Balgam Neden Olur ve Balgam Nasıl Atılır?

Balgam Neden Olur ve Balgam Nasıl Atılır?

Balgam Neden Olur?

Balgam akciğerlere trake borusuyla devamında salgılanan bir salgıdır. Mukus olarak ta bilinir. Trake borusuna kaçmış olan toz gibi maddeleri kendisine yapıştırmak ve dışarıya atabilmek amacıyla meydana gelir. Trakede iki değişik hücre bulunur. Bunlardan biri olan goblet hücresinde bu salgı ortaya gelir. Goblet hücrelerinin yanısıra tespit edilen silia adı verdiği tüycüklerin bulunduğu hücreler, tek yönde hareket edip salgıyı dışarıya atar.Genelde yapısı sudan meydana gelir ve saydam renklidir. Bazı hallerde balgam iltihaplı bir hal almaktadır. Bronşial astım, bronşit gibi halleri amacıylae alan bu durumda yoğunluğu artarak, renginin de koyulaştığı görülür. Mukusun yoğunlaştığı dönemlerde, silialar bunu dışarıya atmakta yetersiz kalır. Balgam çıkarmada problem oluştuğunda, öksürük ortaya gelerek, balgam dışarıya atılmaya çalışılır. Bu durumda alıncak ilaçlarla balgamın yoğunluğu azaltılmaya çalışılır. Bol oranda içilecek suda balgamın yoğunluğunu azaltacaktır.

Balgam Çıkarmanın Tehlikesi Var mıdır?

Balgam çıkarmaktan şikayet eden bir bireyin son dönemde balgam oranında bir artış söz konusuysa, ilaveten hırıltılı soluk alıp verme, soluk darlığı, gece terlemesi, kilo kaybı ve ateş gibi başkaca şikayetler de eşlik ediyorsa, mühim bir hastalığa işaret ediyor olabilir.Balgamın oranında artış varsa ve bu balgamı çıkarmakta zorlanma yaşanıyorsa, enfeksiyon riskinden şüphelenilmelidir.

Eğer balgamın rengi beyazsa sigara kaynaklı olabilir ve sigara içenlerde beklenilen bir haldir. Şayet balgam koyu ve sarı-yeşil bir renkte olursa, bu hal ise enfeksiyona bağlı bir meseleye işaret edebilmektedir. Balgam rengi vakitle koyulaşarak kahverengi rengine dönerse bronşit ya da zatürre hastalığının ileri evresi bulunduğu düşünülebilir. Eğer balgamda kara noktacıklar varsa, bu da hava kirliliğinden kaynaklanan bir sekresyon olarak değerlendirilebilir. Balgam koyu ve kırmızılık oluşmuşsa ciddi bir hastalığın varlığına işaret edebilir. Eğer bu tür bir balgam çıkarılıyorsa, kesinlikle bir göğüs hastalıkları hekimine muayene olunmalıdır.

Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zencefil, tarçın ve elma kabukları beraber kaynatılarak 10 dakika kadar demlendikten sonra içilir. Ihlamur çayı balgam söktürmek amacıyla gerektiğince yararlıdır ve günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içilebilir. Toz haline getirilmiş bir çay kaşığı meyan kökü bir bardak kaynamış suya atılarak demlenir ve içilir. Bal bir oran limon suyu ve ılık su ile karıştırılarak içilir. Ada çayı balgam söktürmede yararlıdır ancak hamilelerde ada çayı önerilmez. Havuç ve enginar yemek balgam sökülmesinde yararlıdır. Antep fıstığı ve bal macun yapılarak yenilebilir ve bu karışım balgam atmaya yardımcı olur.1 çorba kaşığı çörek otu bir bardak suda kaynatılır ve ılınınca içilir. Siyah turpun ortasını oyduktan sonra bir yemek kaşığı bal konur ve sabaha kadar bekletilir ve bu oyukta biriken sıvı sabah aç karnına bir yemek kaşığı içilir.

Not: Bu teknikler balgam çıkarmada yararlı olabilir ancak hepsinin aynı dönemde yapılması yan etkilere sebep olabilir, bu amaçla bu tekniklerin değişik vakitlerde ve en çok iki değişik teknik bir gün içeresinde uygulanacak şekilde uygulanması daha ideal olur. Bu tür bitkisel teknikler denenmeden evvelce balgamın sebebi bilinmeli ve hekime danışılmalıdır. Başka rastgele bir ilaç kullanan şahıslar rastgele bir bitkisel teknik denemeden evvelce takibini yapan doktorlarına danışmalıdır. Hiç bir bitkisel teknik abartılmamalıdır. Hamileler, süreğen hastalığı olanlar, derli toplu ilaç kullananlar, çocuklar amacıyla bir bitkisel tekniği denemeden evvelce hekime danışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |