Bebeğin Ağız, Göz ve Burun Bakımı

Bebeğin Ağız, Göz ve Burun Bakımı

Bebeklerde Ağız İçi Bakımı: Bebeklerin günlük ağız içi bakımlarının yapılması gerekir. Pamukçuk hastalığına neden olan mantar bakterileri havada, toprakta neredeyse her yerde bulunmaktadır. Bu mantar bakterileri bebeklerin ağız içlerine yerleşerek pamukçuk hastalığını oluşturur. Yetişkin insanlara bu mantarlar etki etmez.

Mantar bakterisi bebeklerin sert ve yumuşak damaklara yerleşerek beyaz bir görüntü oluşturur.  Bebeğinizin ağzında beyazlık gördüğünüzde telaşlanmamanız gerekir. Anne sütünü emen bebeğin üst dilinde beyazlık görülebilir. Bu gayet normal bir durumdur. Pamukçuk hastalığının önlenmesi için bebeğinizin ağız içi sıcak veya soğuk nemlendirilmiş tülbent tarzı bezlerle silinmelidir. Ağız içerisinde pamukçuk hastalığının oluştuğunu görürseniz, karbonatlı su ile silinmelidir. (Ağız içi silme için tülbent kullanılması tavsiye edilir)

Karbonatlı su hazırlamak çok kolay bir iştir. Önce bir çay bardağının içerisine su doldurulur. Daha sonra eczaneden alınan karbonat 1 çay kaşığı kadar alınarak suyun içerisine karıştırılır. Karbonatlı suyun bebeklerin ağız içine herhangi bir zararı olmadığı gibi aksine, ağız içerisinde oluşabilecek pamukçuk mantarlarının yok eder.  Karbonatlı su evde hazırlanabilecek bir tedavi yöntemidir.  Bebeğinizin ağız içinde ilerlemiş derecede pamukçuk mantarı söz konusu ise, uzman hekime gösterilmesi tavsiye edilir. Doktorunuz size en iyi tedavi yöntemleri hakkında gerekli bilgileri sunacaktır.

Bebeklerde Burun Bakımı:  Yeni doğan bebeklerin her daim burun bakımlarının yapılması gerekir.  Burun bakımları yapılmayan yeni doğan bebeklerde bir takım nefes alma, nefes verme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle kış aylarında bebeklerin burnu sık sık tıkanır. Tıkanma, bebeklerin burunlarında katı sümüklerin oluşmasından dolayı olur.

Bebeğinizin nefes alırken hırıltı çıkarması burnunda katı sümüğün olduğuna işaret eder ve temizlenmesi gerekir. Burun bakımları yapılmayan bebeklerin anneleri, bebeğinin hasta olduğunu düşünebilir. Bebekler çok sık kustukları için bazı zamanlarda kusmuk burundan da gelebilir. Bu durumda bebeklerin burunları tıkanabilir ve tahriş olabilir. Yetişkin ya da bebek olun, tıkanan burunların en iyi dostu nemli bir ortamdır. Kış aylarında evinizin ısınması için soba, kalorifer veya ısıtıcıların ortamın havasını kuruttukları için kişilerin burunlarında kuruma ve buna bağlı tıkanmalar oluşabilir. Bebeğiniz ve kendiniz için kuru odaları nemlendirmelisiniz. Isıtıcıların üzerine yanmayacak bir kap ile su koymanız demek odanızın nemlenmesi demektir.

Bebeklerin günlük burun bakımlarının yapılmasından bahsetmiştik. Bebeğinizin burun ile alakalı hiçbir şikâyeti yoksa bile her gün sabah, akşam serum spreyini iki burun deliklerine de sıkmalısınız.  ( Serum Fizyolojik Damla ) Bebeğiniz burun tıkanmasından dolayı rahatsız oluyorsa ki bunu bir anne çok rahat anlayabilir. Burun spreyini saat başı sıkmalıdır. Burun damlaları hakkında detaylı bilgiyi doktordan alınabileceği unutulmamalıdır.

Bebeklerde Göz Bakımı:  Doğum yapan annelere bir tavsiye olarak, yeni doğmuş bebeklerde göz bakımı çok önemlidir. Önemli olmasının nedeni ise yeni doğmuş bebeklerde göz kenarlarında çapak oluşmakta olup sebebi ise gözyaşı kesesinin ve gözyaşı kanalının dar olmasıdır. Öneri olarak bebeğinizin gözlerini saf su ile ıslatılmış yumuşak bez ya da pamukla silinmelidir. Ne kadar sık gözlerini silseniz de çapaklanma yine de görülebilir. Sizin yapmış olduğu işlem çapağı en aza indirmektir. Yeni doğmuş bebeklerin göz kesesi ve gözyaşı kanalları ilerleyen aylarda gelişimini tamamlar. Bu zamana kadar sık sık çapak görülebilir. Göz kenarlarına fazla baskı uygulamadan masaj yapabilirsiniz. Masajı günde 4-5 defa uygulayabileceğiniz gibi kaş başlangıcından göz pınarına kadar başparmağınızla yapabilirsiniz. Bu işlemi her masajda 10 defa tekrarlayın. Ortalama gözyaşı kesesinin ve gözyaşı kanallarının tamamen gelişmesi 1 yaşını bulabilir. 1 yaşından sonra hala geçmeyen çapaklanmalar oluşuyorsa uzman göz doktoruna gösterilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde faranjit, sinüzit ameliyatı ve sinüzit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |