Balgamda Kan Neden Olur?

Balgamda Kan Neden Olur?

Balgam Çıkarırken Kan Gelmesi (HEMOPTİZİ) Nedenleri ?

Kanlı balgam, yalnızca kan tükürme söz hususu ise bu hal kanlı balgam değildir. Kanlı balgam ile kan tükürme arasında fark vardır. Kanlı balgam akciğerden gelen bir rahatsızlık ile alakalı olabileceği gibi, kan tükürme ise genelde üst solunum yollarından kaynaklanır ve daha kolay bir sebebi olabilir. Kan tükürme şeklinde kanlı balgam amaçları: Kan tükürme burun damarları ile alakalı, boğazda bir ufak damarın çatlaması ile alakalı olabilir ancak balgamın şerit şeklinde bir kanama ya da koyu kahverengi balgam ile karışık kan görülürse bu hal genelde akciğerden akut ya da geçmişten gelen bir kanamanın bulgusu olabilir, bu amaçla bu halin iyi takip edilmesi gerekir. Kanlı ya da koyu renkli balgam amaçları: Renkli bir balgamın yanı sıra görülen kanama genelde bronşit sendromu olabileceği gibi yalnızca balgamın görülen kan, kanser sendromu olabilir. Bu amaçla balgamda sık sık kan görülmesi ehemmiyetsenmesi gereken bir haldir. Balgamın bölgesinde her görülen kan kötü bir hastalık sendromu olmayabilir de. Akut bronşit ya da süreğen bronşitler ’de kanlı balgam sık görülür.

Balgam Çıkarma ve Balgamın Rengi Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Beyaz yapışkan (mukoid) balgam niçin olur? Beyaz, yapışkan balgam astım hastalığında, KOAH hastalığında görülebilir.

Sarı-yeşil renkte (pürülan) balgam niçin olur? Sarı-yeşil renkte balgam genelde alt solunum yolu enfeksiyonlarında (akut bronşit, trakeit, trakeobronşit, bronşiolit, bronkopnömoni, pnömoni gibi) çıkarılır.

Kaya suyuna benzer balgam niçin olur? Kaya suyu niteliğinde, içeresinde zarsı yapılar tespit edilen balgam hidatik kistin patlaması neticesi çıkarılabilir.

Bol miktarda balgam (bronkore) niçin olur? Bol miktardaki balgam bronşektazi hastalığında ya da bronkoalveoler karsinoma’da görülebilir.

Kötü kokulu balgam niçin olur? Akciğer apsesinde balgam kötü kokuludur. Bu gibi hallerde diş sağlığının da araştırılması yararlı olur, zira diş rahatsızlıklarında da kötü ağız kokusu olabilir.

Kahverengi balgam niçin olur? Mantarların yol açtığı iltihabi hallerde ya da karaciğerdeki amip apsesinin akciğere yayıldığı hallerde kahverengi balgam çıkarılabilir. Arada sırada ve birtakım hallerde kanlı balgamın renginin değişmesinden ötürü da kahverengi balgam görülebilir.

Siyah renkli balgam (melanoptizi) niçin olur? Kömür işçileri ya da sigara içenlerin balgam rengi kara olabilir.

Pembe köpüklü balgam niçin olur? Akciğer ödeminde pembe köpüklü balgam çıkarıldığı bilinmektedir.

Balgamda kan (hemoptizi) niçin olur? Kanlı balgam çıkarılması ehemmiyet arz eden bir şikayettir. Balgamda kan kolay bir alt solunum yolu enfeksiyonu ile temaslı olabileceği gibi tüberküloz enfeksiyonu, akciğer embolisi, bronşektazi, KOAH hastalığının ileri evresi, akciğer kanseri gibi ciddi hastalıkların işareti de olabilir. Hemoptizi’nin (kanlı balgamın) mide kaynaklı ya da burun kanaması ile temaslı kanın ağızdan gelmesi ile karıştırılmaması da ehemmiyetlidir. Hemoptizide kan öksürme ile gelir, asidik değildir, parlak kırmızı renktedir ve mide içerikleri yoktur. Hemoptizinin miktarı da ehemmiyetlidir. Tek seferde bir su bardağı ya da daha çok kanlı kusma ya da balgam çıkarılırsa asifiksi gelişmesi neticesi ölüme niçin olabileceği de bilinmelidir ve acil tedavi gerektirir.

Vişne çürüğü renginde balgam niçin olur? Klebsiella bakterisinin sebep bulunduğu zatürre hastalığında vişne çürüğü renginde, şeffaf ve kıvamlı balgam çıkarma görülebilir. Bu enfeksiyon genelde alkoliklerde, yaşlılarda, diyabet hastalarında, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kanser hastalarında, KOAH’lı hastalarda ve hastanede yatan ağır hastalarda ölüme niçin olabilen zatürreye yol açabilir. Bu enfeksiyon hastanede yatan bir hastadan başka hastaya rahatlıkla bulaşabilir.

Mide kaynaklı balgam çıkarma niçin olur? Gastroözofageal reflü (mide asidinin yemek borusuna geri gelmesi) gibi bir hal da akciğer problemlerine niçin olarak, geniz akıntısına niçin olarak balgam birikimine ve balgam çıkarmaya niçin olabilir. Reflüye niçin olan mide problemleri (gastrit, süreğen gastrit, mide ülseri, mide fıtığı, helikobakter pilori, mide tümörleri, mide polipleri, mide dönmesi, safra reflüsü gibi) bu halun sık sık tekrarlamasına yol açabilir. Hem de birtakım sistemik hastalıklar da geçmeyen ya da yineleyen mide problemlerine niçin olarak balgam çıkarmaya niçin olabilir.

Alerjik hastalıklar ile temaslı balgam çıkarma niçin olur? Alerjik astım balgam çıkarmaya niçin olabilir. Alerjik farenjit balgam çıkarmaya niçin olabilir iken reflüye bağlı ya da alerjiye bağlı süreğenleşen farenjit’de balgam çıkarmaya niçin olabilir. Alerjik sinüzit geniz akıntısına niçin olarak balgam birikimine ve balgam çıkarmaya niçin olabilir.

Geniz akıntısı ile temaslı balgam çıkarma niçin olur? Geniz akıntısı değişik amaçlare bağlı olabilir ve bu hal balgam birikimine ve balgam hissine ya da çıkarmaya niçin olabilir. Geniz akıntısı alerjik sebeplere bağlı, burun eğriliğine bağlı, geniz etine bağlı, sinüzite bağlı, bölge ve hava koşullarına bağlı, iltihaplanmalara bağlı, gastroözofageal reflü gibi faktörlere bağlı olabilir ve geniz akıntısından ötürü boğazda, genizde sekresyonlar birikir ve bu sekresyonlar balgam hissine ve balgam çıkarmaya neden olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Priapizm Nedir? başlıklı makalemizde Priapizm Nedir ve Priapizm Tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |