Bağırsak Kanseri Erken Teşhis Ve Tedavi Yöntemi

Bağırsak Kanseri Erken Teşhis Ve Tedavi Yöntemi

Yeni geliştirilen kan testi, bağırsak kanserinin erken teşhisi için umut veriyor.

İngiltere Swansea’deki uzmanlar tarafından geliştirilen yeni bir kan testi, bağırsak kanseri hastalığına yakalanan hastalarda çok daha erken teşhis imkânı sunuyor. İlk denemeler son derece umut verici olarak nitelendirilirken erken teşhis sayesinde hastalığın tedavisinin kolaylaşması ve bu sayede hayatta kalma şansının arttırılması amaçlanıyor.

2017 yılında pilot bölge olarak seçilen Swansea’de klinik denemelerine başlanacak olan yeni kan testinin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde İngiltere Halk Sağlığı Hizmetleri tarafından kullanılmaya başlayarak tüm ülkede yaygınlaştırılması planlanıyor.

 

Bağırsak Kanseri Tedavi Yöntemi

Hastalığın tanısı ve tedavisinde devrim niteliğinde gelişmelerin olmasına imkân tanıyabileceği belirtilen söz konusu çalışma kolorektal cerrah ve Swansea Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde fahri profesör olan Dean Harris ve aynı üniversiteden fizik bölümünden Prof. Peter Dunstan tarafından yürütülüyor.

Kolorektal, bilinen adıyla bağırsak kanseri dünya genelinde en sık karşılaşılan üçüncü kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. Ve sadece İngiltere’de yılda 41.000 bağırsak kanseri tanısı konuluyor.

Bağırsak kanserinin erken tanısı, çeşitli semptomlar ve özellikle ‘’kırmızı bayrak‘’ olarak adlandırılan semptom yüzünden çok zor yapılabiliyor. Bağırsak kanseri tanısı sıklıkla hastaların hayatta kalma şansı oldukça azaldıktan sonra yapılabiliyor.

Söz konusu ödüllü yenilik, hastalığın tanısında kullanılmakta olan lazer tabanlı kan analizi Raman spektroskopi’ye göre daha müdahaleci bir algılama sistemi sunuyor.

Galler Kanser Araştırma Merkezi tarafından fon sağlanan araştırmanın deneme sürecine, bazılarının bağırsak kanseri hastası olduğunun bilindiği bazılarının ise bilinmediği 160 hasta dâhil oldu. Çalışmayı yürüten Dean Harris, yaptığı açıklamada testin gösterdiği başarıdan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtirken, bu testin % 97 olarak tespit ettikleri doğruluk oranının, hastalığın tanısında kullanılan ve kolonoskopinin de dâhil olduğu diğer tüm metotlardan daha yüksek olduğunu ifade etti.

Bundan sonraki aşama, yeni test yöntemi bağırsak kanseri olup olmadığı bilinmeyen hastalar üzerinde denemek ve sonuçları görmek olacak.

Araştırmacılar, denemelerini daha da ileri taşımak amacıyla 250.000 pound tutarında yeni bir başvuruda bulunurken, Prof. Harris testin tüm hastalar üzerinde uygulanmasına iki ile üç yıl içerisinde başlanacağını vurguladı.

Kaynak: www.bbc.com/news/uk-wales-south-west-wales-38404987

 

 

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |