Baş Ve Boyun Kanseri Nedir, Beliritleri Nelerdir

Baş Ve Boyun Kanseri Nedir, Beliritleri Nelerdir

Baş ve boyun kanserleri eğer erken teşhis edilirse tedavi edilebilir kanserlerdir. Erken aşamada belirti veren bir kanser türüdür. Belirtiler erken fark edilip doktora olabildiğince erken gidilecek olunursa hekimin uygun zamanda doğru teşhisi koyabilmesi kolaylaşır.

Bu Bölgedeki Kanserler Hangileridir?

Ağız boşluğu, dudak, iç yanak, diş eti, dil, damak, burun delikleri derisi, ağız tabanı, kulak kepçesi, dış kulak yolu, tükürük bezleri kanseri bunlardan bazılarıdır.

Baş Ve Boyun Kanseri  Sebepleri Nelerdir?

Sigara içmek, tütün çiğnemek, alkol kullanmak, kötü beslenme şekli baş-boyun kanserlerinin başlıca etkenleridir. Uzun süreli güneş ışığına maruz kalma dudak kanserlerine yol açabilir. Cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık olan HPV virüsü baş-boyun kanserlerinden bazıları ile ilişkilendirilmektedir. Baş-boyun kanserleri 50 yaş üstü erkeklerde çok daha fazla görülür.

Baş Ve Boyun Kanseri  Belirtileri Nelerdir?

Baş-boyun bölgesinin herhangi bir yerinde şişlik, (gitgide büyüyen ve ağrısızdır) ağız içinde, dudakta ve dilde iyileşmeyen yaralar, ağızda oluşan uyuşukluk hissi, çiğneme ve yutkunma güçlüğü, seste değişiklik, nefes almada güçlük, burun tıkanıklığı ya da burunda kanama, göz çevresinde oluşan şişlik ve ya da çift görme, kulak ağrıları, kulakta çınlama, işitme güçlüğü ve boyun bölgesinde oluşan şişlikler en bariz belirtilerdir.

Baş Ve Boyun Kanseri  Tanısı Nasıl koyulur?

Ağız ve boğaz ayna ile muayene edilir. Burun ve boğaz endoskopi diye adlandırılan bir alet yardımı ile muayene edilir. Şüphe duyulan bölgeden inceleme yapmak için parça alınır ve patolojide incelenir. Radyolojik inceleme de yapılabilir.

Baş Ve Boyun Kanseri  Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş ve boyun bölgesinde oluşan kanserlerin tedavisinde genel olarak multidisipliner bir tedavi uygulaması gerekir. Bu kanserlerde ilk seçenek ameliyattır. Fakat birçok vakada da radyoterapi uygulanır ve çok etkili bir yöntemdir. Işın tedavisinin rolü son yıllarda çok daha artmıştır. Bazı vakalarda tek yöntem etkili olmaktadır. Cerrahi yöntem, ilaç tedavisi ya da radyoterapi uygulamaları bazen tek başına yeterli olmaktadır. Bazen de birleşik tedavi yöntemleri gerektiğinden bu tedavi yöntemlerin birçoğu aynı süreçte devreye sokulabilir.

Her hastada tedavi yöntemi farklılık gösterebilir. Kanserin tipi, hastanın yaşı, kanserin evresi, hastanın cinsiyeti gibi etkenler tedavi yöntemini ve iyileşme sürecini doğrudan etkiler.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |