Behçet hastalığı belirtileri nedir?

Behçet hastalığı belirtileri nedir?

Behçet Hastalığı Belirtileri 

Behçet hastalığı 1937 yılında Hulusi Behçet isimli bir Türk doktoru tarafından bulunduğu için, bu ismi almıştır. Genellikle cinsel bölgedeki ve ağız bölgesindeki, tekrarlayan yaralarla kendini gösterir. Yaralara göz, damar ve sinir tutulumu da eşlik eder. Bağışıklık sistemine bağlı olduğu düşünülen bu hastalığın sebebi, halen tam olarak bilinememektedir.

Ağız Yaraları

Genellikle bütün Behçet hastalarında ağız yaralarına rastlanılmaktadır. Hastalığın ilk belirtisi şeklinde kendini gösterir. Diğer belirtiler hiç gözlenmeden, sadece ağız yarası şikayeti olan Behçet hastalarına rastlanmıştır. Aft şeklinde olan yarlar, ayda birkaç sefer çıkar ve sayıları genellikle iki veya üç tanedir. Ağrı yapan ve acı veren bu aftlar yüzünden, beslenme problemleri yaşanabilir.

behcet-hastaligi-2

Genital Yaralar

Genital bölgedeki yaralar, genellikle sivilce şeklinde ve küçük kabartılar şeklinde kendini gösterir. Zaman içinde delik görünümlü yaralar şeklinde devam eder. İz bırakan bu yaraların iyileşmesi uzun süreli olabilir.

Yumrulu Oluşumlar

Özellikle bacaklarda görülen yumrulu oluşumlar, 2cm veya 3cm çapında yuvarlak ve oval şekilde olabilen, ağrılı ve kırmızı şekilde görüntü ile kendini gösterir. 10-15 gün içinde yara olmadan, bazen iz bırakarak geçerler.

Behçet hastalığı

Sivilce Benzeri Oluşumlar

Vücudun hemen hemen her yerinde çıkabilen bu iltihaplı sivilceler, hastalığın diğer belirtilerine eşlik eder. Hastaların çoğunda gözlemlenir, ancak tek başına hastalığın teşhisi için yeterli bir belirti sayılmamaktadır.

Gözdeki Belirtiler

Hastaların %50 sinde rastlanabilen bu durum, gözdeki iltihaplanma şeklinde kendini gösterir. Gözde kanlanma ve görme bozuklukları olan bu durum, daha çok erkek hastalarda görülmektedir. Kadınlarda ve yaşlılarda daha az görülen göz iltihaplanması, lik bir oranla körlüğe kadar gidebilmektedir.

behcet-hastaligi-3

Eklemlerdeki Belirtiler

Hastalığın en önemli bulgularından biri olan eklem tutulmaları, yine hastaların yaklaşık yarısında görülen bir durumdur. Eklemlerde şişlik ve ağrı şeklinde kendini gösteren bu belirtiler, hareket etmeyi de kısıtlamaktadır. Bu rahatsızlıklar, aniden başlar ve genellikle on, on beş gün içinde geçer. Bu belirtiler en çok ve sıklıkla görülen belirtilerdir. Ancak baş ağrıları, denge bozuklukları, çift görme ve halsizlik gibi durumlarda, hastalığın diğer belirtilerine eşlik edebilmektedir

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |