta istenilen (kan tahlilleri, akciğer filmi, EKG) tahlilleri yaptırdık. (Haydarpaşa Numune Hastanesi- Genel Cerrahiden randevu aldım ve Cerrah, bütün tahliller için ekrandan istekte bulundu). Ertesi gün tüm tahlilleri aldık. Neo Life dan doktorumuzun asistanı Pet Ct için randevu aldı iki gün sonra Pet Ct çektirdik. (Neo Life SGK anlaşmalı, patoloji sonucunu gönderdik, ücret alınmadı.) Pet Ct sonucu temiz çıktı, bu inanılmaz mutlu etti hepimizi. Ardından yine çok güvendiğim uzman dr Bülent ERDAL ‘a boyun ve kulak bölgesi lenfleri için USG çektirdik. Sonuç yine temiz çıktı.
Ameliyat için gün aldık. Sıdıka hoca, bu ameliyat için uzman bir ekiple ,nükleer tıpa ihtiyaç olduğundan,Memorial hastanesinde ameliyat yapılmasını önerdi. Kabul ettik. Tüm işlemler tamamlandıktan 5 gün sonra babam ameliyattaydı.
Ameliyat çok iyi geçti, Kanserli bölge (başında, sağ kulağının üst kısmında) temizlendi. Kolundan bir parça alındı ve başındaki ameliyat bölgesine yama yapıldı. Doktorumuz mükemmeldi. Lezyondan ve çevresindeki lenflerden beş parça alındı Nişantaşı Patolojiye gönderildi. ( Patoloji Uzmanı Prof Dr. Cuyan DEMİRKESEN). Dün sonuçları aldık, temiz. Bundan sonra, doktorumuzun söylediği iyi bir onkoloji uzmanı takibi ile rutin kontroller…
Şuan, iki günde bir pansuman için doktorumuzu ziyaret ediyoruz. Yaralar hızla iyileşiyor.

Bir önceki yazımız olan Babama beyin tumoru teshisi kondu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |