Bahar Yorgunluğu Sebepleri ve Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Bahar Yorgunluğu Sebepleri ve Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

İnsan hayatını psikolojik olarak birçok etmen etkilemektedir. Geçen zamanın getirdiği güzelliklerin yanı sıra insan hayatındaki önemli etkende hormonal değişikliklerin günlük yaşama yansımasıdır. Dikkat edilmesi gereken en büyük faktör ise, dengeli, düzenli beslenme ve buna ek olarak sinir, stresten uzak durulmasıdır. Süre gelen mevsimsel farklılıklarda insan üzerindeki etkisini fazlasıyla görülmektedir. Başlıca kendini gösterdiği çıkış noktasıyla beraber, bahar yorgunlukları birçok insanın hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. İnsan hayatında enerjisinin düşmesine, halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk ve bitkin halde olmasına sebebiyet vermektedir.

bahar yorgunluğu

İnsan hayatını olumsuz olarak etkileyecek olan bu belirtilerin önemsenmemesi durumunda, ciddi rahatsızlıklara benzeyebileceği bilinmektedir. Bu rahatsızlıkların en önemli başlangıcı ‘hashimoto tiroidi olarak kendini göstermektedir. Bahar aylarında havada elektrik yükünün fazlasıyla artması sebebiyle pozitif ve negatif iyonların artması insan hayatını olumsuz etkilemesiyle beraber, insanın kendini halsiz, yorgun hissetmesine yorgunluk belirtilerinin açığa çıkmasına neden olmaktadır. Düzensiz beslenme uygulayan kişilerde, vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu varsa pozitif iyonların olumlu etkilerini olumsuz hale getirilmesine sebep oluyor.
İnsan hayatında önemli rol oynayan hormonlar, metabolizma gereği güneş ışınlarının etkisi ile depresyondan çıkışı kolaylaştırır. Bahar yorgunluklarının en dikkat çeken unsuru da, kişinin ruhsal yapısına nasıl etki edeceğini de belli ediyor. Örneğin, agresif yapıya sahip olan kişi, bulunduğu ortam üzerinde de kendini depresif hissedebiliyor. Bahar yorgunluklarından korunmak içinse, özellikle b,c vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler tüketmek çok önemlidir. Taze meyve, sebzelerde, tahıllı ürünlerde bulunan karbonhidratlar olarak yer almaktadır. Özellikle meyve ve sebzeler mevsiminde tüketilmesi bahar yorgunluklarında önemli etken teşkil ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |