Basur (Hemoroid) belirtileri

Basur (Hemoroid) belirtileri

Basur Belirtileri 

Basur hastalığı, iç basur ve dış basur olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Genel yapı itibari ile alt rektum bölgesinde ve anüste genişlemiş, damar yumruları şeklinde tanımlanmaktadır. Anüs içerisindeki toplardamarlarda, kan basıncının çeşitli sebeplerden dolayı artması ile meydana gelmektedir. Anüs bölgesindeki damarların yapıları itibariyle genişlemesi söz konusudur. Bu genişleme ile makat bölgesi içinde veya dışına kabarcık şeklinde kendini gösterir ve tahriş sonucunda kanamaya sebep olurlar.

Genel Şikayetler ve Belirtiler

Basur (hemoroid) hastalığının, en sık rastlanılan belirtilerinin başında kanama gelmektedir. Kanamalar az veya çok olabilir ve fark edilir edilmez, hekime gidilmelidir. Genellikle ilk belirti olarak gözlemlenen kanamaya, ağrı eşlik eder ve dışkılama sırasında ve sonrasında daha şiddetli bir şekilde seyretmektedir. Belirtilerden biride iltihaplanmadır. İltihaplanma, toplardamarda oluşur ve iltihaplanmış basurlar, şişerek genişler. Bu durumda ağrı hisside artarak büyük rahatsızlık vermeye başlar. Aşırı kanamalar sebebiyle kan hastalıkları sorunu ve kanama olan yerlerden vücuda girebilecek bakteriler, farklı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Basur

Hastalarda genellikle belirtilerin hepsi gözlenmektedir. Sebeplerin başında ise, sık kabızlık yaşama ve hamilelikler gelmektedir. Diğer sebeplerin arasında aşırı alkol tüketimi, hareketsiz yaşam, sürekli oturmaya bağlı sebepler, aşırı kilo ve damar duvarlarındaki doğuştan gelen zayıflık gelmektedir. Hastaların düzenli dışkılamaları ve acı, baharatlı gıdalar yememesi önerilir. Lifli gıdaların alımı, dışkılamayı kolaylaştırdığı için sıkça tüketilmelidir. Doğru beslenme ve hareketli yaşam ile oluşması engellenebildiği gibi, oluşmuş olan basur için, utanma ya da diğer sebeplerden dolayı tıbbi yardım almak konusunda, endişe edilmemeli ve mutlaka doktora gidilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |