Bağırsak Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Bağırsak Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Bağırsak Kanseri

Dünya genelinde en sık rastlanan kanser türlerinin başında gelir. Her sene binlerce insanın ölümüne yol açan bu kanser türünün bir diğer ismi kolon (kalın bağırsak kanseri) olarak adlandırılmaktadır. Ülser, Hemoroit ve Bağırsak iltihabı belirtileri ile benzer olduğu için hemen kanser teşhisi koymak yanlış olur. Bu yüzden uzman bir doktor tarafından iyice muayene olduktan sonra teşhis konulması daha uygun olur. Başlıca belirtileri şunlardır;

  • Kilo kaybı; bu belirti diğer kanser türlerinde görülmekle beraber bu kanser türünde de başlıca etkenlerdendir. Örneğin ani bir şekilde kilo kaybı en büyük belirtilerinden bir tanesidir.
  • Şişkinlik; bu belirti de yine bağırsak kanserinin başlıca etkenlerindendir. Kişinin dışkılayamaması veya gaz çıkarmaması durumunda kalın bağırsak solunum almadığı için şişebilir. Bu gibi durumlar da acilen doktora başvurulması gerekiyor.
  • Dışkılama alışkanlığından değişiklikler; ilk başlarda kabızlık gibi görünmesi daha sonra sürekli tuvalet gelir gibi bir hissine olması durumun da yine en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.
  • Karın ağrısı; bu belirti de ilk başlarda pek görülmemesine rağmen daha sonra şiddetli bir ağrıyan dönüşebilmektedir. Kanserin ilerleme durumuna göre ağrı şiddeti artabilir.

Bu gibi durumların oluşması durumunda en yakın sağlık kurumuna gidilmeli ve tetkikler yayılmalıdır aksi takdirde hastalığın ilerlemesi durumunda kötü sonuçlar elde edilebilir. Bağırsak kanseri erken teşhis edildiği durumda cerrahi bir müdahaleyle giderilebilir. Ancak hastalığın ilerlemesi durumunda fark edilirse biraz daha riskli bir durum ortaya çıkar. Çünkü bağırsak kanseri genel olarak 55 yaş üstü kişilerde meydana geldiği için hastalığın ilerlemesi durumunda ölüme yol açabilir. Bağırsak kanserinin verenlere göre yaşam süresini şöyle açıklayabiliriz;

  1. Evre; Kanserin ilk safhasıdır. Henüz kanser hücreler arası bir yayılım göstermemiştir. Yapılacak cerrahi bir müdahaleyle kalın bağırsağın bir bölümü alınarak tedavi süreci başlatılıyor. Kemoterapi ve radyoterapi tedavisine gerek yoktur. Hastanın iyileşme oranı 0 ‘e yakındır.

2.Evre; Kanser bu evre de kalın bağırsağın iç kısımlarında tutunmuştur. Cerrahi operasyonla kalın bağırsağın kanserli bölümü ve ayrıca lenf bezlerinin alınmasıyla giderilir. Bu evrede de kemoterapi ve radyoterapi tedavisine gerek yoktur. Hastanın 5 yıl yaşama süresi %90 seviyelerinde seyretmektedir.

3.Evre; bu evrede de kanserin kalın bağırsağın dışında yayıldığını görülmektedir. Genel olarak patolojik incelemeler yapıldıktan sonra cerrahi operasyonla kanserli bölgeler alınır. Lenf bezleri de çıkartılır. Genel olarak kemoterapi tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Bu gibi durumlarda radyoterapi tedavisine başvurulur. Hastanın 5 yıl yaşama oranı %90 olarak kabul edilmektedir.

4.Evre; kanser bu evre de yakınlarda bulunan tüm lenf bezlerine yayılmıştır. Cerrahi operasyonla kanserli bölge ve lenf bezleri alınır. Tedavi olarak kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanır. Hastanın 5 yıl yaşama oranı %45-%65 civarındadır. Hastalığın en zor dönemidir. Tedavi süresi diğerlerine oranla daha uzun sürebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Gırtlak Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |